تاریخ: 2015-06-23 شناسه خبر: 678

راهکارهایی ساده برای درمان حواس‌پرتی

به گزارش ورزش بانوان، بیشتر ما انسان ها هنگام انجام دادن کاری مدام حواسمان پرت می شود و تمرکز خود را از دست می دهیم و مساله مهم در اینجا این است که اغلب متوجه نمی شویم حواسمان پرت شده است. حواس پرتی خیلی دزدکی به سراغ مان می آید اما باید بداینم که ما در برابر حواس پرتی هرگز ضعیف و ناتوان نیستیم. بلکه می توانیم براحتی از قدرت هوشیاری مان استفاده کرده و حواس پرتی را از خود برانیم. روش های زیر به شما کمک می کند حواس پرتی را کنترل کنید:

۱- یادداشت کنید

هر وقت وسط انجام دادن کارتان به سراغ دیدن سایت یا سایت های اینترنتی می روید یا تلفن تان را چک می کنید یا جلوی برنامه تلویزیونی می نشینید‌، در دفترجه یادداشت تان بنویسید. به این ترتیب ضمیر ناخودآگاه‌تان فعال شده و موقع انجام دادن هریک از کارهای فوق هوشیار خواهید بود و این رفتارها را ناخودآگاه انجام نمی دهید.

2- دلایل حواس‌پرتی تان را بررسی کنید

وقتی متوجه شوید چه مواقعی حواس پرتی به سراغتان می‌آید می توانید دلایلش را هم بررسی کنید.
گاهی اوقات کاربیش از حد شما را خسته می کند تا جایی که به دنبال موضوعی برای فرار هستید. یا ممکن است در مورد موضوعات مورد علاقه تان زیاد رویاپردازی کنید و به جای پیروی کردن از برنامه ای منظم در تخیلات تان فرو روید. با یافتن دلیل حواس پرتی تان می توانید آن را نیز درمان کنید.

3- دست به کار شوید

برای اینکه جلوی رفتارهایی که باعث می شود حواستان پرت شود را بگیرید، دست به کار شوید.

– صفحه های اینترنتی را تا جایی که می توانید ببندید. برخی از سایت ها را می توانید در صفحات مورد علاقه تان ذخیره کنید و بعد سرفرصت مناسب به مطالعه آنها بپردازید و باقی را هم به طور کل فراموش کنید.

– جلوی موضوعات مورد علاقه تان مانند بازی های رایانه ای، سایت ها ،شبکه های اجتماعی و سایت های جدید که حواستان را براحتی پرت می کنند بگیرید. و تعداد دفعاتی را که به پست الکترونیکی و پیام های تلفن تان سرمی زنید یادداشت کنید. برای خود برنامه ای بگذارید که در مواقع خاص آنها را بررسی کنید.

– پیاده روی و دوچرخه سواری کنید و یا بدوید. کارهایی از این قبیل خستگی روحی تان را از بین برده و شما را برای یک خواب راحت آماده می کند.

– روزانه زمانی برای اندیشیدن در نظر بگیرید. به نحوه نفس کشیدنتان توجه کنید و مراقب باشید به موضوعی دیگر فکر نکنید.

-مطالعه کنید.

-برنامه های کاربردی غیرضروری را از روی تلفن همراهتان پاک کنید.

4- اهمیت کارتان را متذکر شوید

باخود بگویید چه چیزی واقعا برایتان مهم است؟ شبکه های اجتماعی؟ اخبار؟ بازی؟ هرگاه به چند موضوع همزمان توجه نشان دهیم نمی توانیم روی کارمان تمرکز کافی داشته باشیم. بنابراین برای متمرکز ماندن دست از کارهای دیگر کم اهمیت تان برداشته و به موضوع مهم و مورد علاقه خود توجه کنید.

5- عشق به زندگی

اگر به مفهوم زندگی و اهمیت وجود اطرافیان تان توجه نشان دهید، هرگز دچار نگرانی و اضطرابی نمی شوید که جلوی متمرکز شدنتان را بگیرد. وقتی به زندگی و هرچه در آن است عشق بورزید می توانید راحت تر به کار مورد علاقه تان توجه نشان دهید.

منبع: روزنامه جام جم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.