تاریخ: 2015-07-29 شناسه خبر: 5460

رشد نانو ذرات در معرض گاز هلیوم

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  گروهی از محققان از دانشگاه leicester و آزمایشگاه GZE فرانسه در گرنوبل برای اولین بار رشد نانو ذرات آزاد درون گاز هلیوم را در یک فرآیند ساده شبیه به کافئین زدایی قهوه، مشاهده کردند و بینش جدیدی نسبت به نانو‌ذرات ارائه دارند.

نانوذرات ذراتی هستند که در مقایسه با حجم‌شان، سطح بزرگی دارند و بسیار سریع عمل می‌کنند.

این مشخصه باعث می‌شود از نانو ذرات به عنوان کاتالیزور در واکنش‌های شیمیایی مفید اغلب در تجهیزات ورزشی،‌ لباس و کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

در طول مطالعه محققان به بررسی چگونگی راندگی یون‌های هلیوم در طول سلول‌های پر شده از هلیوم پرداختند. آنها مشاهده کردند هنگامی که فشار هلیوم افزایش یابد تحرک  یون‌ها کاهش می‌یابد.

دکتر Klaus از دانشگاه Leicester Von Haeften استاد دانشگاه فیزیک و نجوم می‌گوید: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هر چه فشار بیشتر شود،‌ نیروی بیشتر و بیشتری به اتم‌های یون وارد می‌کند و آنها را به تدریج وادار به اتصال به یون‌ها می‌کنند تا خوشه‌ها تا اندازه‌ی نانومتری رشد کنند این فرآیند تا حداکثر ابعاد ادامه دارد و همچنین به دما وابستگی شدید دارد.

این تغییرات در ابعاد، می‌تواند در جزئیات بزرگ تفاوتی اساسی ایجاد کند برای فشارهای پایین و متوسط، نسبت به تغییرات در فشارهای بالا، اندازه کمتر تغییر می‌کند.

با تجزیه و تحلیل چگونگی تغییر سریع حجم ذره با فشار، محققان قادر به بررسی‌ ساختار نانو ذرات هستند.

دکتر Von Haeften افزود: با انتخاب هلیوم ما قادر به مطالعه سیستمی بسیار ارزان خواهیم بود.
در فرآیندهای مشابه، مانند کافئین زدایی قهوه در فشار بالا دی اکسید کربن در فضایی تمیز و خشک و تولید مواد شیمیایی نیز همین اتفاق می‌افتد. در همه این فرآیندها نانو ذرات رشد می‌کنند. با دانستن ابعاد آنها بهتر می‌توان به درک فرآیند و بهبود آن کمک کرد.

این اولین بار است که محققان قادر به مشاهده رشد نانو ذرات آزاد در رنج بالا بیش از فشار در گاز هلیوم هستند.

این مقاله در مجله فیزیک شیمی توسط شورای بریتانیا و دو تیم از دانشگاه leicester و Cnrs در گرنوبل منتشر شده است. / باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.