تاریخ: 2015-08-24 شناسه خبر: 8267

علل تمایل زنان به طلاق

طلاق پايان دادن زناشويي به وسيله زن و شوهر است و یکی از پدیده های رایج و رو به افزایش زندگی امروز ماست. پدیده ای آزار دهنده که نه تنها در کشور ما بلکه در کل دنیا به معضلی بزرگ و بدون راه حل قطعی بدل شده است. اما شما فکر می کنید، زنان بیشتر شروع کننده این قطع همیشگی یک رابطه هستند یا مردان؟ فکر می کنید درخواست طلاق بیشتر از جانب زنان مطرح می شود یا مردان؟

 اغلب ما تصور می کنیم این مردان هستند که برای جدا شدن پیش قدم می شوند و تصمیم می گیرند یک رابطه زناشویی را تمام کنند. اما یافته های دانشمندان کاملاً خلاف تصور ما را ثابت کرده است، بر این اساس، زنان خیلی زودتر از همسرانشان مقدمات جدایی را می چینند و سریع تر از مردان درخواست طلاق می دهند. آمار موجود نشان می دهند: 69 درصد درخواست های طلاق از سوی زنان مطرح می شود، بنابراین نتنها 31 درصد جدایی های با درخواست مردان صورت می گیرد.

روان شناسان عقیده دارند: آنچه موجب می شود خانم ها بیش از آقایان در خواست طلاق دهند به روحیه حساس و شکننده آنها مربوط می شود. در واقع، از آنجایی که فراز و نشیب های یک رابطه عاطفی زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و تحمل شراط را برایشان دشوار می کند احتمال ترک رابطه از جانب آنها افزایش می یابد. از طرف دیگر، تغییرات به وجود آمده در تعریف نقش زنان و افزایش جایگاه آنها در جامعه انتظارات آنها از یک رابطه عاطفی را دچار چالش می کند. مهم ترین دلیل این چالش برآورده نشدن نیازهای زنان در خانواده و به رسمیت نشناخته شدن توانایی های آنها توسط همسرشان است.

بروز اختلافات این چنینی یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار برای عنوان کردن درخواست طلاق از سوی زنان است. زیرا مردان هم چنان انتظار دارند همسرانشان کارهای خانه را به طور کمال و تمام انجام دهند و وظیفه مراقب از بچه ها را هم عهده دار شوند، اما زنان تعریف دیگری از خودشان و توانایی هایشان دارند. در چنین شرایطی زنان احساس می کنند قابلیت ها و ویژگی هایی که برایش تلاش کرده اند از سوی همسرشان به رسمیت شناخته نمی شود، در نتیجه به سرعت تصمیم به ترک رابطه می گیرند. بنابراین، شاید جدایی و دوران پس از آن از لحاظ روانی زنان را بیش از مردان تحت تأثیر قرار دهد اما یک رابطه عاطفی ناقص به مراتب دردآورتر از جدایی به واسطه طلاق است./دکتر سلام

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.