تاریخ: 2015-06-15 شناسه خبر: 48

از سرطان قلب چیزی شنیده‌اید؟

اگر سرطان در هر نقطه ای که سلول وجود دارد، تشکیل شود قلب شما به دلیل ماهیت عضلانیش محفوظ می ماند.

غالبا تمامی ارگانهای بدن من جمله مغز، خون، ریه ها، غدد لنفاوی، استخوان و دیگر بخش های قابل تصور به سرطان دچار می شوند، اما سوال اینجاست که چرا قلب از این امر مستثنی بوده و تاکنون خبری از سرطان قلب نشنیده ایم.

در واقع تومورهای بدخیم قلب به عنوان سارکوم (تومور بدخيم‌ بافت‌ پيوندي‌) شناخته شده اند که بسیار نادر بوده و در بافت های نرم بدن رخ می دهد.

مطالعه انجام شده بر روی بیش از 12000 کالبد شکافی نشان می دهد که درصد بروز این سرطان کمتر از 0.1 بوده وتنها هفت مورد سرطان قلب شناسایی شده است. ( گفتنی است که تومورهای اولیه در همان ناحیه قلب بوده و به دیگر ارگانهای بدن گسترش نمی یابد.)
 
اصل سرطان چیست؟

بدن انسان از تعداد بیشماری سلول تشکیل شده است و زمانی که فرد در سلامتی به سر می برد، این سلولها با یکدیگر همکاری داشته و کارهای زیادی را برای ارگانهای بدن انجام می دهند. همچنین حین فعالیت آنها تقسیم سلولی نیز رخ می دهد که با بروز سرطان این فرایند سلولی به راحتی دچار انحراف می شود.

با شروع سرطان سلولها به طور غیرقابل کنترلی رشد می کنند که این اتفاق به DNA آسیب می رساند. مواد ژنتیکی به هسته هر سلول انتقال داده می شود و به طور معمول هر سلول ترمیم شده و جایگزین سلولهای آسیب دیده DNA می شود، اما سلولهای سرطانی قابل ترمیم و یا مردن نمی باشند لذا به تکثیر خود ادامه داده و حجم سلولهای آسیب دیده گسترش می یابد.

یکی از اتفاقات غیر معمول این است که سلولهای سرطانی قادر به رشد بوده و به دیگر بافت ها نفوذ می کنند که این موضوع در سلولهای معمولی رخ نمی دهد.

بنابراین زمانی که سرطان قلب رخ می دهد به این معناست که سرطان از دیگر نقاط بدن به قلب حمله کرده و در آن نفوذ می کند.

بنا به گفته دکتر میچل Gaynor شایع ترین تومورهای ثانویه گسترش یافته به قلب از ریه ، مری و حتی از کبد و معده می آیند. نکته مهم اینجاست که همه انواع تومورها به سمت راست قلب هجوم می آورند، درست جایی که خون وارد قلب می شود.
 
همانطور که می دانید نیمی از ژن های بدن از مادر و نیمی از پدر دریافت می گردد، اما سرنوشت ژنتیکی افراد مهر و موم شده است. در حال حاضر پزشکان دریافته اند که چگونه یک ژن قادر است زندگی افراد را بهبود بخشیده یا ایجاد سرطان کند.

تاثیرات محیط زیستی که باعث فعال شدن ژن ها میگردد غالبا آنها را به حالت فعال نگه می دارد. مواد سرطان زا که از طریق غذا و محیط زیست می آیند، از عوامل بسیار مهمی هستند که بر روی ژن ها اثر گذاشته و فعال یا غیرفعال بودن آنها را تعیین می کنند.

باید گفت حجم زیادی از سموم در بافت سینه می باشد، چرا که بسیاری از سلول های چربی در آنجا موجود است.

در حالی که بدن در برابر این آلودگی ها حالت دفاعی داسته و زمانی که بدن توسط عناصر کم مصرف حمایت می شود در قالب سم زدایی آنزیم ها عمل می کند.

شایان ذکر است که میزان بافت چربی در قلب بسیار کم می باشد و قلب خود محصور به غشا بوده و این کیسه پر از آب تنها ممکن است توسط سرطان محاصره شود. این غشا به حفاظت از قلب ادامه داده و اجازه ورود سرطان را به قلب نمی دهد. حال اگر سرطان در هر نقطه ای که سلول وجود دارد، تشکیل شود قلب شما به دلیل ماهیت عضلانی و کمک پریکارد تا حد زیادی ایمن می ماند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.