تاریخ: 2015-06-15 شناسه خبر: 62

شمار زنان معتاد کشور

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا سید نجیب حسینی روز دوشنبه در تشریح برنامه های هفته مبارزه جهانی با مواد مخدر که از پنجم تیر ماه آغاز می شود این مطلب را بیان کرد.

وی همچنین درباره برنامه های کمیته برگزاری مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: همزمان با سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر 100 تن انواع مواد مخدر سنتی، صنعتی و روانگردان در سطح کشور امحا می شود.

این مقام افزود: قرار است امحای این میزان مواد مخدر در سراسر کشور انجام شود اما اصلی ترین مراسم امحا در شهر مشهد مقدس رخ می دهد.

** عدم شناخت مسئولان حوزه اجتماعی از مواد مخدر

حسینی ادامه داد: ما در بخش اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر دو خلا داریم که یکی از آن ها عدم شناخت دقیق و اطلاع نداشتن بسیاری از مسئولان و مدیران در حوزه اجتماعی مبارزه با مواد مخدر است.

وی خلا دوم در زمینه حوزه اجتماعی مبارزه با مواد مخدر را نداشتن ساختار اداری مناسب و منسجم برای امر مبارزه با مواد مخدر در دستگاه های عضو و یا غیرعضو ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: این موضوع باید نظام مند شود و نیاز است یک اداره کل در این دستگاه ها تشکیل شود.

رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر این دو خلا رفع شود به طور یقین در امر مبارزه با مواد مخدر نیز ما می توانیم توفیقات خوبی را به دست آوریم.

معاون امور اداری، مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: این موضوع خطر از بین بردن کانون گرم خانواده را به همراه خواهد داشت به همین منظور ما در حال رصد محیط های آرایشگاه بخاطر توزیع قرص های لاغری و زیبایی اندام هستیم تا عواملی که که زنان و خانواده را گرفتار کرده، آسیب شناسی شود.

وی تصریح کرد: همچنین برای عملیاتی شدن این موضوع کمیته زنان و خانواده در دبیرخانه ستاد مبارزه با موادمخدر تشکیل شده است و همچنین از سوی وزیر کشور به عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر نیز مشاور زنان و خانواده جهت کاهش اعتیاد در حوزه زنان منصوب شده است.

** بخش اعظمی از جرائم مربوط به اعتیاد است

حسینی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از جرائم مربوط به اعتیاد است، اظهار داشت:منشا 65 درصد همسرآزاری، 55 درصد طلاق ها، 30 درصد کودک آزاری و 25 درصد قتل ها مربوط به حوزه اعتیاد به ویژه روانگردان ها است.

** 58 درصد معتادان کشور میانگین سنی 15 تا 34 سال دارند

رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه از میان یک میلیون و 325 هزار نفری معتادان در کشور، 58 درصد معتادان در میانگین سنی 15 تا 34 سال قرار دارند.

وی تصریح کرد: براساس این آمارها، میزان معتادان در رده سنی 15 تا 19 سال 14درصد، سنین 19 تا 24 سال نیز 16 درصد، سنین 24 تا 29 سال نیز حدود 14 درصد و در میانگین سنی 35 تا 39 سال نیز 16 درصد است.

** 57 درصد گرفتاران اعتیاد دارای مشاغل تخصصی هستند

رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر به اجرای برنامه های مختلف در روز جهانی مبارزه با موادمخدر گفت: از آنجا که امروزه موادمخدر و اعتیاد به عنوان یکی از مسائل مهم در کشور محسوب می شود و اعتیاد یکی از موانع رشد جوامع بشری است به همین منظور برنامه های برای هفته ستاد مبارزه با موادمخدر کشور برگزار می شود.

حسینی افزود: اکنون 57 درصد از کسانی که گرفتار این بلای خانمانسوز هستند دارای مشاغل فنی تخصصی هستند به همین منظور قرار است همایش کارآفرینان در کشور برگزار شود.

وی تصریح کرد: به خاطر اینکه این افراد بتوانند پس از بهبودی کامل به آغوش خانواده خود برگردند با صندوق مهر امام رضا (ع) تعهداتی را داریم که تسهیلاتی با بهره چهار درصد در اختیار این افراد قرار گیرد، البته افراد بهبود یافته ای که 6 ماه از اعتیادشان گذشته باشد.

وی برگزاری همایش بهبودیافتگان، مسابقات ورزشی با حضور این افراد، برپایی نمایشگاهی از تولیدات بهبودیافتگان و خانواده هایشان در تمامی مراکز استانها، برپایی نمایشگاه تخصصی عکس از اعتیاد را از دیگر برنامه های هفته مبارزه با موادمخدر در سراسر کشور عنوان کرد.

معاون اداری، مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد با شعار« بیایید با هم زندگیمان، جامعه مان و هویت مان را عاری از موادمخدر سازیم»، برگزاری همایش با حضور سازمان های مردم نهاد، اجرای سرود دانش آموزی با عنوان «بگو نه» و تهیه سه فیلم هفت دقیقه ای در حوزه اعتیاد از عملکر جمهوری اسلامی ایران در سال 93 از دیگر برنامه های این ستاد در هفته جهانی مبارزه با موادمخدر است.

** تشکیل کمپین خبری

وی خاطرنشان کرد: همچنین تشکیل کمپین خبری در طول سه ماه به صورت آزمایشی جهت استفاده از ظرفیت رسانه ها با موضوع پیشگیری از دیگر برنامه های ستاد مبارزه با موادمخدر در این هفته است.

وی تصریح کرد: از آنجا که ما برنامه داریم که هیچ مشکلی از حوزه اعتیاد را از مردم مخفی نکنیم، به همین منظور شفاف سازی این مسائل با استفاده از ظرفیت رسانه ها و تولید فیلم های مختلف در رسانه ملی یکی از این اقدامات به شمار می رود.

حسینی ادامه داد: رسانه ها به نحوی عملکرد موفقی در حوزه اعتیاد داشته اند که حتی در حوزه اعتباری نیز ما موفقیت هایی برای درمان، پیشگیری و مبارزه با موادمخدر داشته ایم.

وی همچنین به اجرای برنامه های توانمندسازی و صیانت اجتماعی از افراد گرفتار اعتیاد اشاره کرد و گفت: امسال قرار است زمینه اشتغال سه هزار نفر از افراد بهبودیافته کشور نیز فراهم شود همانطوری که در سال گذشته 500 تا 600 نفر مشغل به کار شدند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.