تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 794

اقدام نمایندگان زن مجلس علیه مولاوردی

 

اختلاف‌نظر در مورد عملکرد شهین دخت مولاوردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهور در میان زنان اصولگرا و اصلاح طب بالاگرفته است.

به گزارش فرارو، زنان مجلس که در دو سال گذشته اظهارنظرها و اقدامات مولا وردی را نپسندیده‌اند این بار از او به رئیسش شکایت کرده‌اند و فعالان سیاسی از جریان اصلاح‌طلب نیز ضمن بیان انتقاداتی که به این معاونت ریاست‌جمهوری وارد است، موضع‌گیری‌های علیه او را سیاسی می‌دانند.

«اعضای فراکسیون زنان مجلس درباره عملکرد و اظهارات اخیر معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به رئیس‌جمهور تذکر دادند.» این را لاله افتخاری سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی چند روز قبل گفت.

او بابیان اینکه معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده پس از پیروزی تیم ملی والیبال کشورمان در مقابل آمریکا یادداشتی را منتشر کرده و مطالبی را در آن آورده است و اظهارنظرهایی در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها داشت که این مطالب غیر کارشناسانه و به نحوی غیرمسئولانه مطرح‌شده بود؛ گفت که اعضای فراکسیون زنان مجلس برای این اظهارات به رئیس‌جمهور تذکر دادند.

گفتنی است مولاوردی در آن یادداشت انتقادی به موضوع عدم حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه والیبال اشاره‌کرده و آورده بود «بعد از پیروزی والیبال ایران در مقابل امریکا سؤال این است آیا در این دو سال شرایط و اوضاع‌واحوال تماشای این بازی‌ها تغییر اساسی پیداکرده که حکم آن نیز باید مشمول تغییر شود؟ آیا با این اوصاف کشور خود را ناتوان از مدیریت و کنترل این موضوع ساده و تعبیه سازوکارها و ایجاد زیرساخت‌های لازم معرفی نمی‌کنیم؟»

در بخش دیگری از یادداشت مولاوردی آمده است: «در چند هفته اخیر شدیدترین هجمه‌ها و حملات را از جانب کسانی که اکثریت واجدین شرایط دو سال پیش در چنین روزهایی بر روش‌ها و رویکردها و رویه‌های آنان خط بطلان کشیدند تحمل کردیم، کسانی که 8 سال در غار کهف خود خزیده بودند در این دو سال از هیچ کوششی برای پاشیدن بذر ناامیدی و دلسردی در میان مردم دریغ نورزیده‌اند. جماعت مقدس‌نما و مدعی دیانتی که با صدور اطلاعیه پشت اطلاعیه و خط‌ونشان کشیدن‌های پی‌درپی از زلزله به پا کردن در روز مسابقه و برخورد خونین تا قبیح‌ترین و مشمئزکننده‌ترین اهانت‌ها و توهین‌ها که لایق خودشان بود، زنان و دختران پاک‌دامن و عفیف این سرزمین را خطاب قراردادند.»

نگاهی به عملکرد شهین دخت مولاوردی در این سمت نشان می‌دهد که در دو سال گذشته همه توان خود را برای پیشبرد امور و حل مسائل زنان به کار گرفته است. سفرهای مختلف به واتیکان، نیویورک، برلین و … ازجمله اقداماتی است که باید به دستاوردهای آن توجه داشت.

روشن است که این سفرها و ملاقات آن موجب می‌شود سطح معاون رئیس‌جمهور در امور زنان تا یک دیپلمات ارشد ارتقاء یابد و توانایی‌های زنانی ایرانی در تعاملات بین‌المللی مشخص شود.

او در سفرهای داخلی نیز همه مسائل و مشکلات موجود در حوزه زنان را پیگیری کرده است و حتی از ملاقات با قربانی اسیدپاشی در اصفهان غافل نشد؛ اما زنان مجلس نهم که خود اقدام مؤثری در حوزه حقوق زنان نداشته‌اند بی‌توجه به این اقدامات از نتیجه ندادن پیگیری‌ها مولاوردی گلایه می‌کنند و به رییس‌جمهور تذکر می‌دهند!

پیشنهاد رفع مشکلات فعلي افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه، پیشنهاد اصلاح پیش‌نویس سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی به وزارت کشور، پیشنهاد رفع ابهام از تعریف زن سرپرست خانوار در قوانین، بازنشستگی پیش از موعد زنان، پیشنهادات اصلاحی در خصوص طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، ارائه لایحه بیمه زنان خانه‌دار به هیئت دولت، پیشنهاد اصلاح مقررات عایله‌مندی و رفع خلأهای موجود در قانون ازجمله مسائل موردتوجه مولاوردی در این مدت بوده‌ است.

نقاط ضعف عملکرد مولاوردی
اشرف بروجردی کارشناس مسائل سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با فرارو عملکرد شهین دخت مولاوردی در معاونت زنان ریاست‌جمهوری را مجموعاً مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ارزیابی عملکرد یک فرد باید به مجموعه عوامل مرتبط با عملکرد او توجه داشت لذا نمی‌توان عملکرد مولاوردی را در معاونت زنان ریاست‌جمهوری بدون توجه به ساختار این نهاد ارزیابی کرد.

وی افزود: یکی از عوامل تضعیف‌کننده جایگاه این معاونت حضور نیروهای بعضاً غیر کارشناسی است که از دوران هشت‌ساله در این نهاد حضورداشته‌اند و مولاوردی به دلایلی مثل شخصیت خود که می‌خواهد از تعارض و درگیری به دور باشد و مباحث حقوقی و قانونی که مانع این کار است نسبت به‌جایگزین کردن نیرو‌های شایسته و متخصص اقدام نکرده است.

بروجردی ادامه داد: وقتی افراد توانمند و مؤثر در این حوزه جایگاه تعریف‌شده‌ای در این نهاد دارند – به خاطر حضور نیروهای باقی‌مانده از قبل – نمی‌توان انتظار داشت که مولاوردی در این نهاد پاسخگوی همه نیازهای زنان در جامعه باشد.

وی با تأکید بر اینکه بدون در نظر گرفتن این موانع نمی‌توان در خصوص عملکرد معاونت زنان ریاست‌جمهوری قضاوت کرد، گفت: به اعتقاد من منتقدان و معترضان که شامل نمایندگان مجلس و صداوسیما که ابزار آنها برای بیان نظارتشان است، با نگاه کارشناسی و برای حل مشکل به عملکرد این بخش نگاه نکرده‌اند و تذکر و اعتراضشان بیشتر سیاسی است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این در حالی است که مولاوردی برعکس این افراد همه تلاش خود را می‌کند تا حاشیه‌های سیاسی به مسئله رفع مشکلات زنان وارد نشود و قوانین و مقررات به مدد آید تا مسائل زنان حل شود.

بروجردی در پاسخ به این پرسش که با توجه به موانع موجود در معاونت زنان، شخص مولاوردی چطور کارکرده است؛ گفت: نقدی که می‌توان به او وارد کرد این است که اولویت‌بندی‌های انجام‌شده – در دولت قبل – در مورد مسائل زنان را پذیرفته است و کما فی سابق مسائل زنان سرپرست خانوار، خانواده و … در اولویت است. مقصود این نیست که این‌ها اهمیت ندارد اما باید توجه کرد مسائل ریشه‌ای‌تری مانند موضوعات مربوط به دختران جوان ازجمله اشتغال و تفریحات آنان و … نیز مهم است و باید موردتوجه قرار گیرد؛ زیرا بی‌توجهی به این مسائل موجب افزایش زنان سرپرست خانوار وزنان آسیب‌دیده در آینده خواهد شد.

تناقض نمایندگان زن
فاطمه راکعی، فعال زنان و دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز در گفت‌وگویی به اظهارات برخی نمایندگان زن علیه معاون زنان رئیس‌جمهوری واکنش نشان داده و گفته است تعجب می‌کنم از زنانی که به مجلس راه پیداکرده‌اند و عنوان نمایندگی مردم را به دوش می‌کشند تا این حد از مسائل روز دنیا و جامعه ما و از آن بالاتر مسائل بدیهی اسلام و قانون اساسی ما بی‌خبرند. تعجب من این است که بسیاری از اموری که نمایندگان مستقیم زنان باید بر دوش بکشند به گردن معاونت امور زنان افتاده، حال به‌جای تشکر، تذکر می‌دهند؟… هرچند این اولین بار نیست و بارها با حیرت شاهد بودیم که برخی از نمایندگان زن که خود نماینده مجلس‌اند کار زنان را بچه‌داری و خانه‌داری مطرح کرده‌اند. این‌یک تناقض آشکار در رفتار این نمایندگان زن است.

وی با تأکید بر این مطلب که «نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی نقش مضاعفی در تحقق برابری حقوق زن و مرد دارند» ابراز عقیده کرد که آنها تلاش خاصی برای پیشبرد آرمان‌های قانون اساسی و خواسته‌های ملی زنان نکرده‌اند، همچنین تلاشی هم برای ارائه طرح‌های به‌روز بر اساس تلا‌ش‌های نمایندگان قبلی نداشته‌اند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.