تاریخ: 2018-02-01 شناسه خبر: 58319

هفته ماقبل پایانی و معادلات بر سر تصاحب جام؛

جنگ قهرمانی لیگ برتر هندبال؛ قسمت اول: به گچساران خوش آمدید!

جنگ قهرمانی لیگ برتر هندبال زنان ؛ قسمت اول : به گچساران خوش آمدید!

بدون شک رقابت تنگاتنگی که در این دوره در صدر جدول لیگ برتر هندبال بانوان جریان داشته و دارد، در دوره هایِ قبلی این لیگ بی سابقه است.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، هفته سیزدهم و ماقبل پایانی لیگ برتر هندبال زنان ایران جمعه ۱۳ بهمن برگزار می شود و همه نگاه ها به گچساران است.
در ۲ هفته پایانی ۲ بازی فوق حساس تعیین کننده قهرمانی است. قسمت اول این جنگ بر سر تصاحب جام در گچساران و قسمت دوم و پایانی با فاصله یک هفته در تهران به نمایش در می آید.

در دوره های پیشین لیگ برتر هندبال زنان ، معمولا فاصله تیم اول جدول (چه از نظر توان فنی و چه از نظر امتیاز) با تعقیب کنندگان چنان بود که تکلیف قهرمان لیگ چند یا حداقل یک هفته قبل از اتمام مسابقات مشخص شده بود.

با این حال در این دوره رقابت نزدیک بین نفت و گاز گچساران، تاسیسات دریایی تهران نایب قهرمان دوره قبل و شهید چمران لارستان مدافع عنوان قهرمانی، به صورتی پیش رفته که تعیین قهرمان لیگ امسال به هفته پایانی خواهد کشید. احتمالات قهرمانی برای ۳ تیم صدرنشین جدول چنین است:

۱. نفت و گاز گچساران ؛ کار دشوار است!

مدعی جدید قهرمانی لیگ برتر هندبال زنان امسال، با پیشرفت هفته به هفته عاقبت در هفته دوازدهم خود را به صدر جدول رساند، ولی برای حفظ صدرنشینی و کسب عنوان قهرمانی، احتیاج به جبران تنها شکست دور رفت خود در بازی خانگی این هفته در مقابل شهید چمران لارستان دارد و علاوه بر آن باید از دیدار هفته آخر در تهران حداقل یک تساوی به دست آورد.

نفت و گاز می داند که شانس قهرمانی را در صورت شکست برابر لارستان از دست خواهد داد، اما در صورت کسب پیروزی، لارستان را از دور رقابت خارج می کند و آنگاه برای قهرمانی فقط نیاز به کسب یک مساوی در بازی هفته آخر در تهران خواهد داشت.

اگرچه در حال حاضر گچساران در صدر جدول است و تفاضل گل بهتری دارد اما کار این تیم برای قهرمانی از تاسیسات دشوارتر است. زیرا آن ها در ۲ هفته پایانی باید با ۲ مدعی قهرمانی بازی کنند و جدال با مدعی اصلی را هم باید در خانه حریف انجام دهند.

۲. تاسیسات دریایی تهران ؛ شانس اول قهرمانی

تاسیسات که در دوره گذشته یک هفته قبل از پایان لیگ، رقابت بر سر قهرمانی را به چمران لارستان باخت، در این دوره در هر ۲ بازی رفت و برگشت حریف سرسخت خود را شکست داده، اما اکنون خود را مواجه با رقیب قدر دیگری چون نفت و گاز گچساران می بیند که تنها شکست تیم تهرانی را در لیگ امسال رقم زده است.

تاسیسات گرچه برای بازپس گرفتن صدر جدول، آرزوی شکست دوباره نفت و گاز در مقابل لارستان را در سر می پروراند، اما از سوی دیگر این دغدغه را دارد که در این صورت، اگر در هفته آخر مثل دور رفت در مقابل گچساران شکست بخورد، به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ۲ رقیب دیگر، به رده سوم سقوط خواهد کرد!

تاسیسات دریایی برای قهرمانی در لیگ باید این هفته در شاهین شهر امتیاز بگیرد و در بازی آخر در تهران حتما نفت و گاز گچساران را شکست دهد و راه دیگری برای این تیم وجود ندارد.

۳. شهید چمران لارستان ؛ درحسرت رفت و برگشت

قهرمان دوره گذشته لیگ برتر هندبال زنان ، با تکیه بر پیروزی با اختلاف گل زیاد در مقابل تیم های نیمه پایین جدول صدرنشینی دور رفت را در اختیار گرفت اما برای حفظ صدرنشینی ، این پیروزی های پرگل کافی نبود زیرا آن ها رفت و برگشت به تاسیسات باختند و حالا برای قهرمانی به دنبال اما و اگر در بازی های دیگر هستند. شکستی که موجب تاخت و تاز لارستانی ها به کادر داوری بازی با تاسیسات شد.

تنها شانس لارستان برای قهرمانی این است که این هفته در زمین نفت و گاز گچساران پیروز میدان شود و منتظر باشد که هفته آینده تاسیسات در تهران به نفت و گاز گچساران ببازد تا با هم امتیاز شدن دوباره هر ۳ تیم، شهید چمران با تکیه بر تفاضل گل بهتری که دارد، دوباره قهرمان شود.

شاهین شهر و ایفای نقش

شاهین شهر اکنون نقش مهمی در بر هم زدن معادلات قهرمانی دارد. شاهین شهر اگر شگفتی سازی کند و در هفته سیزدهم در خانه تاسیسات دریایی را شکست دهد همه احتمالات را کن فیکون خواهد کرد.

تیمی که در هر ۵ بازی قبلی خود برابر صدرنشینان شکست خورده شانس چندان بالایی بر روی کاغذ برای غلبه بر تاسیسات ندارد با این حال تک مهره های لارستان ممکن است تاسیسات را غافلگیر کنند.

با فرض رقم خوردن این شگفتی و شکست تاسیسات در شاهین شهر ، نفت و گاز گچساران در صورت پیروزی بر لارستان قبل از هفته پایانی نخستین قهرمانی خود در لیگ برتر را جشن می گیرد. ۲۲ سال پس از آخرین قهرمانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *