تاریخ: 2015-08-01 شناسه خبر: 5847

علت دردهای شکمی نوزاد چیست؟

علت دردهای شکمی نوزاد

1 – وجود گاز درون روده ها وعبور از آن

2 – شیر دادن مکرر و دم به دم: گاهی برای اینکه نوزاد گریه نکند مرتب به او شیر می دهند و در نتیجه نوزاد هوا می بلعد زیرا نوزاد نمی تواند مک های قوی بزند مخصوصا آنهایی که با سزارین به دنیا آمده اند.

3 – مقدار شیر مادر:

اگر شیر مادر کم است مخصوصا در مادرانی که سزارین شده اند چون شیر مادر به علت سزارین دیرتر ترشح می شود کودک گرسنه است و هوا می بلعد. به مادران باید روش شیر دان را آموزش داد تا شیر آنها زیاد گردد.

اگر شیر مادر زیاد است ابتدای شیر بعضی از مادران دارای آب و لاکتوز ( شیرین ) زیاد است و سبب میشود که دهان نوزاد هنگام شیر خوردن پر از شیر شود و شیر همراه با هوا بلعیده شود و باعث تجمع گاز در معده و روده کودک شود در این شرایط مادر باید قسمت اول شیر خود را بدوشد و دور بریزد.

4- گریه زیاد، جابجا کردن، خواباندن و بلند کردن مکرر، محیط پر سر و صدا، نور زیاد همه موجب بلعیدن و تجمع گاز در روده ها میشود.

5- رژیم غذایی مادر

درمان کولیک نوزادان

1- به نوزاد در 28 روز اول تولد بین 8 – 12 بار در 24 ساعت شیر بدهید. یعنی هر 1/5 – 2 ساعت یک نوبت شیر داده شود. بعد از ماه اول بین 6 – 8 نوبت در 24 ساعت کافی است اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت 1 – 4 ساعت در معده او باقی می ماند.

2 – رژیم غذایی مادر و درمان قولنج نوزادان: اگر مادر بعضی از سبزیجات مخصوصا خانواده کلم، غذاهای دارای حبوبات ( نخود، لوبیا، عدس، ماش، بادام کوهی و …. ) را مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده های نوزاد می گردد مصرف شیر گاو یا پاستوریزه، لبنیات زیاد، غذاهای ترش و میوه جات ( مرکبات، گوجه فرنگی ) که حالت اسیدی دارد سبب پیدایش گاز و حساسیت در نوزاد می شود. لذا مادری که نوزادش دردهای شکمی دارد ابتدا باید غذاهای ذکر شده در بالا را مصرف نکند و سپس یکی یکی این غذا ها را بخورد هرکدام که باعث درد کولیکی در نوزاد شد مادر باید 4 ماه اول تولد آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کند. مصرف میوه های شیرین و نوشابه های گاز دار توسط مادر مشکل کودک را بدتر می نماید.

3 -مادر بین شیر دادن و بعد از شیر خوردن، نوزاد را بغل کند تا کودک آروغ زده و بادگیری انجام شود.

4 – گاهی هوا در معده نیست ولی در روده ها است لذا مالش دادن شکم کودک و خم کردن پاهای کودک روی شکمش سبب جابجایی گاز در روده ها می شود و درد نوزاد تخفیف می یابد.

5 – خواباندن نوزاد بطور دمر روی بازوان مادر در حالیکه چانه نوزاد روی دست مادر و پاهای او از هم جدا است موجب دفع گاز و آرامش نوزاد می شود.

6 – چون سیستم عصبی کودک نارس می باشد لذا صدای ( جارو برقی، ماشین لباسشویی، ) تکان خوردن، حرکت دادن کودک، سوار کردن در اتومبیل و رانندگی درد ها را کم یا متوقف می کند.

7 – تکان دادن و راه رفتن و لالایی خواندن موجب آرامش کودک می گردد.

8 – کودک را روی دست و بازوی خود بخوابانید و به آرامی پشت او را مالش دهید شاید آرام شود.

9 – کودک را به خود بچسبانید تا احساس امنیت و آرامش نماید

10 – گهواره یا ننی ممکن است به آرامش کودک کمک نماید.

11 – استفاده از بابونه و شیرین بیان موثر است

12 – داروی سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادی اثر خوبی دارد.

13 – گریپ میکسچر وگل گریپ در درمان کولیک نوزادی اثر دارد.

مجله مادران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.