تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 866

آبروي همسرتان را حفظ كنيد!

به گزارش ورزش بانوان، «تو هیچ کاری رو درست انجام نمیدی»، «اخلاق برادرت خیلی از تو بهتره»، «یه ذره آشپزی رو از مادرم یاد بگیر»، «شوهرهای مردم همه کار برای زن‌هاشون انجام میدن ولی تو فقط ادعا داری»، «مامانت خودشو کشت با این جهیزیه‌دادنش» و هزار طعنه و کنایه دیگر میان برخی همسران رد و بدل می‌شود و زندگی شیرینشان را به سمت و سوی تلخی سوق می‌دهد.

درست است كه تحمل اين رفتار براي زوجين بسيار سخت است اما بايد گفت اين مشكلي نيست كه راه‌حلي برايش وجود نداشته باشد. به‌طور قطع چگونگي برخورد با يك همسر بد زبان، به ميزان شكيبايي شما بستگي دارد. اگر شما نيز در زندگي مشترك با مشكل آزار زباني و كلامي همسرتان مواجه هستيد بهتر است به راهكارهاي دكتر فروغ نيلچي‌زاده براي مقابله با آن توجه كنيد.

با همه قوا حريم‌ها را حفظ كنيد!

يكي از حقوقي كه زن و شوهر بايد آن را براي طرف مقابل رعايت كنند، دوري از بدگويي و بدزباني است؛ چرا كه اثر آن زدودن محبت و عشق زن و شوهر نسبت به يكديگر است و چنين رفتار ناپسندي ريشه محبت را خشك مي‌كند اگر زن در برابر شوهر بدزباني كند، در همان جمله‌ اول احساس مرد را جريحه‌دار مي‌كند. اگر مرد چنين رفتاري انجام دهد به محبت همسر خود صدمه وارد كرده است. اگر اين تندخويي و بدزباني از طرف هر دو ادامه پيدا كند قطعا حرمت‌ها شكسته مي‌شود و ممكن است محبت به نفرت تبديل شود؛ درحالي‌كه ستون اصلي برپايي خانواده محبت است. بنابراين هم زن و هم شوهر بايد همه تلاش خود را به‌كار بگيرند تا اجازه ندهند محبت بين آنها به وسيله اين بي‌احترامي‌هاي كلامي از بين برود.

همسرتان را خلع سلاح كنيد!

«آنقدر بدي‌هاي او مرا اذيت كرده كه نمي‌خواهم خوبي‌هاي او را به چشم بياورم». دقيقا آنچه خطرناك و سم مهلك زندگي مشترك به‌حساب مي‌آيد، همين مسئله است. شما مي‌توانيد با يادآوري خوبي‌هاي او با رفتارهاي بد همسرتان مقابله كنيد. اين يك قاعده كلي است؛ يعني خوبي‌هاي كوچك و پيش پا افتاده همسرتان كه بد زبان و بد گفتار است را براي خودتان درنظر بگيريد و در مقابل او به بيان آنها بپردازيد. با يادآوري خوبي‌ها و نكات مثبت به همسرتان او را ياري كنيد تا بدي‌هايش را كنار بگذارد؛ به‌طور قطع با ادامه اين رفتار از سوي شما او با خود فكر مي‌كند كه من چرا با وجود اين همه خوبي، اين رفتار بد را نمي‌توانم كنار بگذارم و دل همسرم را كه خوبي‌هاي مرا مي‌بيند با زبانم بلرزانم.

به ظرفيت خود رسيدگي كنيد!

طبيعي است كه هر آدمي ممكن است در مقابل خشونت و آزارهاي كلامي و طعنه و نيش و كنايه كم بياورد و خشمگين شود و احساسات پرخاشگرايانه از خود بروز بدهد. مخصوصا اگر اين آزارها از طرف نزديك‌ترين فرد زندگي آدم باشد دردناك‌تر و غيرقابل تحمل‌تر است. براي پيشگيري و حتي درمان اين خلق و خو در همسرتان بهتر است قدرت مديريت جريان‌ها را مهربانانه و عاشقانه به‌عهده بگيريد؛ يعني وقتي كه همسرتان به هر دليلي با بهانه يا بي‌بهانه اقدام به آزار كلامي و بدگفتاري مي‌كند بايد آنقدر ظرفيت امنيت عاطفي خود را با عبادت، روش‌هاي معنوي، ورزش و تغذيه‌هاي سالم بالا ببريد كه بتوانيد فشار عصبي خود را در اين مواقع به حداقل ممكن برسانيد. با اين رفتارتان در نهايت آرامش به همسرتان كمك خواهيد كرد كه خشمش را تخليه كند.

 آبروي همسرتان را حفظ كنيد!

مادر و پدر و خواهر و برادر شما به اين علت كه به شما وابستگي عاطفي دارند، خيلي دوست‌تان دارند. بنابراين طبيعي است كه با كوچك‌ترين اذيت و آزاري كه براي شما پيش بيايد فوق العاده ناراحت مي‌شوند و اگر آدم‌هاي خيلي عاقل و مدبري نباشند اين مشكل را بيشتر مي‌كنند. اگر آدم‌هاي مدبري هم باشند اين مشكل را حل مي‌كنند اما در گوشه ذهن آنها تلخي رفتار اين آدم باقي مي‌ماند و سخت مي‌توانند آن را از ذهن خود دور كنند.شما به‌عنوان يك همسر، هم تلخ‌كامي و تلخ رفتاري را از همسرخود ديده‌ايد و هم روابط خوب و عاشقانه او را. آن خوشي‌ها مي‌تواند اين بدي‌ها را از بين ببرد ولي در مورد مادر و خواهر و برادر شما اين مسئله اتفاق نمي‌افتد.

 ابزار سكوت را دريابيد!

 بدزباني و آزار كلامي همسر شما با پاسخ گفتن شما قطعا بيشتر مي‌شود؛ چون خشم به‌دنبال طعمه مي‌رود. اكثر همسران وقتي كه طرف مقابلشان به خانواده آنها بد مي‌گويد سكوت نمي‌كنند بلكه متأسفانه مقابله به مثل مي‌كنند و با اين رفتار غلط آتش كينه و دعوا بيشتر مي‌شود. اين يك قاعده كلي در سبك زندگي اسلامي است كه هر موقع كسي به شما ده‌ها حرف ناروا زد به او بگوييد كه اگر 10حرف نارواي ديگر بزني يك‌بار هم جواب تو را نمي‌دهم

 منبع : ایران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.