تاریخ: 2017-08-10 شناسه خبر: 52046

بدنبال حضور در مسابقات سه‌گانه آسیای میانه؛

شکوه طیاره اولین بانوی مدال آور مسابقات بین‌المللی سه‌گانه

شکوه طیاره اولین بانوی مدال آور مسابقات بین‌المللی سه‌گانه

صحبت‌های جالب و خواندنی اولین بانوی مدال آور مسابقات بین‌المللی سه‌گانه از نخستین تجربه برون مرزی خود و شرایطی که در تمرینات پشت سرمی‌گذارد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ مسابقات سه‌گانه آسیای میانه به میزبانی قزاقستان در حالی یکشنبه هشتم مرداد ماه برگزار شد که برای اولین بار عالمه سادات جباری و شکوه طیاره دو نفر از بانوان سه‌گانه کار ایرانی در این رقابت‌ها شرکت کردند. شکوه در اولین تجربه برون مرزی‎اش صاحب گردن آویز برنز شد و عالمه جایگاه چهارم را از آن خود کرد.

شکوه طیاره خواجوئی ملی پوش اصفهانی اعزامی به مسابقات سه‌گانه قهرمانی آسیای میانه در همین خصوص به خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: سال گذشته در جریان مسابقات غرب آسیا به میزبانی اردن در حالیکه سایر هم‌تیمی‌هایم در مسابقات دوگانه غرب آسیا شرکت کردند با خواست خودم و تشویق رئیس و نایب رئیس فدراسیون در بخش سه‌گانه مسابقات غرب آسیا شرکت کردم. در حالی که قرار نبود چنین اتفاقی بیفتد. چرا که من برای شرکت در رقابت‌های دوگانه به اردن اعزام شده بودم و اصلا برای بخش شنا تمرین نکرده بودم. با اینکه به خبر چهارم شدن من در سه‌گانه غرب آسیا پرداخته نشد اما جرقه‌ای بود که فدراسیون با طراحی لباس، به دنبال راه‌اندازی رشته سه‌گانه برای بانوان ایران و فراهم آوردن شرایطی برای حضور زنان در مسابقات ملی و بین‌المللی این رشته باشد.

طیاره خاطر نشان کرد: در واقع در قزاقستان دومین تجربه برون مرزی خود را در مسابقات سه‌گانه بانوان پشت سرگذاشتم و نه اولین. در مسابقات سه‌گانه آسیای میانه اولین تجربه حضور من در مسابقات رسمی و علنی سه‌گانه بانوان رقم خورد.

در حالیکه لباس بانوان سه‌گانه کار ایران در فاصله کوتاهی تا آغاز مسابقات آسیای میانه مورد تایید معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت و شرایط اعزام طیاره و جباری فراهم شد، طیاره اولین تجربه خود در مسابقات سه‌گانه را اینگونه توضیح داد: با اینکه از بچگی به صورت خصوصی و نه با حضور مربی، شنا می‌کردم اما در مسابقات آسیای میانه و همینطور غرب آسیا، در میان افرادی که شنا را تخصصی آموزش دیده‌اند حرفی برای گفتن نداشتم. با تفاوت زیادی نسبت به سایر رقبا به خط پایان بخش شنای رقابت‌ها رسیدم. با همان لباس خیس از آب بیرون آمدم و سوار دوچرخه شدم. هوا به شدت گرم بود و خوشبختانه باعث شد لباس ما حین دوچرخه سواری در مسیر خشک شود. اما خوشبختانه رکورد خوبم در بخش دو و دوچرخه ضعفم در شنا را پوشاند و نهایتا در بین پنج نفر سوم شدم.

شکوه طیاره با اشاره به استقبال سایر شرکت کنندگان در مسابقات سه‌گانه میانه آسیا از حضورش در مسابقات سه‌گانه میانه آسیا به همراه جباری آنهم با لباس‌های کاملا پوشیده عنوان کرد: وقتی من و عالمه با لباس‌های خیس از آب بیرون آمدیم تماشاگران یک‌صدا ما را تشویق کردند حتی بیشتر از نفرات برتر که خیلی زودتر از ما به خط پایان شنا رسیده بودند. این تشویق از پیش از رقابت‌ها شروع شد و بعد از آن نیز ادامه داشت.

بانوی مصمم ورزشکار کشورمان از سختی‌های تمرین تک نفره خود گفت: این رشته بسیار هزینه‌بر است. هم باید تجهیزات مورد نیاز برای دویدن داشته باشیم، هم دوچرخه سواری، هم شنا و باید طوری در شبانه‌روز برنامه ریزی کنیم که در هر سه بخش مختصری تمرین داشته باشیم، البته بدون مربی و به صورت شخصی. به من به عنوان ورزشکار ملی‌پوش سه‌گانه، اجازه تمرین در استخر آنهم در سانس آزاد و ساعت شلوغی نه سانس قهرمانی، داده شده در صورتیکه در مسابقات اصلی سه‌گانه شرکت‌کنندگان در آب‌های آزاد با یکدیگر رقابت می‌کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا با همین لباس می‌شود به سکوهای برتر آسیایی اندیشید گفت: حتی با همین لباس سکوهای آسیا اصلا دور از دسترس نیست. من قصدم این است در آینده‌ای نزدیک در مسابقات سه گانه آیرن من و دوگانه پاور من شرکت کنم و نتایج قابل قبولی نیز بدست آورم.

شکوه طیاره در پایان گفت: از آنجا که این رشته در ایران نوپا است، تعداد بانوان فعال در سه‌گانه بسیار کم است. مسئولان فدراسیون بهتر است همین حالا فکری به حال بانوان سه‌گانه کنند تا اشتیاق دختران نوجوان و نونهال برای انتخاب این رشته المپیکی بیشتر شود. امید است هرچه زودتر امکان حضور بانوان ایران در مسابقات ملی سه‌گانه فراهم و تیم ملی سه‌گانه بانوان راه اندازی شود.

بیشتر بدانید:

اولین حضور بانوان سه‌گانه کار ایرانی در مسابقات برون مرزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *