تاریخ: 2015-06-22 شناسه خبر: 510

حضور بانوان محجبه در کشتی آلیش مجاز شد

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ اتحادیه جهانی کشتی (UWW) با حضور بانوان محجبه در رقابت‌های کشتی آلیش زنان موافقت کرد.

این اتحادیه که به‌ تازگی کمیسیونی را با عنوان «ورزش و زنان» راه‌اندازی کرده تا به نقش‌آفرینی هرچه بیشتر بانوان این رشته در دنیا کمک کند، خیلی زود دست به‌کار شده تا استارت فعالیت بانوان کشتی‌گیر را با مسابقات کشتی آلیش (کشتی با کمربند) بزند؛ مسابقاتی که قرار است در قاره آسیا برگزار شود و میزبانی آن را به ایران داده‌اند.

رایج‌بودن کشتی آلیش در بین کشورهای آسیای میانه نسبت به سایر کشورهای جهان سبب شده تا مسئولان اتحادیه جهانی کشتی با برگزاری رقابت‌هایی در سطح قاره آسیا مقدمات حضور جهانی زنان کشتی‌گیر را فراهم کنند، اما نکته جالب توجه در برگزاری نخستین دوره رقابت‌های کشتی آلیش قهرمانی آسیایی بانوان این است که UWW اجازه داده این پیکارها با پوشش اسلامی در ایران برگزار شود.

هر چند بیشتر بانوانی که از کشورهایی مختلف در این رویداد شرکت می‌کنند، مسلمان نیستند و تابه‌حال با حجاب کشتی نگرفته‌اند.

بدرالملوک کهرنگی، نایب‌رئیس فدراسیون کشتی در امور بانوان، درباره موافقت اتحادیه جهانی کشتی با پوشش کامل بانوان در این مسابقات به «شرق» می‌گوید: «با توجه به اینکه این اولین رویداد رسمی است که اتحادیه جهانی می‌خواهد برای بانوان برگزار کند، ما نیاز داشتیم حتما مجوز حضور زنان را با پوشش اسلامی داشته باشیم. طی مکاتباتی که با UWW داشتیم، لباسی را که برای این زنان طراحی کرده بودیم، به آنها ارائه دادیم که خوشبختانه با آن موافقت شد».

قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، هند و پاکستان مطرح‌ترین تیم‌های آسیایی فعال در کشتی آلیش زنان هستند که به دعوت فدراسیون کشتی ایران مرداد ماه قرار است به تهران بیایند تا در رقابت‌های قهرمانی آسیا شرکت کنند. تیم‌هایی که به ندرت در آنها زنان مسلمان و محجبه دیده می‌شود.

کهرنگی در واکنش به اینکه چطور بانوان این کشورها پذیرفته‌اند با حجاب در ایران مسابقه بدهند، گفت: «لباس کشتی آلیش کلا لباس پوشیده‌ای است و دقیقا شبیه لباس ورزشکاران جودوکار است. تنها پوششی که برای شرکت کننده‌های خارجی در نظر گرفته شده این است که موهایشان را بپوشانند و مقنعه یا روسری سر کنند که آن را پذیرفته‌اند. البته این حفظ پوشش و رعایت اصول برای خانم‌های کشتی‌گیر ایرانی در این رقابت‌ها خاص‌تر است، چون فرهنگ ما خاص‌تر است».

نایب‌رئیس فدراسیون کشتی در امور بانوان در پاسخ به این سؤال که این شرایط برایتان فراهم نبود که مسابقات را بدون پوشش اسلامی برگزار کنید، گفت: «نه، به جز ایران در تمام دنیا مربیان و کادر فنی تیم‌های کشتی خانم‌ها، آقایان هستند. تیم‌های ایرانی زنان فقط با مربی و کادر فنی زن کار می‌کنند. به‌همین‌خاطر ما می‌بایست این مجوز را از اتحادیه جهانی می‌گرفتیم. از ابتدا هدف ما این بود که کشتی آلیش زنان را بین کشورهای اسلامی نیز گسترش دهیم که خوشبختانه با نظر مساعدی که از همین ابتدای کار از اتحادیه جهانی دیدیم، خیلی امیدواریم بتوانیم به هدفمان برسیم».

نخستین دوره رقابت‌های کشتی آلیش قهرمانی آسیایی بانوان، ١٦ مرداد ماه در تهران برگزار خواهد شد.

برگزاری دوباره مسابقات شنای اسلامی بانوان
شنا، شیرجه و واترپلو جزء آن‌دسته از رشته‌هایی است که بانوان ایرانی از بعد انقلاب به‌دلیل داشتن محدودیت‌های شرعی و اسلامی از فعالیت‌های برون‌مرزی در آنها محروم بوده‌اند.

حالا خبر می‌رسد مسابقات شنای بانوان کشورهای اسلامی با مساعدت وزارت ورزش و جوانان قرار است امسال به میزبانی ایران برگزار شود.

شهرناز ورنوس، نایب‌رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در امور بانوان، روز گذشته گفت: «آخرین دوره برگزاری مسابقات بانوان کشورهای اسلامی سال ۱۳۸۴ بود که در آن دوره ایران میزبانی مسابقات را به عهده داشت.

اکنون بعد از وقفه‌ای هشت‌ساله با تغییرات به‌وجود‌آمده در کابینه رئیس‌جمهور و نگاه ویژه‌ای که وزارت ورزش و جوانان به موضوع بانوان دارد، این رقابت‌ها قرار است به میزبانی ایران از سرگرفته شود. ».

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.