تاریخ: 2017-09-24 شناسه خبر: 53405

گفتگوی جنجالی برترین داور زن فوتسال ایرانی با یک سایت معتبر خارجی؛

گلاره ناظمی: به داوران زن ایران اجازه قضاوت در بازی مردان داده نمی‌شود

گفتگوی جنجالی گلاره ناظمی با یک سایت ورزشی خارجی؛

برترین داور دو سال اخیر فوتسال زنان ایران در یک گفتگوی جنجالی با یکی از سایت‌های معتبر خارجی اعلام کرده داوران زن ایران اجازه سوت زدن در بازی‌های مردان را ندارند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ گلاره ناظمی برترین داور دو سال اخیر فوتسال زنان ایران که مسئولیت برگزاری مسابقات لیگ برتر بانوان ایران را در کارنامه دارد و همچنین یک داور بین‌المللی محسوب می‌شود، یکی از نفراتی است که برای قضاوت در بازی‌های فوتسال آسیایی داخل سالن به عشق آباد ترکمنستان رفته است. او در این بازی‌ها به عنوان داور سوم و یا تایم کیپر بازی‌های مردان را هم داوری کرده است.

گلاره ناظمی در گفتگو با سایت ocasia.org در خصوص قضاوتش در بازی‌های فوتسال آسیایی داخل سالن می‌گوید: در ایران زنان فقط می‌توانند مسابقات زنان را قضاوت کنند و حق سوت زدن در بازی مردان به آنها داده نمی‌شود. البته ما لیگ خوبی برای زنان در ایران داریم؛ با ۱۴ تیم در لیگ برتر و شش یا هفت تیم در سایر لیگ‌ها.

وی در ادامه به سایت شورای المپیک آسیا گفته است: این اولین بار است که در بازی‌های آسیایی داخل سالن قضاوت می‌کنم و یک تجربه جدید برای من است؛ زیرا در این بازی‌ها می‌توانم رقابت‌های مردان را داوری کنم و تا کنون علاوه بر داوری در بازی‌های فوتسال زنان به عنوان داور وسط، به عنوان داور سوم و حتی تایم کیپر با برگزار کننده این بازی‌ها همکاری کرده‌ام. تجربه بسیار خوبی برای من است.

او در خصوص تفاوت سوت زدن در بازی مردان با بازی‌های زنان خاطر نشان کرد: دشوار است، مردان حرفه‌ای‌تر هستند و بازی‌شان متفاوت است. بازی مردان همیشه بسیار فعال است و در سطح بالا برگزار می‌شود. همچنین تماشاگران خیلی بیشتر هستند و این برای من بسیار هیجان انگیز است. دشوار است اما تجربه خوبی است.

او همچنین در خصوص نحوه ورودش به دنیای داوری خاطر نشان کرد: برادر من داور قدیمی است و اولین‌بار به خاطر اصرار او بود که سراغ داوری رفتم. سال ۷۸ بود و من فقط ۱۷سال داشتم آن زمان فوتسال بازی می‌کردم، همان‌طور که گفتم با تشویق و اصرارهای برادرم سمت این کار رفتم. در کلاس‌ها شرکت کردم و تا جایی که می‌شد سعی کردم یاد بگیرم. البته ۲سال طول کشید تا برای داوری معرفی شوم. وقتی اولین‌بار قضاوت را تجربه کردم دیگر همه‌چیز عوض شد. به وی‍ژه اینکه اساتیدم خیلی حمایتم می‌کردند و می‌گفتند تو خیلی استعداد داری و با این سن کم حیف است این رشته را رها کنی. همه می‌گفتند در داوری بمان و قول می‌دادند که خیلی موفق شوم.

اولین تجربه داوری گلاره ناظمی خارج از ایران در بازی‌های آسیای جنوب شرقی سال ۲۰۰۱ در مالزی بود او در همین راستا می‌گوید: پیش از قضاوت در این بازی‌ها اعتماد به نفس کافی نداشتم، اما بعد از سوت زدن در بازی‌های آسیای جنوب شرقی به این باور رسیدم که می‌توانم موفق شوم. از ۱۶ سالگی داوری کردم و آن زمان تجربه بین المللی نداشتم. اما اولین تجربه برون مرزی من در داوری نشان داد زنان می‌توانند اگر بخواهند؛ AFC از من و زنان دیگر پشتیبانی کرده است و این بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *