تاریخ: 2015-08-16 شناسه خبر: 7370

در روز دختر به شعار بسنده نکنیم

امام خمینی

 

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در این مطلب می خوانیم : انتخاب روزها در فرهنگ جهانی، براساس ضرورت ها و نیازهاست؛ مانند روز معلم، روز جهانی کارگر و روز جهانی دخانیات. درواقع براساس ضرورت های موجود، روزهای مختلف نام گذاری شده اند. در چندسال اخیر در پی بی توجهی به دختران جوان، روز تولد حضرت معصومه (س) به نام دختران جوان نام گذاری شد.
رهبرمعظم انقلاب همواره به جوانان توجه داشتند و حضرت امام (ره) نیز سرمایه اصلی انقلاب را نیروهای جوان می دانستند. شب ١۵ خرداد، زمانی که نیروهای ساواک به خانه حضرت امام (ره) رفتند، از حضرت ایشان پرسیدند: یاران شما کجا هستند. ایشان جواب دادند: یاران من در گهواره هستند.
افرادی که در سال ۵٧، در به ثمررسیدن انقلاب اسلامی نقش داشتند و در دوران دفاع مقدس در جهت حفظ و حراست از کشور از جان خود گذشتند، همان کودکان در گهواره سال ۴٢ بودند. میانگین سن وزرای کابینه اول تا سوم، زیر ۴٠ سال بود و حتی فرماندهان دفاع مقدس مانند شهید حسن باقری و وزرای دفاع هم جوان بودند. وقتی سخن از جوان و جوانی می شود، ذهن ها به سمت پسران جوان می رود. بی توجهی و غفلت از دختران جوان، چه در بین سیاست گذاران، چه در تخصیص بودجه و امکانات و حتی ارائه آمار، دیده می شود و حتی هنگام صحبت از سازمان ملی جوانان و وزارت ورزش و جوانان، پسران جوان بیشتر به ذهن متبادر می شوند.
انتخاب روز تولد حضرت معصومه (س) به عنوان روز دختر با توجه به شخصیت، فضایل اخلاقی، کرامت انسانی و تجرد ایشان تا پایان عمر ٢٨ساله شان و وجود مرقد مطهرشان داخل ایران، انتخاب خوبی است و حضرت معصومه (س) می توانند الگوی مناسبی برای دختران باشند. انقلاب اسلامی زمینه مشارکت و فعالیت زنان را فراهم کرد.
با پیروزی انقلاب اسلامی، فرهنگ عمومی با فرهنگ مذهبی هماهنگ شد و زمینه های فعالیت دختران را در عرصه های مختلف فراهم کرد؛ مانند تحصیلات عالیه دختران. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تحصیلات عالیه برای دختران، ضدارزش محسوب می شد و اشتغال و فعالیت اقتصادی برای دختران، امر قابل قبولی نبود؛ ولی در حال حاضر اشتغال و فعالیت اقتصادی آنان به صورت ارزش درآمده است و فعالیت آنان در حوزه هایی مانند ورزش، فرهنگ و سیاست، وضعیت متفاوتی پیدا کرده است.
حضرت امام (ره) با مشارکت سیاسی زنان در سال ۴١ مخالفت کردند؛ اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشارکت آنان را به عنوان امری ضروری قلمداد کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دختران، ۶۴ درصد از ورودی های دانشگاه ها را تشکیل داده اند و بیش از ۵٠ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه ها دختران هستند.
علاوه بر آن امید به زندگی دختران افزایش یافته است؛ یعنی جوانان، به ویژه دختران جوان، با آگاهی و سلامت بیشتر و تخصص و مهارت بالاتر آمادگی فعالیت، خدمات رسانی و مشارکت در توسعه ملی را پیدا کرده اند. براساس پژوهشی که در سال ٨١ در مرکز مشارکت زنان انجام دادیم، تفاوت معناداری بین خواسته ها و مطالبات دختران شهری و روستایی وجود نداشت.
توسعه ارتباطات، تلاش برای کاهش محرومیت های اقتصادی، علمی و فرهنگی در مناطق توسعه نیافته کشور، از جمله اقداماتی هستند که موجب ایجاد هم گرایی بین خواسته ها و مطالبات دختران شهری و روستایی شده است. شناخت نیازها و مطالبات جوانان و بهره مندی از این سرمایه های مجهز و آماده شده، بر مدیران کشور، به ویژه دستگاه های متولی امور جوانان امری ضروری است.
امیدواریم در روز دختران جوان، به شعار و جشن بسنده نشود؛ بلکه سیاست گذاران و برنامه ریزان کلان کشور از جوانان که بخش قابل توجهی از آنان دختران هستند، بهره برداری کنند و ضمن پاسخ گویی به مطالبات و خواسته های آنان، از توانایی های آنان در جهت اهداف و اقدامات کشور بهره برند.

منبع:ایرنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.