تاریخ: 2015-08-01 شناسه خبر: 5735

تولید کپسول‌های کلوییدی از نانو ذرات طلا

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  به نقل از سایت phy.org ، اگر طلا خود مونتاژ را به شکل وزیکول بزرگتر در آوریم، می توان یک حالت سه بعدی به نام طلای سیاه به دست آورد. زیرا تقریبا تمام طیف نور مرئی را جذب می‌کند. چگونگی این که در حالت پلاسمونیک شدید برقرار می‌شود و چه ویژگی و کاربردهایی دارد، توسط دانشمندان چینی کشف شده و در مجله Angewandte Chemi گزارش شده است.

نانو ساختارهای فیزیکی می‌توانند به طور خودکار به سوپر ساختار مونتاژ شوند که یک طیف سنجی جذاب و خواص مکانیکی جدیدی را ارائه می‌دهد.  جفت پلاسمونیک نقش خاصی را در این زمینه ایفا می‌کند، به عنوان مثال، مشخص شده است که نانو ذرات فلزی پلاسمونیک به پراکندگی نور ورودی در سراسر سطح بستر سیلیسیوم  در طول موج رزونانسی جذب نور و سپس افزایش کارایی سلول‌های خورشیدی را به همراه دارد. از طرف دیگر، وزیکول‌های پلاسمونیک برای کاربردهای زیست پزشکی بسیار امید‌وار کننده هستند.

Yue Li از آکادمی علوم چین و همکارانش در حال آماده سازی کپسول پلاسمونیک متشکل از نانو کره‌های طلا هستند به عنوان روش انتخابی، دانشمندان یک روش قالب امولسیون مبتنی بر نانوکره‌های منودسپرس طلا، به عنوان بلوک‌های ساختمانی را به صورت وزیکول کره‌ای بزرگ در یک سیستم امولسیون معکوس مرتب کردند.

وزیکول‌های پلاسمونیک حاصل در اندازه‌ی میکرومتر هستند و پوسته‌ی متشکل از اجزا بسته‌ای از نانو کره کلوییدی هگزاگونالی پشت سرهم دارند و برای سوپر کره‌های بزرگ، چند لایه مرتب قرار می‌گیرند که افزایش پایداری را فراهم می‌کند.

Li می‌گوید: بر اساس این پژوهش مزیت کلیدی این سیستم خود مونتاژی آن است که می‌تواند از ابداع فرآیندهای پیچیده برای قفل کردن نانو ذرات به یکدیگر جلوگیری کند.

کره‌های توخالی‌ یک رزونانس پلاسمونیک قوی را در ساختار سه بعدی بسته بندی شده به نمایش گذاشتند که در مقایسه با رنگ آجر قرمز، نانو ذرات اصلی طلا به ظاهر سیاه توسط یک پهنای باند جذبی قوی در نور مرئی و یک سوپر ساختار وزیکول بسیار منظم تشخیص داده شده است‌.

در پزشکی، وزیکول طلا به شدت به عنوان عامل انتقال دارو به سلول‌های تومور مورد بحث قرار گرفتند. بنابراین می‌توان تعامل خاص نور و ماده را در چنین ساختارهای وزیکول پلاسمونیک برای استفاده‌ی پزشکی پیش‌بینی کرد.

Li معتقد است: این روش راه را برای رسیدن به ساختارهای فلزات نجیب برای سنسورهای زیستی تحویل دارو و درمان گرمانوری هموار می‌کند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.