تاریخ: 2018-03-06 شناسه خبر: 59182

خودروسازان و ورزشکاران به استفاده تبلیغاتی از زنان پایان می‌دهند

خودروسازان و ورزشکاران به استفاده تبلیغاتی از زنان پایان می‌دهند

پایان استفاده تبلیغاتی از زنان حاصل فشاری است که از سوی جنبش جهانی «#MeToo» علیه هر نوع آزار جنسی زنان اعمال شده است.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، نمایشگاه بین‌المللی خودروی ژنو پنج‌شنبه ۸ مارس در حالی آغاز به کار می‌کند که امسال بر خلاف سال‌های گذشته از زنان با پوشش‌های اغواگر به عنوان مدل‌های تبلیغاتی تقریبا خبری نخواهد بود و به جای استفاده تبلیغاتی از زنان ، از زنان و مردانی که لباس‌های ورزشی به تن دارند برای تبلیغ نمونه‌های جدید اتومبیل‌ها و وانت‌ها استفاده خواهد شد.

این اقدام حاصل فشاری است که از سوی جنبش جهانی «#MeToo» (من هم همینطور) علیه هر نوع آزار جنسی اعمال شده است.

بر این اساس شرکت‌های بزرگ خودروسازی کرۀ جنوبی و همچنین شرکت‌های بین‌المللی دیگری مانند تویوتا و نیسان اعلام کردند که استفاده تبلیغاتی از زنان را متوقف خواهند کرد.

گروه ایتالیایی فیات کرایسلر اعلام کرد که نگرانی از انتقادات طرفداران جنبش «#MeToo» باعث شده است که این گروه نیز قراردادهایش را با چندین مدل زن لغو کند.

برخی از شرکت‌ها از جمله مازراتی نیز اعلام کردند که قصد دارند در کنار زنان، از تعدادی مدل مرد نیز برای معرفی تولیدات خود استفاده کنند.

شرکت پژو در ابتکاری دیگر به جای استفاده از «مدل»های زن در نمایشگاه ژنو از زنان و مردانی استفاده می‌کند که ماموریت‌شان «اطلاع رسانی» دربارۀ محصولات جدید است.

تصمیم تولید کنندگان جهانی خودرو برای تغییر نحوۀ معرفی محصولات جدید خود، نشانگر میزان تاثیرگذاری جنبش «#MeToo» است؛ جنبشی که در اعتراض به آزارهای جنسی در هالیوود شکل گرفت و در چهارچوب آن زنان این فرصت را یافتند تا آزادانه دربارۀ تجربه‌های تلخ خود در زمینۀ سوء استفاده‌های جنسی صحبت کنند.

گسترش جهانی فعالیت در چهارچوب این جنبش باعث شد حتی برخی از مهمترین رویدادهای ورزشی مردانه در اروپا نیز در نحوۀ برگزاری برنامه‌های خود تجدید نظر کنند. از جمله مسئولان مسابقات فرمول یک که در ماه فوریه برگزار شد اعلام کردند که استخدام زنان تشویق کننده را متوقف کرده و به جای زنان، رانندگان فرمول یک را کودکان همراهی خواهند کرد.

برگزارکنندگان فرانسوی رقابت بین‌المللی دوچرخه سواری «تور دو فرانس» نیز اعلام کردند که دیگر از مدل‌های زن به عنوان میزبان روی سکوی برندگان استفاده نخواهند کرد. تا کنون همواره در جریان مسابقات «تور دو فرانس» سنت بر این بوده است که در هر مرحله از مسابقه، زنانی که تنپوشی به رنگ لباس برندگان پوشیده‌اند، با دسته‌ای گل در دست در کنار برندگان می‌ایستادند و بوسه‌ای بر گونۀ آنها می‌زدند. قهرمان این مسابقات، همیشه لباس ورزشی زرد می‌پوشد.

در رقابت‌های دوچرخه سواری «وئلتای» اسپانیا نیز تغییر مختصری دیده شده است. به این ترتیب که اگرچه زنان در کنار مردان روی سکوی برندگان می‌ایستند اما دیگر از بوسۀ آنها بر گونۀ برندگان خبری نیست.

با این وجود باید توجه داشت که تغییر سیاست‌ها در «تور دو فرانس» به نوعی پیروی از یک سیاست جهانی در ورزش دوچرخه سواری بوده است. چراکه از دو سال پیش در مسابقات دوچرخه سواری داون اندر شهر آلدلایت استرالیا (Down Under) این کودکان بودند که قهرمانان را روی سکوی برندگان همراهی می‌کردند. منبع: یورو نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *