تاریخ: 2015-06-23 شناسه خبر: 586

تكرار مکررات براي جايگاه بانوان در وزارت ورزش

به گزارش وب سایت ورزش بانوان – پریسا غفاری: يك بانو و ديگر هيچ. اين تنها جمله‌اي است كه با حضور در مجامع انتخاباتي فدراسيون‌هاي ورزشي در ايران به ذهن هر فردي نقش مي‌بندد.

بانوان كه نيمي از جامعه ورزشي كشورمان را تشكيل مي‌دهند، با كم ‌لطفي مسئولان وزارت ورزش رو به ‌رو شده و در نظام آيين ‌نامه مجامع انتخاباتي تنها يك سهميه دارند و آن هم به عنوان نماينده ورزشكاران.

در مجمع انتخاباتي فدراسيون بسكتبال، سرکار خانم «فاطمه كرم ‌‌زاده» نايب‌ رئيس فدراسيون روي صندلي تك و تنها دور از حاضران در مجمع نشسته بود. بدون اينكه جايگاهي بين مسئولان داشته باشد.

او آمده بود و نظاره ‌گر تصميم‌ گيري ديگران براي كارش بود. در بين 16 كانديدا تنها دو نفر در يك جمله گفتند؛ نگاهي هم به بانوان دارند. گفته‌اي كه براي ورزشكاران دختر جنبه تحقير‌آميز داشت. يعني بقيه كانديداها برنامه‌اي براي دختران و مادران نداشتند.

در مجامع انتخاباتي فدراسيون‌ها كه معمولاً بين 35 تا 45 نفر حق رأي دارند، از رئيس فدراسيون، رؤساي هيأت‌ها، سه ورزشكار (دو مرد و يك زن)، نماينده داوران، مربيان، نيروهاي مسلح، وزارت علوم، وزارت كار، وزارت آموزش و پرورش، نماينده كميته ملي المپيك و نماينده وزارت ورزش، سهم بانوان تنها در بخش ورزشكاران است و بس. در حالي كه نيمي از جامعه ورزشكاران را بانوان تشكيل مي‌ دهند و با دستور رئيس ‌جمهور بايد با سرمايه ‌گذاري بيشتر براي آنها كاروان ايران را در المپيك و بازي‌هاي آسيايي پر مدال ‌تر كرد اما كمرنگ شدن جايگاه بانوان در ورزش جاي تأسف دارد.

ظاهراً از زماني كه فدراسيون ورزش بانوان كشورهاي اسلامي به رياست «فائزه هاشمي» به دستور «محمد علي‌آبادي»، رئيس سازمان تربيت ‌بدني تعطيل شد ديگر بانوان ورزشكار جايگاه ويژه ‌اي را ندارند.

هر چند به نظر مي ‌رسد كميته حقوقي وزارت ورزش در صدد است با تغيير اساسنامه فدراسيون‌ها فضا را براي مشاركت بانوان بيشتر كند اما همچنان بي‌توجهي به اين قشر ادامه دارد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.