تاریخ: 2015-07-27 شناسه خبر: 5155

برای ژیمناستیک باید هزینه کرد

رییس فدراسیون ژیمناستیکبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ خانه ژیمناستیک این روزها میزبان تیم ملی در اردوی اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا است. خبرنگار برنا در گفتگو با جعفر درویش زاده رییس فدراسیون ژیمناستیک درباره اتفاقات پیش روی ژیمناستیک صحبت کرد.

*مسابقات آکروژیم را چگونه ارزیابی می کنید و تیم های شرکت کننده را چطور دیدید؟

مسابقاتی که برگزار شد بین تیم های دو نفره و چهار نفره کل کشور بود که البته به دلیل نوپا بودن این رشته برخی از استان ها نماینده­ای نداشتند. مشابه همین مسابقات را سال گذشته در اصفهان داشتیم که امسال این مسابقات به میزبانی تهران برگزار شد. در مسابقات قهرمانی کشور در قسمت آکروباتیک ژیمناستیک، امسال 8 تیم شرکت کردند که معدل حضور استان ها نسبت به گذشته، یک وضعیت مطلوب است.

*پیشرفت تیم ها به لحاظ کیفی نسبت به سال های گذشته چطور بود؟

از نظر کیفی هم تیم ها به نسبت قبل بهتر شده و ارتقا یافته اند و آقای دکتر سجادی معاون وزیر ورزش که در روز مسابقه در سالن حاضر بودند کار ورزشکاران را تحسین کردند و معتقد بودند: باید به این ورزش پایه با این جذابیتی که من می بینیم بیشتر پرداخته شود. پیشرفت ورزشکاران نشان می دهد ما در این رشته ورزشی اقبال عمومی خوبی داشته ایم چه از نظر شرکت کنندگان و چه به لحاظ کیفی که بچه ها روی حرکاتشان به خوبی کار کرده اند.

*در کنار این مسابقات اردوی ترامپولین هم در حال انجام بود و بچه ها در حال آماده سازی بودند، در این خصوص توضیح می دهید؟

در کنار این مسابقات، ما اردوی تیم ملی و ترامپولین را داشتیم که بچه ها از نظر موقعیت، شرایط آرمانی، مهارتی و شرایط روانی به  جهت شرکت در مسابقات شرایط ایده آلی را دارند.

*در مسابقات آکروژیم آقای یوری گلیاک به عنوان ناظر و مربی در سالن حضور داشتند در خصوص دعوت و انتخاب ایشان از سوی فدراسیون بیشتر بگویید و اینکه آیا خود فدراسیون شخص ایشان را برگزیده و چرا از مربیان دیگر دعوت نکرده است؟

یک سوال کلیدی فرمودید طبق مکاتبه ما با کمیته آکروژیم فدراسیون جهانی آسیا، خانم آی گول از کشور قزاقستان که ریاست این فدراسیون بر عهده اوست و ما یک ارتباط تنگاتنگ با ایشان داشتیم ترجیحا پوئن به ما دادند که بهترین مدرس را برای ما بفرستند تا پایگاه قهرمانی ما شرایط خوبی را در منطقه داشته باشد؛ بله این تاکید ما بوده که مدرس خوب بفرستند ولی شخص مدرس را خودشان انتخاب و اعزام کردند.

*آینده را در ژیمناستیک امیدبخش می بینید؟

فکر می کنم بچه­ ها با این روندی که کار می کنند وبا برداشته شدن برخی تحریم ها سرمایه گذاری در این ورزش از نظر ورود و خرید تجهیزات بیشتر انجام شود و این می تواند در پیشرفت این ورزش موثر باشد زیرا همانطور که می دانید در کنار مربی و ورزشکار، ابزارهای سخت افزاری یکی از نیازهای اصلی در ورزش است و قطعا از نظر وسایل کمک آموزشی و وسایل مسابقاتی مورد نیاز استاندارد ها باید رعایت شوند. مثلا در بخش ترامپولین اگر این ترامپولین یورو 4 که استانداردترین ترامپولین جهان است در اغلب استان ها همین را داشته باشیم قطعا استعدادهای بیشتر و خروجی بهتری خواهیم داشت.

*تیم تهران با اینکه تیم دونفره قدری در آکروژیم دارد در مسابقات قهرمانی کشور آکروبات ژیمناستیک حضور نداشتند. آیا این عدم حضور دلیل خاصی داشت؟

این تیزبینی شما را نشان می دهد که به عدم حضور تهران توجه کرده اید. بله در بخش آکروباتیک تیم تهران حضور نداشت. فکر می کنم این تیم قدری به سازماندهی نیاز دارد و شاید مربیان تیم شرایط را برای شرکت ایده آل ندیده ­اند دلیل قطعی خاصی از سوی تیم تهران مطرح نشده که لازم به پیگیری است.

*بیشترین امکانات همیشه در مهد امکانات یعنی پایتخت بوده است. در آکروژیم هم کاملا مشهود است که چون مربیان خوب کشور نیز اینجا هستند درنتیجه بچه های تیم تهران پیشرفت زیادی داشته و قوی ترند. چرا فدراسیون این تمهیدات را نمی اندیشد که استعدادیابی کند و بچه های تیم های دیگر در سایر استان ها را زیر نظر این مربیان بیاورد و ورزشکاران شهرستان از وجود این مربیان بیشتر استفاده کنند و موفق تر شوند؟

تشکلی در هیات جدید ژیمناستیک استان تهران ایجاد شده است که گروه ها و مسوولین هیات استان ها همگی در این خانواده هستند که تقریبا این کار را در زمان اندکی انجام داده­اند روی استعدادها سرمایه گذاری کرده و آن ها را رصد کرده­اند. این هیات وظیفه دارد باشگاه ها، سالن های تحت پوشش استان و موجودی های آن ها را ارزیابی کند تا خروجی خوبی از لحاظ استعدادیابی از شهرستان ها داشته باشیم. فدراسیون هم در جهت تشکیل اردوها همانطور که ملاحظه می کنید اقداماتش را انجام داده و برای این استعداد ها برنامه ریزی کرده است.

