تاریخ: 2015-08-24 شناسه خبر: 8216

در‌ كميته‌ بانوان‌ فدراسيون‌ فوتبال چه‌ خبر‌ است؟

فوتبال

 تيم ملي دختران زير 19 سال كشورمان در آخرين مسابقه خود در رقابت‌هاي قهرماني آسيا با نتيجه 7 بر يك شكست خورد تا كارنامه بد خود را تكميل كند. تغييراتي كه در كميته بانوان فدراسيون فوتبال رخ داد نه تنها باعث پيشرفت تيم‌هاي كشورمان نشده بلكه باعث ثبت نتايج ضعيفي نيز شده است.

 بركناري فريده شجاعي
سال قبل بود كه زمزمه تغييرات در فدراسيون فوتبال شنيده مي‌شد. نائب رئيس اول، دبيركل و رئيس كميته بانوان فدراسيون از جمله پست‌هايي بودند كه شايعه تغييرات آنان بيشتر از بقيه بخش‌ها به گوش مي‌رسيد كه عاقبت در ديماه 93 چنين اتفاقاتي رخ داد. هادي آيت‌اللهي، نبي و فريده شجاعي از اين پست‌ها كنار گذاشته شدند. آيت‌اللهي اما قبل از اين‌كه رسما او را بركنار كنند استعفايي نوشت تا ظاهر ماجرا به سود وي ثبت شود اما كنار گذاشتن فريده شجاعي با مسائلي همراه شد. شجاعي در اين خصوص به طرفداري گفت: « در جايي كه بسياري از نايب‌رئيس‌هاي ديگر نزديك دو ميليون تومان حقوق مي‌گرفتند من در دو سال اول هيچي دريافتي نداشتم. زيرا كفاشيان مي‌گفت هيات رئيسه بايد مجاني كار كند اما بعد از دو سال به من 500‌هزار تومان حقوق دادند. در حالي كه من همه زمان و زندگي‌ام در فدراسيون بود و دانشگاه و تدريس را كنار گذاشته بودم. كفاشيان به يكي از مربيان من گفته بود هر كاري مي‌كنم شجاعي استعفا نمي‌دهد و اين موضوع به گوش من رسيده بود يا حتي به خودم گفته بود تنها راه تو استعفاست. من خيلي مقاومت كردم و مي‌دانستم تا من استعفا ندهم نمي‌تواند كاري كند اما متاسفانه اين اواخر شاهكار كرد و براي من خيلي گران تمام شد. » وي البته درباره اينكه از سمت خود اسعتفا داد يا خير ديماه سال 93 به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: « من از سمت نايب‌رئيسي بانوان فدراسيون فوتبال استعفا نداده‌ام، هيچ‌وقت قصد بركناري نداشتم. همانطور كه من در مجمع و با بالاترين راي در مجمع، انتخاب شدم، بركناري‌ام هم بايد همان‌طور اتفاق مي‌افتاد. »

 حضور عرب عامري
بعد از بركناري غيرقانوني فريده شجاعي الهه عرب عامري به عنوان سرپرست كميته بانوان فدراسيون معرفي شد. وي در مجمع قبلي فدراسيون فوتبال با راي اعضا به عنوان رئيس كميته بانوان انتخاب شد اما سوال اينجاست‌که در حالي كه فريده شجاعي از سمت خود استعفا نداده بود آيا اين مجمع مي‌توانست نسبت به انتخاب رئيس كميته بانوان ديگري اقدام كند؟! متاسفانه مجمع فدراسيون فوتبال بيش از اندازه منفعل عمل مي‌كند. خبرآنلاين پيش از برگزاري مجمع درباره احتمال راي آورن عرب عامري نوشت: « روز 18 خرداد الهه عرب عامري نايب‌رئيس سوم فدراسيون هم بايد منتظر راي‌گيري مجمع باشد. اغلب رسانه‌ها پس از انتخاب عرب عامري از نظر مثبت وزارت ورزش روي او خبر دادند و كفاشيان هم هيچ‌گاه اين موضوع را رد نكرد. به همين دليل طبيعي است كه كفاشيان تمام قدرت خود را براي راي آوردن اسلاميان بگذارد. » بنابراين مي‌توان گفت در اين موضوع پاي وزارت ورزش و جوانان نيز در ميان است. تغييري كه بدون در نظر گرفتن قوانين انجام شده و البته در اين خصوص شكي نيست كه علي كفاشيان براي حفظ صندلي رياست خود و جلب رضايت وزارت ورزش و جوانان، نائب رئيس بانوان فدراسيون را نيز قرباني كرد.

