تاریخ: 2017-07-19 شناسه خبر: 51384

«خودگفتاری» روشی برای مقابله با افکار منفی ورزشکاران

« خودگفتاری » روشی برای مقابله با افکار منفی ورزشکاران

خودگفتاری کلامی است که از افکار و ذهنیات ما سرچشمه می‌گیرد که بر روی اعتماد به نفس و هیجانات و در نتیجه عملکرد تاثیر می‌گذارد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در مقاله قبلی در مورد منابع افکار منفی، نحوه اثرگذاری افکار منفی روی عملکرد ورزشکاران و نحوه مقابله با افکار منفی صحبت شد. در این مقاله در مورد افکاری که به کلام در می‌آیند (خودگفتاری) صحبت می‌شود.

خودگفتاری، کلامی است که از افکار و ذهنیات ما سرچشمه می‌گیرد. شما از خودگفتاری مثبت استفاده می‌کنید یا منفی؟

معمولا اگر شما خود را به خاطر اشتباهاتی که در طول تمرین یا مسابقه مرتکب شده‌اید، سرزنش می‌کنید، یعنی از خودگفتاری منفی استفاده می‌کنید. مثلاً، ممکن است با خود بگویید این چه آبدولیویی (ضربه‌ای در تکواندو) بود؟ یا من هیچ وقت آدم نمی‌شوم و… قطعا خودگفتاری منفی باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما آسیب دیده و از ورزش لذت نبرید. چگونه می‌توان خودگفتاری منفی را به مثبت تغییر داد؟ آیا می‌توان از گفتگوی درون ذهن شما به عنوان راهی برای بهبود اعتماد به نفس استفاده کرد؟

رابطه تمرکز و خود گفتاری

دکتر کریستوفر. ام.کِر (Christopher M. Carr) در تحقیقش به رابطه بین تمرکز و عملکرد مطلوب پرداخته است. دکتر کر خودگفتاری مثبت را به عنوان یکی از بهترین تکنیک‌ها برای بهبود تمرکز در مسابقه معرفی کرده است. او بیان داشته که خودگفتاری یک گفتگوی ارادی و یا غیر ارادی است که قبل از مسابقه، در حین مسابقه و بعد از ان در ذهن شما صورت می‌گیرد.

افکاری که به کلام در می‌آیند، بر روی اعتماد به نفس و هیجانات و در نتیجه عملکرد شما تاثیر می‌گذارد. دکتر کر می‌گوید که اگر ورزشکار درگیر خودگفتاری منفی باشد، عملکرد او تحت تاثیر خستگی، خشم و یا اضطراب بیش از حد قرار می‌گیرد. این حالات هیجانی، تنفس را به هم می‌ریزند و تنش‌های ماهیچه‌ای را افزایش می‌دهند و تمرکز ورزشکار را کاهش می‌دهند و این عوامل باعث کاهش عملکرد می‌شود.

اگر خود گفتاری ورزشکار، مثبت باشد باعث تجربه احساساتی مانند آرامش و تمرکز می‌شود. نتیجه این احساسات این است که شانس عملکرد خوب ورزشکار به صورت شگرفی افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از خود گفتاری مثبت، شما می‌توانید تفکرات منفی را حذف کنید و بر کارهای مورد نیاز برای اجرای بهترین عملکرد خود تمرکز کنید.

اخبار مرتبط:

چگونه افکار منفی روی عملکرد ورزشکار تاثیر می‌گذارد؟

راهکار مقابله با افکار منفی در ورزشکاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *