تاریخ: 2015-07-24 شناسه خبر: 4767

ورزش بانوان در روستاهای سیستان و بلوچستان رونق می گیرد

ورزش بانوان

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ بهار بهرامی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از ظرفیتهای ورزشی ویژه بانوان بخش مرکزی خاش به خبرنگار ایرنا گفت: بزودی ساکنان دوردست ترین نقطه روستایی در جنوب این استان شاهد برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی ‘دا ‘ خواهند بود.

وی ادامه داد: برای نخستین بار جشنواره فرهنگی ورزشی ‘دا ‘ با هدف احیاء و توسعه ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی، ارتقاء سلامت و ایجاد نشاط در بین زنان و دختران محروم روستایی در دورترین نقاط روستایی کشور برگزار می شود.

نایب رییس بانوان فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی کشور شناسایی دورترین و محروم ترین روستاهای استان های کشور با شاخص جمعیت بالای هزار نفر به منظور تعیین جامعه مخاطب’زنان روستایی ‘در دستورکار دولت قرار دارد.

بهرامی افزود: وزارت ورزش و فدراسیون ورزشهای روستایی برنامه ریزی ارتقاء مشارکت زنان در برنامه های ورزش همگانی و روستایی را به ویژه برای دختران و زنان در سطح روستا بر اساس عناوین عملیاتی سال 94 به عنوان سال پایانی برنامه پنجم توسعه کشور در دستور کار قرار داده است تا بتواند نسبت به افزایش نرخ مشارکت زنان، سازماندهی های لازم را در سطح ملی و استانی از طریق تشکیل ستادهای ملی مربوط و تفویض اجرا در سطح استان های کشور محقق کند.

وی اظهار داشت: کمک به شکوفا کردن استعدادهای ورزشی در روستاها و توانمند کردن بانوان در عرصه ورزش مورد توجه ما است و در این راستا حمایتهای لازم صورت می پذیرد.

بهرامی بیان کرد: هم اینک کار ساخت سالن های ورزشی، ساخت و تجهیز خانه های ورزشی در روستاها در اولویت برنامه های دولت قرار دارد و در همین راستا امیدواریم به توسعه و رونق فعالیتهای ورزشی در روستاهای مناطق محروم کمک شود.

نایب رییس بانوان فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی کشور در نشست هم اندیشی ورزشهای بومی و محلی ویژه بانوان شهرستان خاش نیز گفت: ترویج فرهنگ ورزش در میان اقشار جامعه اعم از بانوان و ساکنان روستایی ضمن ایجاد شادی و نشاط بین جوانان سبب دور ماندن جوانان از آسیب های اجتماعی می شود.

بهرامی ضرورت توجه به اجرای برنامه های آموزشی، برگزاری مسابقات و جشنواره های فرهنگی و ورزشی و بهره گیری از ایده های ناب و نیز رونق بخشیدن به بازیهای بومی و محلی را متذکر شد و اظهار داشت:هر چه ورزش در روستاها تقویت شود جامعه به سمت پویایی و نشاط پیش می رود.

وی ادامه داد: برای احیای ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی در سیستان و بلوچستان و منطقه خاش عزم جدی دستگاه های اجرایی که ارتباطی تنگاتنگ با روستا های این استان دارند، لازم است.

رییس اداره ورزش و جوانان خاش نیز در این نشست بیان کرد: شهرستان خاش با وسعت بالا و جمعیت پراکنده تنها دو خانه ورزش روستایی دارد و در آینده نیز دو مجموعه دیگر با امکاناتی محدود راه اندازی می شود.

عبدالغفور قلندرزهی افزود: بسیاری از جامعه هدف ورزشی در شهرستان خاش و از جمله بانوان از انجام فعالیتها به دلیل نبود فضاها و امکانات کافی محروم مانده اند.

وی اظهار داشت: برای رفع مشکلات و معضلات موجود در مسیر توسعه و رونق فعالیتهای ورزشی حمایتهای مسوولان کشوری و استانی مورد نیاز است.

بخشدار مرکزی شهرستان خاش نیز گفت: شهرستان خاش و بخش مرکزی آن دارای استعدادها و توانمندی های فراوانی در عرصه ورزش است اما نبود برنامه های حمایتی و در اختیار نداشتن امکانات لازم فعالیتها را در عرصه ورزش با رکود مواجه ساخته و از رونق باز داشته است.

مجتبی شجاعی افزود: فراهم شدن امکانات و تجهیزات ورزشی در روستاها سبب جذب جوانان و جلوگیری از مهاجرت آنها به شهرها می شود.

وی اظهار داشت: بخش مرکزی خاش با وسعتی افزون بر ده هزار کیلومتر مربع و قریب به هفتاد هزار نفر جمعیت در زمینه فعالیتهای ورزشی به نگاه محبت آمیز و حمایتهای ویژه مسوولان نیاز دارد.

نادر میربلوچزهی رییس هیات ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی شهرستان خاش نیز ضرورت توجه و حمایت از استعدادهای ورزشی در نقاط روستایی و عشایری این شهرستان را خواستار شد.

وی گفت: روستاییان و عشایر ساکن در شهرستان خاش از داشتن حداقل امکانات محروم هستند.

وی بیان کرد: افزون بر 120 رشته ورزشی روستایی و بومی و محلی خاص منطقه سیستان و بلوچستان شناسایی شده است اما ورزشکاران و دست اندرکاران برای اجرای برنامه ها و نیز توسعه و رونق بخشیدن به فعالیتها نیازمند حمایت هستند.

بهرامی و هیات همراه همچنین از ظرفیتهای ورزشی در روستاهای اسماعیل آباد و کلکلی دیدن کرد و برای تجهیز و نیز ساخت تعدادی سالن ورزشی و خانه ورزش روستایی قول مساعدت داد.

خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.