تاریخ: 2017-12-10 شناسه خبر: 56350

گفتگو با نایب رئیس فدراسیون شنا؛

ورنوس: نمی خواستیم چوپان دروغگو باشیم / مایوی اسلامی مورد تایید فدراسیون جهانی شنا نیست

نایب رئیس فدراسیون شنا تاکید کرد امکان شنا با مایوی اسلامی در رویدادهای رسمی وجود ندارد و مایوی اسلامی مورد تایید فدراسیون جهانی نیست.

شهرناز ورنوس : امیدوارم دعوت ایران برای میزبانی مسابقات شنای بانوان کشورهای اسلامی پذیرفته شود

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان؛ تا قبل از تاریخ ۱۴ آذر ۹۶، آخرین حضور بانوان شناگر ایران در مسابقات بین المللی به کشورهای اسلامی سال ( ۲۰۰۵ ) ۱۳۸۴ باز می‌گشت. در این تاریخ بعد از ۱۲ سال وقفه، نخستین تورنمنت بین المللی شنای دختران ایران، با حضور تیم ایران و شناگران سه کشور ارمنستان ، سوریه ، آذربایجان به میزبانی تبریز برگزار شد.

مسابقاتی که با قهرمانی نمایندگان ایران به پایان رسید. هر چند حضور نداشتن در رقابت‌های برون مرزی می‌تواند دلیلی برای کاهش انگیزه بانوان شناگر باشد اما قهرمانی در این رویداد چهار جانبه قطعا امید را در دل زنان شناگر ایران زنده خواهد کرد. در همین راستا با شهرناز ورنوس به گفتگو نشستیم که ماحصل صحبت‌های خبرنگار “ورزش بانوان” و نایب رئیس بانوان فدراسیون شنا پیش روی شماست:

ورزش بانوان: دقیقا روز مسابقه خبر برگزاری این رویداد منتشر شد، چرا بی سروصدا؟

ورنوس: مدت مدیدی بود که قول برگزاری یک رویداد بین المللی شنای زنان را به میزبانی ایران داده بودیم و شرایط میزبانی این رقابت‌ها نیز ایجاد شده بود. اما هر بار بر حسب اتفاق به تاریخ دیگری موکول می‌شد تا جایی که برخی به ما می‌گفتند  “چوپان دروغگو” به همین خاطر تا لحظه آخر صبر کردیم.

ورزش بانوان: در خصوص نحوه برگزاری این رقابت‌ها توضیح پدهید.

ورنوس: طبق قانون فدراسیون جهانی شنا این رقابت‌ها با مایوی شنا و بدون حضور آقایان و حتی بدون همراه داشتن تلفن همراه و دوربین برگزار شد. از قبل شرایط میزبانی ایران، اعلام شده بود تا اتفاقات میزبانی کبدی برای ما تکرار نشود. حتی مربی یکی از تیم‌ها مرد بود و با علم بر آیین نامه برگزاری مسابقات شنای زنان در ایران داخل استخر نیامد. خوشبختانه همه از شرایط میزبانی ایران و اسکان و نحوه برگزاری مسابقات رضایت داشتند.

ورزش بانوان: امکان برگزاری این رقابت‌ها با مایوی اسلامی وجود نداشت؟

ورنوس: در این صورت این مسابقه به هیچ‌وجه مورد قبول فدراسیون جهانی شنا (فینا) نبود و حتی امکان تعلیق برای ما وجود داشت و رکوردی ثبت نمی‌شد.

ورزش بانوان: برای برگزاری رده‌های سنی دیگر برنامه ریزی نکرده بودید؟

ورنوس: اتفاقا برای تمامی رده‌های سنی ( ۱۵ سال به بالا ) برنامه ریزی کرده بودیم اما دیگر کشورها تنها برای دو رده سنی ۱۱-۱۲ سال و ۱۳-۱۴ اعلام آمادگی کردند. در این دوره فقط قصدمان برگزاری این رقابت‌ها بود اما سال آینده در تمامی رده‌های سنی و با حضور کشورهای بیشتری برگزار می‌شود.

ورزش بانوان: پس سال آینده هم منتظر میزبانی ایران برای چنین رویدادی باشیم؟

ورنوس: از هر سه کشور خواستیم تا این مسابقه را در تقویم ورزشی خود ثبت کنند تا هر سال در این تاریخ مهیای حضور در مسابقات بین المللی شنای زنان به میزبانی ایران باشند. خوشبختانه این پیشنهاد با استقبال خوبی روبرو شد.

ورزش بانوان: با توجه به اینکه پیشتر عضو تیم ملی شنای بانوان بودید و سابقه حضور در مسابقات شنای کشورهای اسلامی ۱۲ سال قبل را دارید، جایگاه شنای دختران ایران در میان شناگران دیگر کشورها را چطور دیدید؟

ورنوس: لازم بود دختران ایران محکی بخورند تا به ذهنیتی از نحوه عملکردشان برسیم. خوشبختانه شرایط ایران خوب بود البته در پی انزوای طولانی مدت شنای ایران، دیگر کشورها، دختران ما را دست کم گرفته بودند.

ورزش بانوان: چرا در یک مصاحبه اعلام کردید که نزدیک به انتخابات ریاست فدراسیون شنا برگزاری این مسابقه ریسک بزرگی بود؟

ورنوس: میزبانی مسابقات آسیایی کبدی در ایران در شرایطی رخ داد که نزدیک به انتخابات ریاست فدراسیون کبدی هم بود. اما با وجود زحماتی که برای این میزبانی کشیده شد، یک اشتباه، فاجعه بزرگی به بار آورد که تا مدت‌ها در اذهان عمومی خواهد ماند. با توجه به حواشی زیادی که این روزها به دلیل نزدیکی به انتخابات فدراسیون شنا ایجاد شده، جسارت آقای رضوانی ریاست فدراسیون شنا در برگزاری این رویداد را تحسین می‌کنم. آن هم مسابقاتی که با ۱۲ سال وقفه برگزار شد و کوچک‌ترین اتفاقی یک جو منفی ایجاد می‌کرد.

ورزش بانوان: به عنوان یک مربی شنا با وجود این محدودیت‌های شنای زنان در ایران، این رشته را به دیگر بانوان پیشنهاد می‌کنید؟

ورنوس: نباید تنها از جنبه قهرمانی به شنا نگاه کرد. علاوه بر اینکه سالم‌ترین و کم آسیب ترین رشته ورزشی برای بانوان است این رشته مکملی است برای بسیاری از رشته‌های ورزشی دیگر و لازم است هر فردی شنا کردن بداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *