تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 783

گشت رمضان و فرار از آن!

به گزارش ورزش بانوان،بیخود که جناب مولانا در این ماه مهمانی خدا هشدار نداده است که:

طفل جان از شیر شیطان باز کن

بعد از آنش با ملک انباز کن

اگرچه بعضی آدم ها آن قدر در شیطنت پیشرفت کرده اند که دست شیطان را هم ممکن است از پشت ببندند. اسنادش هم موجود است. نقل می کنند که شیطان را دیدند که خیلی پکر و ناراحت است و داغون. گفتند چی شده؛ خدا بد نده؟!…. گفت: والا از دست بعضی آدم ها خیلی شاکی ام. چون خیلی بی وفا و نامردند. تمام راه های کلک زدن و دروغ گفتن و افترا بستن و حق الناس خوردن و اختلاس کردن و امثالهم را از من یاد گرفتند و به نان و نوایی رسیده اند و برج و بارویی ساخته اند و هرچه دارند از من دارند؛ آن وقت بر سر در برج خود نوشته اند: «هذا من فضل ربی»!

بگذریم. حالا ممکن است سؤال شود که گشت رمضان دیگر چیست و آیا ربطی به گشت ارشاد دارد؟… باید عرض کنیم که خیر، ندارد.

گشت رمضانی تعزیرات از سوی اداره کل تعزیرات حکومتی راه اندازی شده است که قرار است در ایام ماه مبارک در سطح شهر تهران بگردند و به تخلفات صنفی رسیدگی کنند.

علی الخصوص به گفته رئیس گشت های مشترک اداره کل تعزیرات حکومتی، بر سلامت کالاها و خدمات عرضه شده و رعایت قوانین صنفی، بویژه در مورد گوشت، مرغ، شیرینی، آش، هلیم و لبنیات.

بسته پیشنهادی: حالا که این گشت خوب تعزیراتی ویژه ماه مبارک رمضان، در سطح شهر تهران راه افتاده است؛ امیدواریم که حتما موارد زیر را مدنظر داشته و سری به آنها بزنند:

1- بازبینی دیگ های آش: ماه رمضان که می شود، نه تنها رستوران ها و ساندویچی ها و پیتزافروشی ها، که بعضا مشاهده شده است، حتی کفاشی ها و لحاف دوزی ها و امثال اینها هم اقدام به پختن آش و فروش آن در لحظات ملکوتی افطار می کند که فهمیده اند آش خیلی می چسبد. اما خب به چه قیمتی؟ با چه گوشت و سبزی و نخود و لوبیای بهداشتی و استانداردی؟…

2- کنترل زولبیا و بامیه: در هر گشت رمضانی تعزیراتی باید چند نفر کارشناس با گرایش زولبیاشناسی و بامیه پژوهی حضور داشته باشند که اینها دقیق و علمی، مواد سازنده زولبیا و بامیه و پشمک عزیز را بشناسند و بتوانند جنس روغن و تخم مرغ و شکر استفاده شده در آنها را شناسایی کنند که طرف مثلا تمام روغن های فاسدشده و ریخته شده اش را نذر ساخت زولبیای دوست داشتنی مردم نکند. امان از این شیطان که اگر بتواند، از طریق همین زولبیا و بامیه هم اعمال نفوذ می کند!

3- ذکر لسانی لازم: گشت رمضانی تعزیرات به کسانی که ادعای داشتن روزه می کنند، اما در حال دروغ گفتن و کلک زدن و مال مردم خوردن و… مشاهده می شوند؛ تذکر بدهد که چون روزه شان به درد عمه شان می خورد، یا دست از این اخلاقیات منفی بردارند، یا که بیخود رنج گشنگی و تشنگی را تحمل نکنند؛ یا که اصلا به ما چه؛ خودشان می دانند و خدای خودشان.

4- دعوت به نخوردن: بعضی ها به عوض روزه ای که می گیرند؛ افطار و سحر آن چنان می خورند که بیش از دیگر ماه ها آمار مصرف مرغ و گوشت و برنجشان بالا می رود. حال آن که جناب مولانا گفت: «چند خوردی چرب و شیرین از طعام / امتحان کن چند روزی در صیام»… همین بود امتحان؟… مگر باز نگفتند: «گر تو این انبان از نان خالی کنی / پر ز گوهرهای اجلالی کنی»؟…. خب پس چی شد؟…. آبش را گرفتیم، چلو شد؟!… این گشت مورد نظر به این قبیل روزه داران پرخوار می تواند یادآوری کند که برادر من، خواهر من، عزیز من؛ یواش تر و کمتر! ظاهرا قرار است با فقرا همدردی کنیم و حال آنها را بفهمیم. کدام فقیری افطار و سحر، دو من اطعمه و اشربه چرب و چیلی می خورد به اضافه قرص های تقویتی تکمیلی؟!

منبع:جام جم آنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.