تاریخ: 2015-06-23 شناسه خبر: 691

زوجین هیچ وقت برای وقت گذراندن با هم پیر نیستند

به گزارش ورزش بانوان، دکتر مهدی بیاتی گفت فرصت نداشتن زوجین برای توجه و برآورده کردن نیازهای عاطفی و روانی یکدیگر یکی از آسیب‌های جدی است که باید به آن توجه شود. به علت مشغله‌های فراوان زوجین و گرفتار شدن آنان در فضاهای مجازی – که به عنوان میهمان ناخوانده وارد خانه‌ها شده است- آنان کمتر به نیازهای یکدیگر و ارتباط کلامی با هم می پردازند، در نتیجه دچار احساس خلاء شده‌اند.

وی در ادامه گفت: فرو رفتن خانواده‌ها در فضای مجازی موجب شده است که نیازهای عاطفی آنان به صورت کاذب برآورده شود و هیجانات زودگذر ومنفی در فضای ذهنی زن و مرد را موجب شده است، در نتیجه از پرداختن به خانواده خود غافل شده‌اند.

این روانشناس تاکید کرد: شناخت نیازهای همسر و توجه به آن مهم است. بدون شناخت این نیازها زن و مرد نمی‌توانند ارتباط موثری با یکدیگر برقرار کنند البته باید بپذیریم که نیازهای افراد متفاوت است. بنابراین چگونگی پرداختن به آنها هم باید متفاوت باشد. افرادی در زندگی مشترک خود موفق هستند که بتوانند نیازهای همسر خود را بشناسند و به آن توجه کافی نشان دهند.

بیاتی با بیان اینکه ریشه نیازهای عاطفی و روانی زن و مرد از خانواده آنان سرچشمه می‌گیرد، گفت: ریشه این نیازها به چگونگی تربیت و پرورش فرد و میزان و نحوه گفت‌وگو و نوع احترام پدر و مادر آنان به یکدیگر برمی‌گردد.

وی تاکید کرد: قرار نیست همسر را به تناسب نیازهای خود تربیت کنیم تا مطابق میل ما رفتارکند؛ بلکه باید با پذیرش نیازهای او تلاش کنیم نیازهای خود را به طرف مقابل نزدیک کنیم و سعی در تغییر رفتار و نگرش او نداشته باشیم چرا که تلاش برای این کار زوجین را دچار مشکل می‌کند و حتی ممکن است به طلاق عاطفی و رسمی بینجامد.

بیاتی درباره نیازهای زنان گفت: زنان با صحبت‌های شوهر خود می‌توانند از نظر عاطفی اقناع شوند و استفاده از واژه‌هایی مانند «دوستت دارم» می‌تواند در این جهت موثر باشد. برخی مردان می‌گویند که همسرم می‌داند که دوستش دارم به همین خاطر به او ابراز علاقه نمی‌کنم این در حالیست که قرار نیست زنان ذهن همسرانشان را بخوانند بنابراین مرد باید با ظرافت علاقه خود را به همسرش بیان و حتی به نوع پوشش، آرایش، تیپ رفتاری او اشاره کند تا همسر احساس نکند برای همسرش به یک عادت تبدیل شده است.

وی در زمینه نیازهای مردان گفت: مردان دوست دارند غرورشان آسیب نبیند و حرف آخر را بزنند و همان شاهزاده اول روزهای نخستین ازدواج برای همسرشان باشند.

این روانشناس تاکید کرد: زنان از نظر هوش مدیریتی در خانه و تعاملات اجتماعی نسبت به مردان بالاتر هستند و راست گفته‌اند که در کنار هر مرد موفق، یک زن قرار دارد و اگر زن بخواهد که مرد به نیازهای عاطفی‌اش پاسخ دهد باید بداند چه زمان‌هایی به مرد توجه و به غرور او احترام بگذارد.

بیاتی با تاکید بر ضرورت گفت‌وگوی زوجین با یکدیگر گفت: زن و شوهر نیازمند گفت و گو هستند و این کار مستلزم ایجاد فضای مناسب است. آنان باید یک موضوع مشخص که هردو احساس خوبی به آن دارند را برای صحبت انتخاب کنند و بدون آنکه همدیگر را تخریب کنند، به گفت و گو بنشینند.

این روانشناس افزود: دست هم را گرفتن و نگاه کردن به چشمان یکدیگر از اهمیت زیادی بین زوجین برخوردار است.علاوه بر آن زوجین باید در عمل به هم احترام بگذارند و به نیازهای یکدیگر اهمیت بدهند.

منبع: ایسنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.