تاریخ: 2018-01-14 شناسه خبر: 57680

فروغ عباسی، مرجان کلهر یا عاطفه احمدی؟

سه نفر و یک سهمیه؛ کدام اسکی باز المپیکی می‌شود؟

فروغ عباسی، مرجان کلهر یا عاطفه احمدی ؟ سه نفر و یک سهمیه؛ کدام اسکی باز المپیکی می‌شود؟ اسکی آلپاین زنان ، اسکی صحرانوردی زنان ، اسکی اسنوبرد زنان

در حالیکه تقریبا یک ماه تا آغاز بازی‌های المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی مانده رقابتی جدی بین سه تن از اعضای تیم ملی اسکی آلپاین بانوان برای حضور در این رقابت‌ها شکل گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، تقریبا یک ماه دیگر اسکی ایران یازدهمین حضور خود را در المپیک‌های زمستانی تجربه می‌کند؛ البته در بانوان این عدد به سومین حضورشان تقلیل می‌یابد.

زنان ایران در المپیک‌های زمستانی

ایران، در بخش بانوان اولین گام‌ها را در ورزش اسکی برمی‌دارد گرچه اسکی بانوان کشورمان در همین مدت کم هم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است. در المپیک ۲۰۱۰ ونکوور حضور مرجان کلهر به عنوان اولین بانوی اسکی‌باز تاریخ ایران در المپیک‌های زمستانی رقم خورد. در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی در رشته صحرا نوردی فرزانه رضا سلطانی و در رشته آلپاین فروغ عباسی نمایندگان ایران در بخش بانوان بودند.

اسکی آلپاین، اسنوبرد و صحرانوردی

اما بهتر است کمی تخصصی‌تر به این ورزش نگاه کنیم: اسکی سه رشته آلپاین، اسنوبرد و استقامتی دارد. دو رشته اول مسیر را سرپایینی می‌روند اما در استقامتی یا همان صحرانوردی مسیر سربالایی است به همین دلیل هم یکی از سخت‌ترین رشته‌های ورزشی دنیاست.

اسکی آلپاین نام ورزشی است که در آن با اسکی روی تپه‌ها و شیب‌های برف‌دار سر می‌خورند. این ورزش در بسیاری از کشورها که دارای مناطق کوهستانی و برف‌گیر هستند رواج دارد.

اسکی استقامت بعد از دوچرخه‌سواری تور دوفرانس سخت‌ترین رشته ورزشی دنیا محسوب می‌شود.

در اسکی اسنوبرد، ورزشکاران از تخته‌های پهن برای سر خوردن بر روی برف استفاده می‌کنند.

نمایندگان ایران در پیونگ چانگ ۲۰۱۸

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸، از ۹ فوریه تا ۲۵ فوریه ۲۰۱۸ در شهر پیونگ‌چانگ کره جنوبی برگزار می‌شود. زمان زیادی تا آغاز این رقابت‌ها نمانده در حالی که هنوز فهرست نهایی ورزشکاران ایرانی حاضر در این مسابقات بسته نشده است. در ادامه به رقابت شکل گرفته بین سه تن از اعضای تیم ملی اسکی بانوان ایران برای حضور در بازی‌های المپیک زمستانی اشاره خواهیم کرد:

تیم ملی اسنوبرد دختران ایران اصلا سهمیه حضور در این رقابت‌ها را بدست نیاورده است.

به سراغ صحرانوردی می‌رویم؛ در تمام تیم ملی اسکی صحرانوردی فقط یک دختر حضور دارد؛ سمانه بیرامی باهر توانسته در ترکیب ملی‌پوشان قرار بگیرد و تا به امروز هم با رسیدن به امتیاز لازم توانسته سهمیه حضور در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را به دست آورد.

اما در ماده مارپیچ کوچک اسکی آلپاین (اسلالوم)، همچنان رقابت بین عاطفه احمدی، مرجان کلهر و فروغ عباسی برای حضور در این رقابت‌ها جدی است. طبق شنیده‌ها صدف ساوه شمشکی با اینکه روند رو به رشدی داشت، مصدوم شد و از کورس رقابت‌ها جاماند.

فروغ عباسی، عاطفه احمدی یا مرجان کلهر؟!

روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته گذشته مسابقات انتخابی در پیست دربندسر برگزار شد و فروغ عباسی با اختلاف از حریفان خود پیش افتاد. فروغ عباسی متولد ۲۴ شهریور ۷۲ عضو تیم ملی اسکی آلپاین دختران ایران و مشعل دار ایرانی المپیک پیونگ‌ چانگ ۲۰۱۸ است. سابقه حضور در المپیک سوچی روسیه را نیز در کارنامه ورزشی خود دارد. او با ثبت زمان ۲:۳۵٫۶۹ در جایگاه ۴۸ اسلالوم زنان قرار گرفت.

عاطفه احمدی در رقابت‌های اسکی آلپاین ارزروم ترکیه (آناتولی کاپ) که آذر ماه برگزار شد، هم مدال طلای بخش بانوان را به گردن آویخت. او که اولین مدال طلای اسکی بانوان در مسابقات برون مرزی را بدست آورده بود، سن کمتری نسبت به دو نفر دیگر دارد و یکی از گزینه‌های فدراسیون برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است.

مرجان کلهر نیز اسکی‌باز زن ایرانی رشته آلپاین است. او در المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور به عنوان اولین اسکی‌باز زن ایرانی در المپیک زمستانی حضور یافت. کلهر در مارپیچ کوچک رتبه ۵۵ و در مارپیچ بزرگ رتبه ۶۰ را به دست آورد.

در این ورزش هر چه امتیاز کمتر باشد بهتر است؛ پوئن زیر ۱۴۰ یعنی حائز رتبه المپیکی شدن و هر سه این نفرات امتیاز ورودی المپیک زمستانی را کسب کرده‌اند. اما فدراسیون تا یکم بهمن فرصت دارد تا فهرست نهایی ورزشکاران حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی را به فدراسیون جهانی ارائه دهد و برای این منظور طی روزهای دوشنبه تا چهار‌شنبه، ۲۵ تا ۲۷ دی، در پیست دربندسر مسابقاتی برگزار خواهد شد و تکلیف تنها نماینده ایران در اسکی آلپاین زنان مشخص می‌شود. باید دید سرمربی، کمیته فنی، کمیته آلپاین و… با در نظر گرفتن امتیازات و شرایط سنی نفرات چه کسی را به عنوان نماینده ایران در پیونگ چانگ کره جنوبی انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *