تاریخ: 2015-07-29 شناسه خبر: 5458

فوتبال و «سیما» در پول‌درآوردن شریک می‌شوند

لگو فدراسیون فوتبال

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  در راستای همین تفاهم، روز گذشته سایت فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای به‌نقل از علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان روی خروجی‌اش گذاشت که در قسمت‌هایی از آن این‌طور آمده بود:« در مذاکرات مختلفی که صورت گرفت، تفاهم‌نامه‌ای بین فدراسیون فوتبال و سازمان صداوسیما به امضا رسید که با درک شرایط مالی و طبق قانون صداوسیما برای پرداخت حق‌پخش  مسابقات فوتبالی و همچنین تأمین منابع مالی فوتبال کشور اعم از تیم‌های ملی و تیم‌های فوتبال پایه همراه بود. این تفاهم‌نامه در راستای پیدایش فناوری نوین رسانه ملی، تلویزیون تعاملی IP TV به امضا رسید که براساس آن نمایندگان صداوسیما با همکاری سازمان لیگ، موظفند حداکثر در دو ماه آینده، برنامه‌ریزی‌های نهایی را انجام داده و برای همکاری‌های مرتبط با فدراسیون فوتبال، سازوکار اجرائی آن را مشخص و ارائه کنند». با نهایی‌شدن این موضوع، حالا «تفاهم» صورت‌گرفته معنی کاملا مشخصی دارد و آن اینکه دعوا بین فدراسیون فوتبال و سازمان صداوسیما به پایان رسیده است.

اما اینکه این تفاهم‌نامه چطور قرار است عملی شده موضوعی است که تقریبا درباره آن اجماعی وجود ندارد. آن‌طور که از شواهد امر پیداست قرارداد نانوشته سال پیش این دو نهاد که طی آن قرار شده بود سازمان صداوسیما بابت حق پخش ٢٢ میلیارد تومان پول بدهد، لغو می‌شود. از این پس نماینده‌های فدراسیون، سازمان لیگ و صداوسیما با هم تشکیل جلسه می‌دهند تا پول‌های به دست آمده از طریق پخش برنامه‌های فوتبالی در صداوسیما را تقسیم کنند. به‌عبارتی دیگر کارگروهی تشکیل می‌شود که قیمت آگهی‌های قبل، بین و بعد از هر مسابقه فوتبال، فروش اینترنتی و درآمدهایی از قبیل باشگاه هواداری فوتبال و البته برنامه‌های پخش‌شده درباره فوتبال در صداوسیما را ارزیابی کند. بعد از رسیدن به یک عدد جامع آن وقت چانه‌زنی‌ها شروع می‌شود و دوطرف برای چگونگی تقسیم این درآمد با هم به توافق می‌رسند؛ توافقی که ظاهرا مهلتی دوماهه دارد و بعد از آن به امضای قرارداد منجر می‌شود. صداوسیما از زمانی که AFC تیم‌های ایرانی را تهدید کرده اگر مشکل حق پخش حل نشود آنها را از تیمی حرفه‌ای به آماتور تبدیل می‌کند، تصمیم گرفت هزینه‌ای بابت حق پخش به فوتبال بدهد. این نهاد با امضای قراردادی سه ساله قرار شد مبلغی نزدیک به ٤٥ میلیارد تومان در سه قسط به فدراسیون بدهد.

بعد از پایان‌یافتن آن قرارداد سه‌ساله، بحث درباره منعقدکردن قرارداد تازه شدت گرفت؛ پیشنهاد فدراسیون فوتبال ١٦٠ میلیارد تومان بود و پیشنهاد صداوسیما ١٩ میلیارد تومان. درنهایت این اختلاف‌نظر به شورای امنیت ملی کشیده شد تا دوطرف برای رسیدن به راه‌حلی مشترک با یکدیگر به توافق برسند؛ اتفاقی که ظاهرا در حال رخ‌دادن است. پیش‌تر عزیز محمدی، رئیس اتحادیه فوتبال در گفت‌وگو با «شرق» درآمد تلویزیون از فوتبال و برنامه‌های مرتبط با آن را ٢٦٠ میلیارد تومان در سال برآورد کرده بود. حالا اگر نماینده‌های فدراسیون و صداوسیما به توافق برسند که مثلا عایدی حاصله را ٥٠-٥٠ تقسیم کنند آن وقت سهم فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها از حق پخش مبلغی نزدیک به ١٣٠ میلیارد تومان خواهد شد و باشگاه‌ها تا حدودی می‌توانند از زیر فشار مالی خودشان را نجات دهند، ولی این موضوع خیلی خوشبینانه است که صداوسیما حاضر شود همه‌چیز را با فوتبال ٥٠-٥٠ تقسیم کند. حتی اگر این اتفاق هم نیفتد و صداوسیما کمی هم از این سهم کم کند باز وضعیت حق پخش لیگ ایران بهتر از زمانی می‌شود که تلویزیون حاضر شد برای سه سال فقط ٤٥ میلیارد تومان بدهد./روزنامه شرق

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.