 بركناري بي‌سر و صدا در فوتسال زنان
دوم تيرماه گذشته خبرگزاري مهر نوشت: « كميته بانوان فدراسيون فوتبال چندي پيش به خاطر نارضايتي از عملكرد شهناز ياري سرمربي تيم ملي فوتسال زنان ايران وي را از سمتش بركنار كرد. اين بركناري در حالي رخ داده كه كميته فني و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلي، بعد از تورنمنت روسيه از عملكرد تيم ملي فوتسال زنان و كادر فني تيم اعلام رضايت كرده بود. كميته بانوان فدراسيون فوتبال يك گزينه ديگر براي سرمربيگري در نظر گرفته و آن را به كميته فني و توسعه معرفي كرده است. » شنيده‌ها حكايت از آن دارد كه بركناري اين سرمربي كه ظاهرا عملكرد خوبي هم داشته به‌دليل حفظ مربي بدنساز تيم ملي فوتسال بوده و البته ردپاي دوستي خانوادگي را مي‌توان در اين مساله ديد.

 نتايج ضعيف فوتبال جوانان
تيم‌هاي رده‌هاي پايه دختران كشورمان البته همانند تيم‌هاي فوتبال پايه پسران از اهميت چنداني براي فدراسيون كفاشيان و كميته بانوان برخوردار نيستند. نمونه بارز آن نتايج تيم ملي دختران زير 19 سال در رقابت‌هاي آسيايي است. مسابقات قهرماني زير 19 سال دختران آسيا در چين در حال برگزاري است. در گروه دوم اين رقابت‌ها تيم‌هاي كره جنوبي، كره شمالي، تايلند و ايران حضور دارند. دختران كشورمان در دو مسابقه قبلي نتايج ضعيفي كسب كرده و بدون امتياز و با تفاضل گل (-22) در رده آخر اين گروه قرار داشتند كه در آخرين ديدار بالاخره پاي دختران ايراني به گل باز شد و توانستند نخستين گل خود را در آخرين ديدارشان در اين رقابت‌ها به ثمر برسانند. اين تيم مقابل كره جنوبي با حساب 13 بر صفر و مقابل كره شمالي با نتيجه 9 بر صفر باخت و در برابر تايلند با نتيجه 7 بر يك بازي را واگذار كرد تا با يك گل زده و دريافت 29 گل و البته بدون كسب امتيازي عنوان ضعيف‌ترين تيم اين مسابقات را به خود اختصاص دهند.

 صحبت پاياني
علي كفاشيان كه سال‌هاست روي صندلي رياست فدراسيون فوتبال مي‌نشيند در اين سال‌ها نشان داده حفظ صندلي و پست مهم‌تر از هر مساله ديگري است. تيم‌هاي مختلف در زمان مديريت وي با نتايج ضعیف از مسابقات قاره كهن كنار گذاشته شدند ولي جواب رئيس فدراسيون به مردم و رسانه‌ها لبخند بوده است. او بدون در نظر گرفتن موارد قانوني در كميته بانوان دست به تغييرات زد و صراحتا از استعفاي فريده شجاعي خبر داد در صورتي كه چنين مسال‌هاي رخ نداده بود براي كفاشيان صندلي رياست اهميت داشت حال اينكه در كميته بانوان فدراسيون چه اتفاقي رخ مي‌دهد و چه نتايجي به دست مي‌آيد چندان مهم نبوده و نيست!

منبع: روزنامه آرمان

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.