تاریخ: 2017-11-01 شناسه خبر: 54536

بانوی سنگنورد ایران؛

با الناز رکابی از زندگی در خوابگاه دانشجویی تا طلای سنگنوردی کاپ آسیا

با الناز رکابی از زندگی در خوابگاه دانشجویی تا طلای سنگنوردی کاپ آسیا

اگر با گوشه‌ای از دشواری‌های زندگی الناز رکابی مدال‌آور سنگنوردی ایران در رقابت‌های کاپ آسیا آشنا باشیم، قطعا بیشتر ارزش مدال‌هایش را خواهیم فهمید.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ الناز رکابی متولد ۱۳۶۸، عضو تیم ملی سنگنوردی از استان زنجان اما خودش ساکن تهران است. او از سال ۸۰ فعالیت ورزشی‌اش را در سنگنوردی شروع کرد و در حال حاضر یکی از نام‌آوران این رشته در ایران است. او به تازگی در رقابت‌های سنگ‌نوردی کاپ آسیا در کشور چین موفق شد دو مدال طلا و برنز در رشته‌های بولدرینگ و سرطناب بدست آورد.

اگر با گوشه‌ای از دشواری‌های زندگی الناز رکابی آشنا باشیم بیشتر ارزش مدال‌هایش را خواهیم فهمید. برای این منظور گفتگوی خبرنگار سایت ورزش بانوان با این بانوی ارزنده سنگنوردی ایران را در ادامه بخوانید.

*الناز رکابی عزیز با وجود تمام مشکلاتی که در مسیر موفقیت هر ورزشکار ایرانی‌ای، در رشته سنگنوردی وجود دارد، چرا باز هم سنگنوردی را مصرانه ادامه می‌دهی؟

من هدف دارم و تقریبا نیمی از عمرم در سنگنوردی سپری شده است. اگر دلسرد می‌شدم یعنی تمام گذشته‌ام را فراموش می‌کردم. هنوز به هدف اصلی‌ام یعنی ایستادن بر روی سکوی جهانی، نرسیده‌ام.

*از رقابت‌های سنگنوردی کاپ آسیا در چین بگو.

در مسابقات جهانی که چهارم تیر ماه سال جاری در هند برگزار شد از ناحیه آرنج و سرشانه آسیب دیده بودم. به همین خاطر تیر و مرداد ماه تمرین نکردم. اما به محض درمان مصدومیت‌ها، فشرده‌تر از همیشه برای مسابقات سنگنوردی آسیا که ۳۱ شهریور ماه در ایران برگزار شد، تمرین کردم. فرصت کم بود و در این رقابت‌ها هم نتیجه‌ای نگرفتم. به همین خاطر با انگیزه بیشتر به دنبال جبران این دو ناکامی بودم که خوشبختانه در چین این فرصت فراهم شد و به هدفم رسیدم.

*حدس می‌زدی در دو ماده مدال کسب کنی؟

فقط رفته بودم تا ضعف‌های قبلم را جبران کنم و رنگ مدال برایم اهمیتی نداشت. قصد داشتم از سنگنوردان ژاپن که بهترین‌های سنگنوردی آسیا و جهان هستند، بهتر باشم.

*تا جایی که می‌دانم علاوه بر اینکه دانشجو هستی و شخصا در این رشته ورزشی تمرین می‌کنی، تعدادی شاگرد هم داری که به آنها سنگنوردی آموزش می‌دهی، کمی از برنامه زندگی‌ات برای خواننده‌های سایت ورزش بانوان بگو.

خانواده‌ام ساکن زنجان هستند اما من برای ادامه تحصیل به تهران آمدم. ساکن خوابگاه دانشجویی هستم و تعدادی هم کارآمور سنگنوردی دارم. تمام درآمدم نیز از همین طریق است که بتوانم از پس هزینه مسابقات برون مرزی و تجهیزات سنگنوردی بربیایم.

در عرصه تحصیلی البته فعلا در حال تکمیل کردن پایان نامه هستم. از طرفی یک سالی می‌شود، که به انجام حرکات ورزشی پارکور هم می‌پردازم. به من ثابت شده که پارکور به پیشرفت در سنگنوردی کمک بسزایی می‎کند.

*بعد از اتمام دوره تحصیلی چه برنامه‌ای برای سنگنوردی داری؟

خوشبختانه با همکاری مسئولان خوابگاه دانشجویی، اجازه دارم که همین جا ساکن باشم. در تهران تجهیزات و سالن‌های سنگنوردی در مقایسه با زنجان در دسترس‌تر است.

*به عنوان شخصی که سنگنوردی آموزش می‌دهد، در حال حاضر خودت شخصا مربی سنگنوردی داری؟

نه مربی سنگنوردی در ایران نیست. از همان ابتدا هم بدون مربی تمرین کردم.

*از آخرین پستی که در حساب کاربری اینستاگرامت گذاشتی، متوجه شدم که برای رقابت‌های کاپ آسیا در چین اسپانسر داشتی.

هزینه‌های اعزام به مسابقات سنگنوردی بسیار زیاد است. از طرفی به نیت کسب سهمیه المپیک هم در رقابت‌های مختلف شرکت می‌کنم. خوشبختانه در این دوره اسپانسر بخشی از هزینه‌های این مسابقات را متقبل شد که البته کمک بسیار بزرگی بود.

*با توجه به اینکه برای اولین بار سنگنوردی به المپیک راه پیدا کرده، الناز رکابی شانس المپیکی شدن دارد؟

شاخه‌ای از سنگنوردی که وارد بازی‌های المپیک شده کمباین نام دارد که در هر سه ماده بولدرینگ، لید و سرعت برگزار خواهد شد. به همین خاطر باید حداقل مسابقات جهانی دو ماده از سه ماده این رقابت‌ها را پشت سر بگذارم که جمعا ۱۶ مسابقه می‌شود. هم هزینه‌ها زیاد است هم بسیار سخت. الان برای این هدف به دنبال پیدا کردن اسپانسر هستم تا تمریناتم را در اروپا ادامه بدهم. اما این مهم دور از دسترس نیست.

یک پاسخ به “با الناز رکابی از زندگی در خوابگاه دانشجویی تا طلای سنگنوردی کاپ آسیا”

  1. nazanin56 گفت:

    امیدوارم همیشه تو سنگنوردی ایران بدرخشه و حتا در آینده برامون استعداد های خوبی رو پرورش بدن ♥♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.