تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 780

خانواده‌های‌مان دوست دارند به سالن بیایند

سارا گودرزی:کسب شش امتیاز ارزشمند در دو بازی مقابل آمریکا موجب شد شانس صعود ایران به دور بعدی افزایش پیدا کند. دراین‌میان، مهدی مهدوی، یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی، معتقد است دو بازی آینده تیم ملی مقابل لهستان برای ایران حکم فینال را دارد. پاسور دوم تیم ملی والیبال ایران در بازی‌های لیگ جهانی امسال، هر زمان به‌جای سعیدQ معروف وارد زمین شده، مهره‌ای تأثیرگذار برای ایران بوده است و خیال اسلوبودان کواچ را از بابت داشتن دو پاسور مطمئن، راحت کرده است. این بازیکن ٣١ساله، کاپیتان دوم ایران هم محسوب می‌شود. در ادامه ارزیابی مهدوی از بازی‌های ایران در لیگ امسال را در گفت‌وگو با «شرق» می‌خوانید.
‌در ابتدا از بازی‌هایی که در خارج از خانه داشتید صحبت کنید. به نظر خودتان لیگ جهانی امسال را چطور شروع کردید؟
به‌نظر من برخلاف تمام انتقادهایی که می‌شود، ما شروع بدی در لیگ جهانی نداشتیم. درست است که چهار باخت پشتِ‌سر هم برابر آمریکا و لهستان داشتیم، اما این دلیل نمی‌شود که عملکردمان ضعیف ارزیابی شود. ما در گروه سختی قرار گرفتیم که تمام رقبای‌مان عنوان‌دارهای جهان هستند. من از همان ابتدا هم پیش‌بینی چنین نتیجه‌ای را می‌کردم و در مصاحبه‌هایم هم به مردم گفته بودم باید صبر و حوصله داشته باشند. ما بعد از اردوی یک‌ماهه تهران شرایط بدنی خوبی داشتیم و به اردوی تدارکاتی چک و فنلاند اعزام شدیم و بعد از آنجا هم بلافاصله به آمریکا رفتیم و لیگ شروع شد. من فکر می‌کنم اردویی که در چک و فنلاند داشتیم قدری باعث شد از آن آمادگی کامل دور شویم، اما بعد از بازی با آمریکا رفته‌رفته بهتر شدیم و در بازی با لهستان، تیم یک‌دست شد و اولین امتیاز را از آنها گرفتیم. خوشبختانه بعد از آن هم بازی با روسیه بود که دیدید توانستیم شش امتیاز کامل را بگیریم و نتایج قبلی را جبران کنیم. دو برد مقابل روسیه باعث شد با روحیه ‌بهتری در بازی‌های برگشت مقابل آمریکا ظاهر شویم؛ البته این را باید بگویم که مردم بزرگ‌ترین کمک را در شکست آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها، به ما کردند. این مردم بهترین پشتوانه برای ما هستند. فکر می‌کنم همه‌چیز دست‌به‌دست هم داده است تا بتوانیم به مرحله نهایی صعود کنیم.
‌ اما کارشناسان والیبال در چند بازی اول انتقادهای تند‌وتیزی از تیم کردند و می‌گفتند این تیم، تیم همیشگی نیست.
متأسفانه توقع‌ها از والیبال خیلی بالا رفته است؛ از تیمی که سال گذشته در دومین حضورش در لیگ جهانی، چهارم و در مسابقات قهرمانی جهان، ششم شده تاکنون چه حمایتی شده است؟ همین رسیدگی‌نکردن‌‌ها و بی‌توجهی‌ها خیلی روی عملکرد تیم تأثیر می‌گذارد، اما بچه‌های این تیم آن‌قدر بزرگ و همدل هستند که نگذاشتند تیم‌شان از هم بپاشد. متأسفانه عده‌ای از دوستان، که از بردهای ما خوشحال نمی‌شوند، از این فرصت استفاده کردند تا این تیم را بکوبند؛ اما ما نشان دادیم که توانایی شکست‌دادن منظم‌ترین تیم‌های والیبال دنیا را داریم.
‌واکنش آمریکایی‌ها بعد از دو باختی که مقابل شما داشتند، چه بود؟
بعد از بازی اول می‌گفتند به‌خاطر جو و هیاهوی سالن شکست خوردند، اما وقتی باخت خود را در بازی دوم هم دیدند، اعتراف کردند مقابل ما حرفی برای گفتن نداشته‌اند و این‌بار دیگر از نظر فنی مغلوب ایران شدند.
‌شما اگر در دو بازی پیشِ‌رو بتوانید لهستان را ببرید، دیگر کار برای‌‎تان تمام شده است و به مرحله نهایی صعود می‌کنید. چه پیش‌بینی‌ای از این دیدار دارید؟
این بازی، هم برای ما و هم برای لهستانی‌ها حکم فینال را دارد. لهستان اگر شکست بخورد به مشکل بزرگی برمی‌خورد. مطمئنا با آمادگی صددرصد به تهران آمده‌اند. با این شرایط، من پیش‌بینی بازی سخت، اما قشنگی را دارم.
‌ شکست‌دادن روسیه با توجه به دیدار رفت، حتمی است؟
نه این‌طور نیست هیچ‌وقت هیچ‌چیز صددرصد نیست.
‌گفته شد محمود گودرزی، وزیر ورزش، و تعدادی از مقامات سیاسی، بعد از بازی با آمریکا به رختکن تیم ملی آمدند و سعید معروف، کاپیتان تیم، به نمایندگی از بچه‌های تیم از شرایط موجود گلایه کرده است. گودرزی چه پاسخی به این گلایه‌ها داد؟
متأسفانه از سال گذشته که ما عنوان چهارمی لیگ جهانی، ششمی قهرمانی جهان و قهرمانی بازی‌های آسیایی را گرفتیم، هیچ پاداشی دریافت نکردیم. آقای معروف به نمایندگی از همه نسبت‌به بی‌توجهی به پرداخت جوایز ملی‌پوشان صحبت کردند و آقای وزیر هم گفتند کشور با مشکلات اقتصادی ‌رو‌به‌روست.
‌یعنی جواب‌شان همین بود، کشور با مشکلات اقتصادی‌ رو‌به‌رو است؟
قول دادند پاداش‌ها را پرداخت می‌کنند، اما ما از این قول‌ها زیاد شنیده‌ایم.
‌پیش‌از‌این قرار بود طبق قانون فدراسیون جهانی والیبال، خانم‌ها هم به سالن‌های والیبال راه داده شوند تا رقابت‌های لیگ جهانی را از نزدیک ببینند، اما این اتفاق نیفتاد. دراین‎باره حرفی برای مسئولان مربوطه ندارید؟
چرا ما هم خیلی دوست داشتیم خانواده‌ها به سالن‌ها بیایند. حتی تا روز آخر هم قرار شد خانم‌ها به سالن ١٢ هزار نفری آزادی بیایند، اما نمی‌دانم چطور شد که همه‌چیز عوض شد. خانواده‌های خود ما هم خیلی علاقه‌مند هستند به سالن‌ها بیایند.
‌سال گذشته کواچ وقتی هدایت تیم ملی والیبال را برعهده گرفت که لیگ جهانی بلافاصله شروع شد. حالا که یک‌سال از حضور او در ایران گذشته، شرایط تیم را با حضور او چطور می‌بینید؟
طبیعی است که ارتباط بین او و بچه‌ها بهتر شده است. بالاخره تیم را بهتر شناخته و به ترکیبی که می‌خواسته دست پیدا کرده است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.