تاریخ: 2018-01-09 شناسه خبر: 57531

حضور زنان در ورزشگاه ها دغدغه همه هست به جز...

زنانی که می توانستند سکوت آزادی را بشکنند

زنانی که می توانستند سکوت آزادی را بشکنند

دیدار دو تیم نفت تهران و پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال بدون حضور تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد. پرسپولیسی ها به دلیل حواشی که هوادارانشان در دیدار برابر تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی ایجاد کردند، از سوی کمیته انضباطی جریمه شدند.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، نبود تماشاگر در بازی پرسپولیس و نفت و سکوت تماشاگران فضای ناخوشایندی را در ورزشگاه آزادی ایجاد کرده بود و نه تنها بازیکنان و کادر تیم ها از این موضوع ناراحت بودند بلکه بینندگان تلویزیونی نیز از دیدن ورزشگاه بدون تماشاگر و سکوت آن ناراحت بودند.

اما یکی از مسایلی که در این شرایط به چشم آمد این بود که مسئولان می توانستند در این بازی اجازه حضور تماشاگران زن را بدهند.

در حالی که هیچ تماشاگر مردی در آزادی نبود و قاعدتا هیچ مشکلی از آن دست مسایلی که حساسیت روی آن وجود دارد، رخ نمی داد اما هیچ مسئولی این خلاقیت به ذهنش نیامد که اجازه بدهد دختران در ورزشگاه آزادی حاضر باشند.

مدیرانی که دایم از این صحبت می کنند که برای حضور بانوان نیاز به بسترسازی لازم است و دختران باید برای رسیدن به خواسته شان کمی صبر کنند تا شرایط مهیا شود، از این فرصت استفاده نکردند.

دیدار نفت و پرسپولیس به دلیل الفاظ رکیکی که در بازی با تراکتورسازی به کاربرده شده بود، بدون تماشاگر شد و همین یکی از عللی است که برخی مخالف حضور زنان در استادیوم های ورزشی هستند. آن ها معتقدند الفاظی که در ورزشگاه ها توسط مردان به کار برده می شود، در شان زنان نیست؛ هرچند این کلمات در شان هیچ مردی هم نیست.

با این حال اگر مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون ها و دیگر مدیران مسئول کمی دغدغه حضور بانوان در ورزشگاه ها را در ذهن خود داشتند، بعد از محرومیت تماشاگران این فکر به ذهنشان می آمد که فرصت را غنیمت بشمارند.

حتی این موضوع در برخی از مسابقه های دیگر لیگ نیز می تواند رخ بدهد. چه اشکالی دارد یک بازی در میان تمامی این بازی هایی که در لیگ برگزار می شود به جای مردان، زنان اجازه حضور داشته باشند؟ شاید این مسئله به وجود بیاید که وقتی تیمی از حضور تماشاگرانش محروم می شود دیگر هیچ کسی اجازه ندارد برای تشویقش به استادیوم بیاید.

این موضوع کاملا قابل قبول است اما مطمئنا بسیاری از مسئولان تمام باشگاه ها و تیم ها یا این موضوع موافق باشند. شرایط حضور تماشاگران زن در ایران به گونه ای است که می توان از چنین شرایطی برای بهبود آن بهره برد. مخالفان هم اگر در این شرایط موضوع ناپسندی را می بینند درباره آن توضیح بدهند تا مسئولان آن را برطرف کنند.

این پیشنهاد را به مسئولان می دهیم که در میان تمام قوانین، تبصره ها، بندها و تصمیماتی که براساس علایق شخصی خود می گیرند این را اضافه کنند که هیچ بازی بدون تماشاگری برگزار نشود و زنان در چنین بازی هایی به استادیوم بیایند.

اگر قرار باشد همه بنشینند تا شرایط خودش خود به خود فراهم شود، اوضاع تغییری نخواهد کرد و زنان فقط می توانند از میله هایی که جلوی راهشان را گرفته نظاره گر آزادی باشند.

یادداشت شبنم روحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *