تاریخ: 2015-06-23 شناسه خبر: 518

نکاتی درباره مصرف دارو در ماه مبارک رمضان

به گزارش ورزش بانوان ،

دکتر فریده یونسی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در هنگام روزه داری بیماران هرگز نباید وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف یا دوز آن را کم و زیاد کنند، زیرا که این عمل باعث ایجاد اختلال در روند درمان می‌شود، بنابراین قبل از هر اقدامی حتما می‌بایست با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنند.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه قطع یکباره برخی داروها بسیار خطرناک است، تاکید کرد: تغییر تعداد دفعات مصرف دارو، زمان مصرف دارو و عدم رعایت فاصله زمانی مصرف دارو می‌تواند باعث تغییر اثربخشی و تاثیر داروها در بدن شود و مشکلات درمانی ایجاد کند.

یونسی با بیان اینکه تشخیص مجاز بودن روزه داری برای افراد مبتلا به بیماری صرفا با نظر پزشک درمانگر و رعایت جوانب شرعی آن امکان پذیر است، افزود: مبتلایان به بیماری مزمن همچون فشارخون، ‌چربی خون،‌ دیابت،‌ بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری کلیوی می‌بایست با پزشک معالج درباره رژیم غذایی و دارویی خود مشورت کنند.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در ادامه بیان کرد: بیمار دیابتی که بدون انجام مشاوره با پزشک روزه داری می‌کند در معرض خطر جدی افزایش دراز مدت قندخون و یا کاهش ناگهانی آن قرار دارد که این امر علاوه بر عوارض جسمی، ‌عارضه‌های جانبی دیگری همچون افزایش هزینه و حتی غیر ممکن شدن درمان است.

یونسی با بیان اینکه اشکال دارویی از جمله تمام مواردی که از طریق پوست جذب بدن می‌شود نظیر کرم­‌ها،‌ پمادها و نوار چسب‌های مواد دارویی،‌ قطره‌های چشم و گوش،‌ اکسیژن و گازهای بیهوشی، استعمال شیاف­‌ها، دراژه‌های طبی و محلول‌های واژینال باعث ابطال روزه نمی‌شود، تاکید کرد: مصرف دهان شویه­‌ها،‌ غرغره دارو یا اسپری دهانی به شرط آنکه چیزی درون معده برده نشود باعث ابطال روزه نمی‌شود.

وی گفت: همچنین تزریقات پوستی، عضلانی، مفصلی یا وریدی به استثنای تغذیه از راه ورید و آمپول­‌های تقویتی باعث ابطال روزه نمی‌شود.

این داروساز در ادامه خاطرنشان کرد: نحوه مصرف دوزهای منفرد دارو در طول ماه رمضان تغییری نمی‌کند چرا که این روش تداخلی با روزه داری ندارد. همچنین در مورد این نحوه مصرف باید گفت که در صورتی لازم است دارو با معده خالی مصرف شود، بهترین زمان مصرف یک ساعت قبل از سحری یا دو ساعت پس از افطار است.

یونسی گفت: بیمارانی که مجبور به مصرف روزی دو یا چند بار دارو هستند، ممکن است پس از مشورت با پزشک معالج خود قادر باشند، داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنند. همچنین در مواردی خاص ممکن است پزشک معالج قادر باشد با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آن‌ها و با تعویض دارو با یک داروی مشابه با نیمه عمر طولانی‌تر امکان روزه داری برای این بیماران را فراهم کند.

 به گزارش سلامت نیوز ، وی در پایان تاکید کرد: به طور کلی توصیه می‌شود در صورت وقوع مشکلات درمانی در ماه رمضان بهترین کار برای روزه داران مشورت با پزشک معالج است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.