تاریخ: 2015-08-24 شناسه خبر: 8302

تعظیم فیبا به درخواست آمریکا و هندیها

بسکتبال بانوانبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ سالهاست بانوان بسکتبالیست در آرزوی یک دیدار برون مرزی مانده بودند. محمود مشحون؛ رئیس فدراسیون بارها درخواست های مختلفی برای حضور بانوان محجبه در میادین بین المللی ارائه کرد، اما دریغ از حتی یک پاسخ صریح و واضح. چه بسا استعدادهایی همانند گیتی زارع،مریم بابایی ،نرگس طاهری،ماندانا مهرانپور و … که از دنیای حرفه ای خداحافظی کردند یا به کار مربیگری در لیگ ایران و لیگ های خارجی پرداختند.

اما مسئولان فیبا که  تنها صدای اعتراض آمریکایی ها و هند را شنیدند در نشست سالیانه خود یک آوانس به بانوان محجبه دادند تا در مدت دو سال با ارسال فیلم ها و برگزاری تورنمنت های بین المللی در کشورشان و ارائه مدارک، موارد را بررسی و نظر نهایی خود را اعلام کنند. البته باید گفت همه این امتیازها امتحانی است.

بدین ترتیب بود که فاطمه کرم زاده،نائب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال با همکاری مشحون بعد از لغو تورنمنت ژاپن، تیمش را با ترکیب 12 نفره؛ گلاره کاکاوند، سعیده علی،سحر نجفی، روژانا محمودی، مژگان خدادادی، سارا اعتماد، سپیده جعفری، معصومه اسماعیلی، ادنا عیسائیان، نارینه اردشنیان، آبرین آرتونیان و وانا موسی خانیان را راهی ترکیه کرد.

این تیم در روز اول تیم بورسنای دسته اولی را 86- 62 شکست داد، اما در روز دوم مغلوب تیم ملی موزامبیک 87-49 شد. در نهایت این تیم در روز آخر تیم لیگ برتری داستلیک اسپورت را با نتیجه 75- 43 شکست داد. شاگردان فتانه هادوی فردا به تهران می آیند تا با تهیه گزارش و تدوین فیلم بازی های لیگ و این تورنمنت محمود مشحون را دست پر راهی اجلاس کنفدراسیون بسکتبال آسیا بکنند.

محمود مشحون،رئیس فدراسیون در ارتباط با نتایج تیم ملی بانوان در ترکیه  می گوید: ورزش همیشه باید دیده شود. تنها با حرف نمی توان قابلیت ها و توانایی ها را نشان داد. حضور بانوان در این رقابت ها باعث شد تا جایگاه بسکتبال آنها دیده شود و اگر خدا بخواهد با تهیه گزارش پیش آل ثانی می رویم و دوباره برای حضور بین المللی خانم ها تلاش می کنیم. امیدوارم کار در آنجا تمام شود.

او زمان نشست سالیانه آسیا را همزمان با رقابت های قهرمانی آسیا در چین اعلام می کند و ادامه می دهد: همه سعی خود را می کنم و آرزو می کنم بانوان از این محرومیت نجات پیدا کنند. امیدوارم مسئولان فدراسیون کویت، قطر، بحرین، عراق و هند هم با من همسو شده تا بتوانیم حقی که از آنان ساقط شده را بگیرم.

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره علت عدم اعزام تیم ملی به ژاپن می گوید: تمام مقدمات سفر به توکیو و حضور در تورنمنت آن کشور انجام شده بود اما در سه روز مانده به اعزام از سوی مسئولان ذیربط ژاپنی اعلام شد، این رقابت ها بر اساس قوانین فیبا برگزار می شود. ما هم چون با شرایط اسلامی در میادین ظاهر می شویم از رفتن خودداری کردیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.