تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 775

جستجوی آسان در منابع ۳۰۰۰ کتابخانه‌‌ کشور

به گزارش ورزش بانوان، محمد امین جعفری ضمن اشاره به این موضوع، اعلام کرد: با اتصال به اینترنت از طریق «سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور (سامان)» به نشانی www.samanpl.ir می‌توان به‌ آسانی، در منابع بیش از سه هزار کتابخانه عمومی سراسر کشور به جستجوی کتاب‌های مورد نظر پرداخت.

وی با اشاره به عدم اطلاع رسانی مناسب در مورد امکانات این سامانه تصریح کرد: می‌توان در بخش «جستجوی کتاب» به دو صورت «ساده» و «پیشرفته» و بر اساس نام کتاب، نام نویسنده، موضوع و… به جستجو پرداخت و دامنه‌ی جستجو را نیز برای جستجویِ دقیق‌تر، به کتابخانه‌های یک استان، یک شهر و یا یک کتابخانه‌ی مشخص محدود کرد.

وی ادامه داد: پس از آن، در صورت موجود بودنِ کتاب‌های مورد نظر در کتابخانه‌های عمومی، جزئیاتِ اطلاعات کتاب‌ها و لیست کتابخانه‌هایِ دارای آن‌ کتاب‌ها در دسترس خواهد بود. در این مرحله می‌توان با کلیک بر روی لینکِ «لیست نسخ» از امانت‌بودن یا نبودن کتاب‌ها و «شماره رده» آن‌ها آگاه شد و با یادداشت‌کردن نام و شماره رده‌ی کتاب‌ و مراجعه به کتابخانه‌ی مدنظر، در صورت عضویت در کتابخانه، آن کتاب‌ها را به مدت دو هفته امانت گرفت و در صورت نیاز، دو هفته دیگر نیز این امانت را به‌صورت تلفنی یا حضوری تمدید کرد.

مدیر کل کتابخانه های استان فارس تصریح کرد: در سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور، علاوه بر امکانِ جستجوی کتاب، امکانات و لینک‌های مفید دیگرِ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز وجود دارد.

جعفری با تأکید بر خدمات به روز و همراه با تسهیلات کتابخانه های عمومی برای عموم مردم کتابخوان کشور، گفت: افزون بر جستجوی کتاب در سامانه‌ی مذکور، «طرح عضویت سراسری» در کتابخانه‌های عمومی کشور در حال اجراست. در این طرح، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به یک کتابخانه‌ی عمومی و درخواست عضویت سراسری، با عضویت در آن کتابخانه (بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی)، برای یک سال کارت عضویت سراسری در کتابخانه‌های عمومی را دریافت کنند و با آن کارت، از همه‌ی کتابخانه‌های عمومی استان، کتاب امانت بگیرند.

وی یادآور شد: خدمات سامانه‌ سامان و طرح عضویت سراسری که در راستای تسهیل خدمت‌رسانی، ارائه می شود، به‌ویژه برای پژوهشگران و دانشجویان اهمیتی دوچندان دارد و متقاضیان می‌توانند با آگاهی از این خدمات، به بهره‌برداری احسن از منابع کتابخانه‌های عمومی بپردازند.

منبع: مهر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.