تاریخ: 2015-08-29 شناسه خبر: 8707

باتری پاکی که قابل خوردن است!

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ باتری اتومبیل از جمله اجزا مقاوم و بی سر و صدای خودرو به حساب می‌آید. دوستداران فناوری که به محیط زیست نیز علاقه بسیاری دارند آینده ای را تصور می کنند که خودروهای خورشیدی در خیابان ها مشغول حرکت هستند و کارخانه ها و خانه ها بدون تولید هیچ گونه آلاینده ای از خورشید و باد نیرو می گیرند. اما هنگامی که وزش باد متوقف می شود یا خورشید نیمکره دیگر زمین را روشن کرده است چه اتفاقی رخ می دهد؟ باتری های سمی که برای ذخیره انرژی پاک مورد استفاده قرار می دهیم به خوبی با تصورات آینده نگرانه پاک این افراد سازگاری ندارد.
 برای حل این مشکل “جی ویتاکر” و تیم پژوهشی وی در مرکز “آکیون انرژی” توسعه باتری آب نمکی را در دستور کار خود قرار دادند که به اندازه ای پاک است که ویتاکر حتی یک تکه از الکترودهای باتری را خورده است. یک باتری به اندازه کافی پاک برای خوردن ممکن است موضوعی متعلق به آینده به نظر برسد اما باتری آکیون نه تنها پاک است، بلکه طول عمر بالایی را نیز ارائه کرده و از قیمت نسبتا ارزانی سود می برد.

این باتری می تواند به عنوان یک منبع ذخیره سازی انرژی برای کاربردهای کوچک مانند خانه های مجهز به پنل های خورشیدی یا اقامتگاه هایی که به شبکه سراسری برق متصل نیستند، استفاده شود اما کاربرد هیجان انگیزتر آن به عنوان یک راه حل ذخیره سازی نیرو در مزارع انرژی بزرگ است.

فناوری باتری آکیون از مواد غیر سمی و قابل دسترس سود می برد. اگرچه این باتری گزینه ای منحصر به فرد محسوب می شود، اما کاملا بی رقیب نیست. کارخانه جدید تسلا تولید سالانه صدها هزار باتری را در دستور کار خود قرار داده است. برخی از این باتری ها مخصوص استفاده در خودروها هستند اما باتری “پاور وال” برای ذخیره انرژی در خانه ها و کسب و کارها شکل گرفته است.

همچنین، شرکت آمریکایی امبری روی ساخت باتری هایی مبتنی بر فناوری فلز مایع ارزان قیمت کار می کند.

با این وجود، کارخانه آکیون با حداکثر ظرفیت مشغول به کار است تا باتری های تولیدی را هرچه سریع‌تر به دست مشتریان خود در سراسر جهان برساند./عصرایران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.