تاریخ: 2015-06-24 شناسه خبر: 878

توصیه های پزشکی برای روزه داری بیماران مبتلا به دیابت

به گزارش ورزش بانوان، علی رضا استقامتی، با اشاره به اهمیت اصول تغذیه بیماران دیابتی در ماه مبارک رمضان گفت: در این ماه افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف زیاد و کنترل نشده مواد غذایی شیرین و دارای نشاسته مانند زولبیا یا غذاهای چرب و غذاهایی از قبیل حلیم و آش خودداری کنند.

وی ادامه داد: با توجه اینکه روزهای ماه مبارک بسیار طولانی و گرم است، بیماران دیابتیک باید دقت داشته باشند که کم شدن آب بدن ممکن است به افزایش غلظت خون منجر شود و در نتیجه افت شدید قند خون را در پی خواهد داشت. قبل از افطار و بعد از افطار و آخر شب و چند بار در طول روز تست قند خون را انجام بدهند.

این فوق تخصص غدد گفت: اگر در طول روز دچار ضعف، احساس گرسنگی شدید و تعریق و همچنین اختلال در هوشیاری شدند، ممکن است دچار شوک شدید بشوند و حتماً باید افطار کنند.

استقامتی گفت: بعضی از بیماران تازه به دیابت مبتلا شده اند و تنها قرص مصرف می کنند. این دسته برای روزه گرفتن با مشکلات کمتری رو به رو هستند؛ ولی دسته دیگر که چندین سال است با دیابت دست وپنجه نرم می کنند و شرایط برای این بیماران کاملاً متفاوت است چرا که در طول روز چندین قرص مختلف مصرف می کنند و چند بار مجبور به تزریق انسولین هستند. در کل روزه گرفتن با این شرایط برای این دسته از بیماران بسیار خطرناک است و ممکن است دچار افت شدید قند خون شده و صدمات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: موارد منع روزه برای بیماران مبتلا به دیابت زیاد است و غالباً این بیماران از چند نوع بیماری همزمان رنج می برند. ولی اگر کسی اصرار به روزه گرفتن دارد، توصیه من این است باید تحت نظر پزشک و با مجوز اقدام به روزه گرفتن کند و اگر پزشک مجوز نداد از دیگر فضائل معنوی این ماه بهره ببرند.

منبع:( فارس )

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.