تاریخ: 2015-07-29 شناسه خبر: 5483

بازگشت سنجاقک‌ها به دنیای جواهرات

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  این جواهرات با سنگ‌های قیمتی رنگی، جزئیات دقیق و میناکاری استادانه هر کس را به تحسین وا می‌دارد.
حرکت و رقص سنجاقک‌های ظریف با بال‌های رنگی در طبیعت واقعا زیباست، این مخلوقات رنگارنگ زیبا از معدود حشراتی هستند که می‌توانند از آب به آسمان پرواز کنند و در حرکات آنها جادو و معانی مختلفی نهفته است. در طول تاریخ نماد سنجاقک و حرکت و چالاکی آن نشانگر توانایی‌های مختلف در طبیعت بوده است. برخی فرهنگ‌های خاص بر این باور بوده‌اند که سنجاقک‌ها نشان دهنده تغییر و تحولات در زندگی و به طور خاص استقبال از تغییرات و با آغوش باز پذیرفتن اتفاقات احتمالی آینده است.

 سنجاقک‌ها نیز مانند بسیاری از موتیف‌های دیگرحشرات در دوران ملکه ویکتوریا محبوبیت فراوان داشته‌اند. اگرچه  سبک جواهرات ویکتوریایی با استفاده از طلا و سنگ‌های قیمتی بسیار زیباست با این وجود، موتیف‌های حشرات بیشتر پویایی و سرزندگی خود را مدیون دوره هنر نو (Art Nouveau) و هنرمندان سرکش و مرزشکن آن دوره هستند و در این دوره است که سنجاقک‌ها با تنوع و خلاقیت فراوان  بر روی لباس، مچ دست و انگشت می‌نشیند.
  در هر دو دوره گفته شده، طراحی‌های سنجاقک‌ها  با الهام از نقاشی‌های ژاپنی انجام شده است، اما پتانسیل واقعی و تفسیرهای نوین طراحی و استفاده از موتیف حشرات بویژه سنجاقک‌ها در عصر هنر نو صورت گرفته است. حرکت انقلابی شیشه‌گر و جواهرساز فرانسوی رنه لالیک (René Lalique) در کنار استادان جواهرسازی چون بوشرون (Boucheron)، ووه (Vever)، فوکه (Fouquet)، فالیز(Falize) و گایلارد (Gaillard) در استفاده از فرم‌ها و موتیف‌های مختلف طبیعی نظیر پروانه و سنجاقک به واقع تحسین برانگیز است.

جزئیات ظریف و پیچیدگی‌های خاص طراحی بال حشرات با استفاده از تکنیک « Plique-à-Jour» میناکاری به زیباترین و طبیعی‌ترین شکل ممکن در جواهرات این طراحان نمایش داده شده است. موقعیت بال‌ها آنقدر طبیعی است که تجسم پرواز این سنجاقک‌های جواهرنشان امری طبیعی و عادی جلوه می‌کند. سنجاقک‌ها فرم‌های مختلفی را در جواهرات جواهرسازان دوره هنرنو تجربه کرده است و البته بهترین و زیبا ترین شکل آن، به دگردیسی از یک فرم فیزیکی به فرم دیگر تعلق می‌گیرد که در این مورد خاص، تغییر شکل سنجاقک به زن در جواهرات منحصربفرد لالیک مثال زدنی و فراموش نشدنی است.

سنجاق سینه‌های سنجاقک شکل در اوایل قرن بیست و یکم به دنیای جواهرات ظریف بازگشته است و امروزه نیز طرفداران بسیاری دارد.
 تفاسیر امروزی این موتیف با سنگ‌های قیمتی رنگارنگ در اشکالی چون پلاک آویز، انگشتر، گوشواره و زیورآلات مو از همیشه درخشان‌تر و زیباتر است و خانم‌ها بدون ترس از گزیده شدن توسط این حشرات طبیعی از زیبایی آنها لذت می‌برند. در اینجا نمونه‌هایی از این موتیف دوست داشتنی را در جواهرات برندهای مختلف مشاهده می‌کنید.

جواهر

جواهر

جواهر

جواهر

جواهر

منبع:مدآنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.