تاریخ: 2017-12-11 شناسه خبر: 56441

فریبا محمدیان معاون امور زنان وزارت ورزش و جوانان؛

غفلت از ورزش زنان تهدید کننده است/ اولویت ورزش زنان فقط کسب مدال نیست

معاون امور زنان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد امروز اولویت ما در حوزه ورزش زنان علاوه بر کسب مدال و موفقیت در حوزه قهرمانی ، توسعه ورزش زنان در بخش عمومی جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان ، فریبا محمدیان در نشست تخصصی توسعه ورزش و توانمند سازی بانوان که با حضور جمعی از نمایندگان مجلس ، وزارت ورزش و فدراسیون ها برگزار شد اظهار کرد: برنامه ای تحت عنوان ایران ۱۴۰۰ در ۴ محور هماهنگ شده که هر یک از این محورها در حوزه ورزش زنان دارای انواع برنامه های عملیاتی است. درخواست ما این است که فدراسیون ها به اقتضای اقلیم و آمایش برنامه های خود را با این محورها انطباق دهند و هدف ما تغییر نرم ملی آمادگی جسمانی زنان است.

وی با بیان نمونه ای برای تبیین نقش و اهمیت ورزش همگانی افزود: در زمان ریاست جمهوری آیزن هاور در ایالات متحده و پس از جنگ جهانی دوم ، بیش از ۴ هزار کودک آمریکایی و حدود ۳۸۰۰ کودک اروپایی بر اساس فاکتورهای آمادگی جسمانی مورد ارزیابی قرار گرفتند که بالغ بر ۷۵ درصد کودکان آمریکایی نتوانستند این آزمایش را با موفقیت طی کنند در حالی که این آمار در اروپا حدود ۸ درصد بود  و ایالات متحده این وضعیت را به عنوان آسیب به امنیت ملی تلقی کرد یعنی موضوع ورزش به حدی اهمیت دارد که غفلت از آن می تواند تهدید کننده یک کشور باشد.

معاون وزیر ورزش گفت: ما امروز در شرایط سخت تری قرار داریم. ما اوقات فراغتی داریم که برنامه مدونی برای آن وجود ندارد و گروه های هدف ما شامل همه اقشار جامعه هستند و نه صرفا جوان ها. ما نمی خواهیم ۱۵ رشته را که بر اساس طرح آمایش دارای ظرفیت کافی شناخته شدند مورد توجه قرار دهیم و بقیه رشته ها را رها کنیم اما انتظار می رود در همین ۱۵ رشته هم نگاه ویژه و تحول وجود داشته باشد.

محمدیان تاکید کرد: ما در حال مواجه شدن با جمعیت سالمند آینده کشور هستیم و رویارویی با قشر سالمندی که در گذشته از ورزش دور بوده است آسیب بیشتری برای ما به همراه دارد و شخصی با این ویژگی وقتی به سن سالمندی می رسد دچار افت عملکرد می شود. در گذشته اولویت ما کسب مدال بود اما امروز اولویت ما در حوزه ورزش زنان علاوه بر کسب مدال و موفقیت در حوزه قهرمانی ، توسعه ورزش زنان در بخش عمومی جامعه است.

وی عنوان کرد: برخی می گویند که چرا از عنوان فرهنگی برای نام بردن از باشگاه ها استفاده می شود در حالی که ورزش به واقع ، یک پدیده بزرگ فرهنگی اقتصادی اجتماعی و سیاسی است. تمام تلاش فدراسیون های ما در بخش زنان باید این باشد که یک دختر ورزشکار به زنی توانمند و مقتدر برای زندگی در آینده و اجتماع تبدیل شود و اگر غیر از این باشد ما بازنده ایم. من از تمام نواب رئیس فدراسیون ها و هیئت های ورزشی می خواهم که به این مقوله نگاه جدی داشته باشند.

معاون وزیر ورزش در مورد چالش های مالی پیش روی فدراسیون ها و هیئت های ورزشی  تصریح کرد: در بودجه دولتی کشور انقباض وجود دارد یعنی دست دولت برای هزینه در بخش ها از جمله ورزش بسته است و تمام تلاش ما بر این است که هزینه های لازم برای توسعه ورزش را با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی تامین کنیم. همین رویکرد باید در فدراسیون ها و هیئت های ورزشی استانی هم در دستور کار قرار گیرد. توسعه ورزش حرفه ای از هیچ راهی به جز جذب مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر نیست ضمن این که خطاب به هیئت های ورزشی می گویم که آن ها قرار نیست تیمداری و باشگاه داری کنند بلکه باید بر روند تیمداری و باشگاه داری نظارت و مدیریت داشته باشند.

یک پاسخ به “غفلت از ورزش زنان تهدید کننده است/ اولویت ورزش زنان فقط کسب مدال نیست”

  1. زیبا گفت:

    این خانم در ورزش اسکیت هیچ توفیقی نداشته حالا میخاد ورزش بانوان کشور رو ارتقا بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *