تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 779

پایانی بر زجر تزریق به بیماران خردسال

به گزارش ورزش بانوان، پانته آ مافی، یکی از محققان این طرح با بیان اینکه تزریق به کودکان خردسال یکی از سخت ترین کارهای پرستاران است، گفت: تزریق به خردسالان زجر آور است، چرا که رگ های خردسالان به دلیل نازک بودن به سختی دیده می شوند از این رو موجب می شود که پرستاران مجبور باشند برای پیدا کردن محل رگ چندین بار سوزن را در دست بیمار خردسال فرو کنند که این کار بسیار درد آور است.

وی افزود: با به کارگیری فناوری دوربین های دید در شب، به ساخت دستگاه رگ یاب دست اطفال شدیم که می تواند به مشکل پرستاران در تزریق به دست بیماران خردسال پایان دهد. این فناوری با پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمایش ها، هم اکنون در حال طی کردن مراحل دریافت مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

پژوهشگران آزمایشگاه تست های غیر مخرب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران به سرپرستی دکتر محمد ریاحی با همکاری گروه تحقیقاتی دکتر علی عبدالعالی، استادیار دانشکده برق این دانشگاه برای حل این مشکل موفق شدند تا در یک کار بین رشته ای از امواج فروسرخ که در دوربین های دید در شب کاربرد دارد برای ساخت یک دستگاه رگ یاب خردسالان بهره بگیرند.

دکتر ریاحی درباره این ایده با بیان اینکه ما از تفاوت رفتار امواج فروسرخ در عبور از مواد مختلف بهره گرفتیم، توضیح داد: امواج فروسرخ بخشی از طیف امواج الکترومغناطیس هستند که بی ضرر بوده و با چشم انسان قابل رویت نیستند، ولی می توان با استفاده از حسگرهایی، آنها را آشکار سازی کرده و تصاویر گرفته شده توسط آنها را به صورتی مرئی برای انسان نمایش داد و این کاری است که توسط دوربین های دید در شب انجام می گیرد.

عمید مقصودی، از همکاران پروژه نحوه عملکرد رگ یاب دست خردسالان را اینگونه تشریح کرد: در این دستگاه، نور فروسرخ به صورت کنترل شده و با انرژی مشخص به دست تابانده شده و پس ازعبور از آن توسط حسگرهایی دریافت می شود. جریان خون، اثری متفاوت از بافت دست بر روی این امواج می گذارد که این تفاوت با کمک یک پردازنده، آشکار شده و بر روی یک نمایشگر کوچک به تصویر کشیده می شود. بدین ترتیب محل رگ های خونی به وضوح برای پرستار، مشخص شده می تواند بدون نگرانی، تزریق را در محل انجام دهد.

پیش از این مدل های مختلفی از این نوع رگ یاب های دست خردسالان توسط شرکت های خارجی به تولید رسیده بود، اما دستگاه های خارجی بر خلاف رگ یاب تولید شده در دانشگاه علم و صنعت قابل تنظیم نبوده و هر مدل، تنها سنین مشخصی را پوشش می دهد.

ریاحی با بیان اینکه به علت قیمت بالا، استفاده از این دستگاه هم اکنون در کشور ما رایج نیست، افزود: بنا داریم این دستگاه را با قیمتی معادل یک دهم نمونه خارجی به بازار عرضه کنیم. این در حالی است که مسئولین دانشگاه علم و صنعت برای عملی کردن آن هم اکنون در حال مذاکره با یک شرکت سرمایه گذاری و یکی از بانک ها هستند تا پس از اخذ مجوزهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن را به تولید انبوه برسانند.

وی اظهار داشت: پیش بینی می شود با تولید انبوه و مقرون به صرفه این دستگاه سالانه حداقل ۲۵۰۰۰ عدد از رگ یاب دست خردسالان برای مصرف مورد نیاز مراکز درمانی کشور قابل تولید باشد.

منبع :(مهر)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.