تاریخ: 2015-08-29 شناسه خبر: 8489

از تجربه نواب رئیسان فدراسیون ها در شهرداری استفاده می‌کنیم

بهناز خیراندیشبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ این روزها با پیشرفت جوامع از لحاظ  فرهنگی و حضور بانوان در عرصه های مختلف ورزشی علاقه مندی زیادی به ورزش کردن در بین خانم ها دیده می شود.

به همین دلیل آن ها بیش از مردان به ورزش کردن به صورت همگانی و تفریحی روی آوردند که این موضوع خود مستلزم ایجاد مکان های تفریحی- ورزشی مناسب برای آنها است.

با توجه به اینکه بانوان در ایران به دلیل مسائل فرهنگی و دینی نمی توانند در مکان های ورزشی آقایان حضور پیدا کنند، بنابراین سازمان ورزش شهرداری تهران درصدد ایجاد مکان های ورزشی و تفریحی برای آن ها در سطح شهر است تا بتوانند در محیطی امن و بدون دغدغه به انجام فعالیت های ورزشی بپردازند.

بهناز خیراندیش، معاون زنان سازمان ورزش شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار سایت ورزش بانوان؛ از اقداماتی که این سازمان  برای پیشرفت ورزش بانوان در سطح شهر انجام داده است می گوید که متن آن پیش روی شماست.

وی در گفت و گو با خبرنگار سایت ورزش بانوان در این خصوص گفت: ورزش کردن برای زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه آنها نقش محوری در کانون خانواده دارند. به همین منظور شهرداری برنامه های متنوع ورزشی همچون؛ برگزاری مسابقات ورزشی، برپایی ایستگاه های فعالیت بدنی، بهره برداری از فضاها و اماکن ورزشی مختص بانوان را جهت استفاده آنان در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: این سازمان همچنین حدود 1100 ایستگاه های فعالیت بدنی در سطح بوستان های شهر تهران را احداث کرده که شهروندان با مراجعه به آن زیر نظر مربیان آمادگی جسمانی به ورزش می پردازند.

خیراندیش افزود: در این ایستگاه ها برنامه هایی از قبیل مسابقات درون فصلی و مسابقات زنگ ورزش در رشته های مختلف ورزشی نیز به منظور ایجاد نشاط  و شادابی در بین شهروندان برگزار می‌شود.

معاون ورزش بانوان سازمان شهرداری تهران با اشاره به اینکه حدود 500 مربی در این ایستگاه ها فعالیت می کنند؛ تصریح کرد: این مربیان در طول سال در دوره های باز آموزی و کارگاه های آموزشی جهت به روز شدن و افزایش سطح دانش و آگاهی خود شرکت می کنند.

به گفته وی؛ در بخش محلات نیز برنامه های متنوعی مانند؛ مسابقات محلات که در سه بخش محله، منطقه و فرا منطقه و مسابقات خانواده به منظور تحکیم بنیان خانواده در رشته های والیبال، بسکتبال، داژبال، بدمینتون و مسابقات ویژه زنان در مراکز مهارت آموزی کوثر و شورایار در رشته های مختلف ورزشی برگزار می شود.

خیراندیش اظهار کرد: سازمان ورزش شهرداری تهران با به کارگیری نایب رئیس، مربیان و داوران فدراسیون های ورزشی به عنوان مسئولان انجمن های ورزشی، از تجربه آنها در برگزاری و تدوین آیین نامه مسابقات محلات استفاده می کند.

معاون ورزش بانوان سازمان شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که برای ارتقا سطح علمی و دانش مربیان چه اقداماتی انجام می دهید، توضیح داد: در قسمت آموزش به منظور آگاه سازی و ارتقاء سطح علمی و دانش مربیان و شهروندان؛ کارگاه های آموزشی و دروه های مربی گری و داوری برگزار می شود که با تربیت آنها در سطح مناطق و مجموعه های ورزشی، در برگزاری مسابقات محلات به کار گرفته می شوند.

وی با تاکید بر اینکه بانوان در پرداختن به ورزش نسبت به مردان از محدودیت های بیشتری برخورد دارند؛ گفت: بخشی از این محدودیت به تفاوت های بدنی و فیزیولوژیکی زن و مرد و باورهای فرهنگی مربوط می شود.

خیراندیش درباره استفاده بانوان از فضاهای ورزشی سازمان ورزش در سال های گذشته یادآور شد: این سازمان با راه اندازی مجموعه های ورزشی الزهراء(س)، آمنه و مروارید که ویژه بانوان است؛ در اعتلاء و توسعه ورزش در این بخش تلاش می کند.

معاون ورزش بانوان سازمان شهرداری تهران در پایان گفت: شهرداری با ایجاد بوستان های پردیس بانوان، نرگس و بهشت مادران در سطح شهر تهران محیطی امن و آرام را برای بانوان فراهم کرده تا به منظور پرکردن اوقات فراغت؛ بدون نگرانی و دغدغه به انجام فعالیت های ورزشی بپردازند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.