تاریخ: 2017-02-23 شناسه خبر: 46332

در میان ترک‌های محلی چند کشور آسیای میانه؛

مسابقات عجیب اسب سواری بین دختر و پسر

مسابقات عجیب سوارکاری بین دختر و پسر

مسابقاتی عجیب که در تعطیلات فصل بهار به طور عمده در میان ترک‌های جوان چند کشور آسیای میانه رایج است مسابقه بوسیدن نام دارد.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از kyrgyzjer.com ؛ در میان ترک‌های محلی چند کشور آسیای میانه از جمله آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان مسابقات عجیب اسب سواری‌ای مرسوم است به نام مسابقات تعقیب دختر ( Kyz kuumai ).

سوارکاری یکی از ورزش‌های مورد علاقه مردم این کشورها است. مسابقات عجیب که در تعطیلات فصل بهار به طور عمده در میان جوانان این سرزمین رایج است به مسابقه بوسیدن نیز شهرت دارد.

یک پسر جوان و سوار بر اسب روی خط آغاز مسابقه قرار می‌گیرد. دختر جوانی که او نیز سوار اسب شده، قبل از مرد جوان توقف کرده است. دختر بر اسب خود می‌تازد و شروع به حرکت می‌کند به محض عبور دختر از خط شروع مسابقه در همین زمان پسر که روی زین اسب جای گرفته است، بر اسب خود می‌تازد و اسب چهار نعل حرکت می‌کند.

این دو سوارکار در مسیری به طول ۳۰۰ یا بعضا ۴۰۰ متر با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر کدام از سوارکاران که زودتر به خط پایان یا مقصد مسابقه برسند قهرمان رقابت‌ها خواهند بود. اما آنها موظف هستند که مسیر رفته را برگردند گرچه که قهرمان مسابقه مشخص شده است. اما آنچه که این رقابت‌ها را عجیب و غریب کرده است، عملکرد سوارکاران موقع برگشت مسیر مسابقه است.

اگر دختر زودتر از پسر با اسبش به خط پایان برسد در مسیر بازگشت حق دارد پسر را با شلاقی که از پیش تهیه کرده کتک بزند. از طرفی اگر پسر زودتر از دختر به مقصد برسد می‌تواند در صورت رضایت دختر او را متوقف کرده و ببوسد. اگر دختر به بوسیدن رضایت ندهد پسر باید روسری دختر را به نشانه پیروزی از سرش در آورد. واگرنه که دختر خودش روسری را به نشانه قهرمانی تکان می‌دهد.

پیشترها، این مسابقه جزوی از مزاسم ازدواج و یا خواستگاری از دختران به حساب می‌آمد و بسیار هم مورد توجه بود دختران و پسران با پوشیدن لباس‌های محلی و به رنگ روشن با یکدیگر مسابقه می‌دادند. پسران برای اثبات عشق و علاقه و خواستگاری از دختر مورد نظرشان با توان و تمرین زیاد بر اسب خود می‌تازیدند. البته حتی در صورت برتریِ دختر، مراسم ازدواج و یا خواستگاری آنها لغو نمی‌شد.

مسابقات عجیب سوارکاری بین دختر و پسر

مسابقات عجیب سوارکاری بین دختر و پسر

مسابقات عجیب سوارکاری بین دختر و پسر

مسابقات عجیب سوارکاری بین دختر و پسر

یک پاسخ به “مسابقات عجیب اسب سواری بین دختر و پسر”

  1. New Music گفت:

    خسته نباشید مرسی به خاطر
    این وبسایت مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *