تاریخ: 2015-07-27 شناسه خبر: 5149

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین این‌بار برای رصد آتشفشان‌های زیر آبی

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ محققان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین موفق به عکسبرداری فوق‌العاده زیبا و منحصر به فرد از آتش‌فشان زیر آبی در سواحل Turtle Mounatain کشور تایوان شده‌اند.

گفتنی است، این عکس‌ها توسط دانشمند و پژوهشگر دریا ماریو Lebrato اهل کشور اسپانیا با هدایت هواپیمای بدون سرنشین بدست آمده است.

جزیره Turtle Mounatain دارای آتش‌فشان‌های زیر آبی بسیار زیبا با فوران گدازه‌های آتش‌فشانی مملو از گاز گوگرد است.

همچنین این دانشمند با غواصی در زیر آب از فوران آتش‌فشان‌های زیر آبی در حال استخراج گوگرد و دی‌اکسیدکربن فیلم و عکس تهیه کرده است.

دمای آب در آن حالت در حدود 100 درجه سانتی‌گراد بوده است که گدازه آتش‌فشانی بلافاصله پس از خروج از کوه و در اثر برخورد با آب سرد شده و تبدیل به سنگ می‌شود.

جزیره Turtle از مجمع الجزایر Kueishantao است که 401 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و شامل 5 جزیره آتش‌فشانی است.

بر اساس تحقیقات به هنگام فعالیت آتش‌فشان‌های زیر آبی بخارها و گازهایی از جمله دی‌اکسیدکربن، دی‌اکسیدگوگرد، کلرید هیدروژن و سولفید هیدروژن ساطع می‌شود.

افرادی که در نزدیکی محل خروج گدازه‌های آتش‌فشانی زندگی می‌کنند امکان دارد در اثر تنفس بخار‌های سمی و یا در مسیر فوران گدازه قرارگرفتن جان خود را از دست بدهند. این جزایر در سواحل شمال شرق کشور تایوان قرار دارند.

این مناطق جزو جاذبه‌های توریستی کشور تایوان هستند و همه ساله پذیرای میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان هستند.

آتش‌فشان‌های زیر آبی در منطقه شرق آسیا بسیار فعال و زیاد هستند و حتی بسیاری از جزایر امروزی کشورهایی چون ژاپن، مالزی و اندونزی در اثر فوران آتش‌فشان و به تدریج تغییرات زمین شناختی به وجود آمده است.

اغلب این آتش‌فشان‌ها در مناطق عمیق آب دریاها و اقیانوس‌ها وجود دارند اما امکان دارد این آتش‌فشان‌ها در مناطق کم عمق نیز مشاهده شوند. در برخی مواقع فوران آتش‌فشان زیر آبی سبب بروز زلزله در مناطق اطراف می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.