*تیم ملی را در اردو چطور دیدید؟

فکر می کنم بچه ها زحمت خود را کشیدند. آن چیزی که من دیدم فضای فنی و کاری با برنامه ریزی درست بود. وجود آقای آذرپی و آقای خرسند و مجموعه مربیانی که از قبل کمک کردند تا تیم امروز به این جا رسیده ستودنی است. فکر می کنم تمام زحماتی که این مربیان باید بکشند، کشیده اند و اردوهایی که ما متعهد شدیم و برای تیم برگزار کردیم بتواند یک خروجی قابل قبول برای تیم ملی ژیمناستیک در پی داشته باشد.

*با توجه به شرایط موجود سهمیه ای از المپیک می گیریم؟

در رقابت های آسیایی اگر بچه ها روی سکو بروند احتمال سهمیه صد در صد است. هرچند که در ورزش نمی شود چیزی را پیش بینی کرد و بارها دیدیم قهرمان المپیک در وسیله خرک با خطا افتادند و از مدال و سکو بازمانده اند. اجازه دهید حاصل زحمت را در شرایط مسابقه ببینیم.

*حضور مربیان خارجی را به لحاظ اینکه بحث ورزش با علم و تخصص روز دنیا همراه شده در پیشرفت ژیمناستیک یا همین آکروژیم چطور می بینید؟

ما ارزش مربیان داخلی را نباید پنهان کنیم. تمام بچه هایی که زحمت کشیده شده و برند شدند و به تیم ملی رسیدند زیر نظر مربیان داخلی بوده اند. بعد مربیان خارجی آمدند با این ها کار کردند. فکر می کنم نتیجه زحمات مربیان داخلی و مربیان خارجی هردو را باید در نظر گرفت. بله آن ها دانش افزایی زیادی دارند. ژیمناستیک یک ورزش وارداتی است و ما اگر بتوانیم مربیان روز دنیا را بیاریم در کنار مربیان داخلی با هم کار کنند نتایج بهتری خواهد داد.

*در آکروژیم چطور چون این رشته در ایران جدید است. مربی اوکراین معتقد بود که خیلی سطح بچه ها بالا نیست. برنامه ریزی کردید که بیشتر از مربیان برون مرزی استفاده کنید؟

الان همین سوال نشان می دهد فدراسیون ژیمناستیک در صدد ورزش هایی مثل آکروژیم مثل ایروبیک ژیمناستیک و ترامپولین از مربیان خارجی دارد استفاده می کند. این مربی هفته گذشته با درخواست فدراسیون به ایران آمد و به تیم های منتخب و مربیان و داوران آموزش داد. سیاست ما این است که در بخش آکروباتیک و ترامپولین و ایروبیک ژیمناستیک بتوانیم سرمایه گذاری کنیم و با آوردن مربیان خارجی و استفاده از مربیان داخلیمان بتوانیم آن جایگاه آسیایی را داشته باشیم.

*دوره های آموزشی با حضور یوری گلیاک فقط برای مربیان و داوران آقا بود چرا این آموزش ها برای خانم ها نیست؟

چون ما هنوز آکروباتیک بانوان نداریم ایروبیک داریم و در آن بخش مدرس آوردیم. خانم مردانتن رییس کمیته فنی فدراسیون جهانی است که دو سال پیش هم آوردیم اینجا یک دوره داوری بین المللی گذاشت و خیلی برای بانوان خانم زحمت کشید. در چند ماه آینده دوباره قرار است ایشان به ایران سفر کنند. در بخش ایروبیک ژیمناستیک فضای خوبی برای خانم ها هست. ما پیش از این از فدراسیون جهانی نیز مدرس آوردیم . مدرسانی از بلغارستان آمدند هم دوره مربیگری و هم داوری گذاشتند و با بچه های ما کار کردند که بخش ریتمیک هم در سال گذشته مورد آموزش این مربیان بود.  به هر حال زیرشاخه های ژیمناستیک زیاد است خود ژیمناستیک هنری در بخش آقایان و خانم ها دنیایی است. لازم است برای پیشرفت و گسترش این زیر شاخه ها هزینه های بیشتری بکنیم.

*می شود آکروژیم را برای خانم ها هم داشته باشیم یا این پتانسیل فعلا وجود ندارد؟

فعلا آن فضا وجود ندارد و شرایط برون مرزی را فعلا بانوان ما ندارند. باید در آینده مدرس بیاوریم تا روی مربیانمان کار کنند و اطلاعات غنی به ما بدهند که منجر به صدمات بانوان نشود، سعی داریم به مروردر بخش آکروباتیک در بخش بانوان هم فعالیت کنیم.

*اختلاف سنی زیادی مخصوصا در گروه های چهار نفره در مسابقات کشوری آکروژیم بود این دلیل خاصی داشت؟ مربی اوکراینی هم گفتند که باید یا همه نوجوان باشند یا همه جوان باشند؟

بله. ما داریم که در بخش دونفره یک سبک وزن و کم سن و سال با یک زیرگیر و سن بالا و فوندانسیون قوی هم دارد در یک گروه قرار گرفته اند تا از بین گروه ها افراد مستعدتر شناخته شوند وبرگزیدگان در یک گروه و با رعایت تناسب سنی قرار گیرند و به رقابت ها اعزام شوند.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.