تاریخ: 2015-07-22 شناسه خبر: 4540

استقبال سرد طراحان از ساعت هوشمند اپل

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در همین راستا بود که شرکت اپل در ماه آوریل با برگزاری مراسم شامی در میلان نمونه‌های اولیه آن را به طراحان برجسته و منتقدان نشان داد اما چرا پس از عرضه عمومی آن استقبال طراحان و اهالی مد از این محصول تا این حد سرد بود و تعداد کمی هستند که از این ساعت استفاده کنند؟
استقبال سرد طراحان از ساعت هوشمند اپل
مجله طراحی دیزین در یک بررسی عمومی در میان طراحان به همین مسئله پرداخته است. این مجله می‌نویسد اولین مشکل یافتن طراحی بود که ساعت اپل را به دست بسته باشد. حتی فراخوان در رسانه‌های اجتماعی هم نتیجه‌ای در بر نداشت و در گردهمایی‌های طراحان هم کسی را ندیدیم که این ساعت را به مچ خود بسته باشد.
یویس بهار، بنیانگذار استودیو فیوزپراجکت در سانفرانسیسکو و طراح وسایل پوشیدنی مانند Jawbone Up  می‌گوید: «من که خیلی آن را ندیده‌ام. من شخصا آن را نخریده‌ام چون فکر می‌کنم به یک صفحه نمایش دیگر در زندگی هم نیاز ندارم. من خیلی روی محصولاتی کار کرده‌ام که فن‌آوری را با زندگی امروزی تلفیق می‌کنند اما در بسیاری از محصولاتی هم که به شما ارائه می‌شوند کاربردی روشن دارند.»
بتانی کوبی، بنیانگذار و مدیرعامل استودیو «فن‌آوری نجات‌مان خواهد داد» نیز می‌گوید: «تصمیم گرفتم آن را نخرم. به عنوان خانواده دنبال چیزی بودیم که در این وابستگی‌مان به گوشی نوعی توازن ایجاد کند اما وقتی از نزدیک این محصول را دیدم برایم مشخص شد این هم تنها رفتاری به بدی بررسی دوباره گوشی را در انسان ایجاد خواهد کرد.»
او  می‌افزاید: « این ساعت تنها جایگزین گوشی شما می‌شود و فکر نکنم کسی بخواهد همچنین محصولی را خریداری کند. مردم به دنبال چیز دیگری هستند. آنها به دنبال وسایل پوشیدنی هستند که در درک خودشان و جهان به روشی متفاوت به آنها کمک کند و این ساعت چنین کاری نمی‌کند.»
در ماه آوریل شرکت اپل با برقراری نمایشگاهی موقت در میلان این محصول خود را به علاقه‌مندان معرفی کرد و این اولین باری بود که این شرکت یکی از محصولات خود را در یکی شهرهای ایتالیا به علاقه‌مندانش معرفی می‌کرد. البته مراسم شامی که به افتخار گروه بزرگی از طراحان برگزار شد نیز نتوانست آنها را در استقبال از این محصول قانع کند.
یکی از طراحانی که ساعت اپل را به مچش می‌بندد کلمنز ویسلر از شرکت کرام/ویسلر است. او درباره دلایل خود برای انتخاب این محصول می‌گوید : «الآن که به شما پاسخ می‌دهم تلاش می‌کنم سومین روز بستن این ساعت به دستم را به انتها برسانم. این ساعت هرچند از دیدگاه فنی قرن بیستم یک پدیده فوق‌العاده هیجان انگیز است اما از دیدگاه فن‌آوری‌های قرن بیست و یکم، سه ساعت بعد از بستنش همه هیجان آن از بین می‌رود.»
او می‌افزاید:«البته نه اینکه اصلا جذاب نباشد، رابط کاربری آن بسیار زیباست، اما وقتی آن هیجان اولیه صفحه نمایش سه بعدی آن کنار برود، تبدیل به یک وسیله عادی می‌شود. پاسخ آن به درخواست‌های شما هم آنقدر کند است که انسان را یاد ویندوز 98 می‌اندازد. اما بدتر اینکه نمی‌توانید صفحه نمایش این دستگاه جدید را کنترل کنید. اپل اجازه ایجاد تصویر ساعت برای خودتان را به شما نمی‌دهد. من اگر بتوانم آن را طبق خواسته خودم تنظیم کنم از آن خوشم خواهد آمد.»
بیل کینگستون از شرکت دن کرییتیو که شرکت طراحی سایت در لندن است نیز یک ساعت اپل خریداری کرده است. او درباره این محصول شرکت اپل می‌گوید:« تا حدی کمتر از سطح انتظارات است. انتظار داشتم کمی بهتر این باشد. تنها یک دستگاه اطلاع‌رسانی است، واقعا کار خاصی نمی‌توانید با آن انجام دهید.»
کینگستون که بخاطر سفارش‌های مشتریان شرکتش برای برنامه‌نویسی برای این ساعت، آن را خریداری کرده بود می‌گوید:«احساس می‌کنم حالا که خریده‌ام باید آن را به دستم ببندم. البته اگر زمان را هم نشان نمی‌داد، فکر نکنم همین کار را هم می‌کردم.»
او می‌افزاید:« خیلی از مردم منتظر نسخه بعدی آن هستند. می‌گویند میلیون‌ها عدد از این ساعت را فروخته‌اند اما خیلی در میان مردم آن را نمی‌بینید، من که ندیده‌ام.»
چند هفته بعد کینگستون به ما ایمیل زد و گفت اگر هنوز هم می‌خواهید در مورد ساعت اپل مطلب بنویسید، من ساعت خود را در ای‌بی برای فروش گذاشته‌ام.
شرکت اپل چندین سال را صرف طراحی این ساعت کرده است و در تمام این مدت مارک نیوسون، طراح صنعتی که تجربه گسترده‌ای در طراحی ساعت هم دارد با دوست قدیمی خود و سرطراح اپل، جوناتان ایو، همکاری داشت. این محصول اولین حرکت اپل برای ورود به دنیای فن‌آوری‌های پوشیدنی بود. حتی تیم کوک، مدیرعامل اپل در زمان رونمایی از این محصول در بازار گفته بود «این محصول انتظار مردم از این گونه محصولات را بازتعریف خواهد کرد و این فصل بعدی داستان اپل خواهد بود.»
البته در اولین رونمایی از این محصول، طراحان نظرات متفاوتی داشتند و کسانی مانند مایکل کر، مدیر طراحی «یونیفرم ویرز»، شرکت ساعت سازی انگلیس گفت «مسلما این انقلابی در روش تعامل ما با فنآوری است» اما مایکل یانگ طراح صنعتی گفته بود «ساعت اپل به کاری که در چین در حال انجام آن هستیم نزدیک هم نیست.»
این محصول برای کار کردن نیاز به گوشی آیفون دارد تا بتوانند پیام‌های خود را به صاحبش برساند. اپل هنوز آمار فروش این محصول را منتشر نکرده است اما بر اساس تعداد ارسال‌هایی که از این شرکت انجام شده است تعداد فروش‌ها را می‌توان بین 3 تا 5 میلیون عدد تخمین زد که آن را تبدیل به پر فروش‌ترین ساعت هوشمند جهان کرده است.
گادی آمیت، رئیس و طراح اصلی استودیوی «نیو دیل دیزاین» نیز درباره این محصول می‌گوید:«من ساعت اپل را دوست ندارم و آن را استفاده نمی‌کنم. چندباری آن را امتحان کردم اما در نهایت تشخیص دادم آن را خریداری نکنم.»

منبع: مدآنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.