تاریخ: 2015-06-25 شناسه خبر: 899

همه چیز درباره روزه كله گنجشكی

به گزارش ورزش بانوان، دكتر اكبر كوشانفرشرایط روزه‌داری در كودكان
از نظر پزشكی روزه برای كودكان منافع زیادی دارد و سوخت‌وساز بدن را تنظیم می‌كند. چنانچه كودكی از نظر تغذیه‌ای و جسمی سالم بوده و رشد مناسبی داشته باشد، می‌تواند روزه بگیرد. البته شرط آن این است كه سه وعده غذای اصلی خود را بین افطار تا سحر میل كند. توصیه می‌شود كودكان سحری كامل مانند یك صبحانه كامل بخورند. آنها می‌توانند یك غذای سبك و یك لیوان شیر و یك روز در میان یك عدد تخم‌مرغ كامل را برای وعده سحر بخورند. برای افطار نیز از آنجا كه ساعت‌های طولانی گرسنه بوده‌اند، باید غذای كامل بخورند. در بین ۲ وعده افطار و سحر هم باید از میوه‌ها، شیر یا كیك استفاده شود تا مقدار انرژی و مواد قندی كافی در طول این ۲۴ ساعت به بدنشان برسد.

فعالیت‌های بدنی و تشنگی روزهای روزه‌داری
بچه‌ها در این سنین فعالیت‌های شدیدی دارند، به عنوان مثال ورزش‌های سنگین یا فوتبال انجام می‌دهند. در این صورت به دلیل آنكه انرژی زیادی مصرف می‌كنند، ممكن است میزان قند خونشان پایین بیاید و مشكلاتی برایشان ایجاد شود. به همین دلیل در دوران روزه گرفتن به كودكان توصیه می‌شود ورزش‌های سنگین انجام ندهند. از آنجا كه در تابستان هوا بسیار گرم است كودكانی كه روزه می‌گیرند نباید در هوای گرم بازی كنند و اگر كودك امتحان‌های سخت و شدید داشته باشد توصیه می‌شود روزه نگیرد، زیرا با افت قند خون مواجه خواهد شد و بر حافظه‌اش تاثیر می‌گذارد. كودكان نباید ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در مقابل آفتاب قرار بگیرند و ورزش‌های سنگین انجام دهند.

اگر سرش گیج رفت، چه كار باید كرد؟
چنانچه هنگام روزه گرفتن مشكلاتی برای كودك پیش بیاید مانند سرگیجه، ‌سردرد یا بی‌حالی از آنجا كه امكان دارد قند خونش پایین افتاده باشد به والدین توصیه می‌شود از یك لیوان آب قند استفاده كنند و آن روز را مانع از روزه گرفتن كودك شوند. بیشترین قسمتی كه از روزه گرفتن متاثر می‌شود مغز و خونی است كه فاقد قند كافی است.  اگر كودك رشد خوبی نداشته باشد وزنش كم باشد و در بدنش چربی برای سوخت‌وساز نداشته باشد، زودتر گرسنه می‌شود. بنابراین باید تحت شرایط خاص غذای مقوی بخورد.

چه كودكانی نباید روزه بگیرند؟
كودكان دیابتی: توصیه می‌شود برخی كودكان روزه نگیرند از جمله كودكان دیابتی. این كودكان ممكن است به دلیل پرخوری یا نخوردن قند، قند خونشان افت پیدا كرده و حالت بی‌حالی پیدا كنند. در این حالت این كودكان از روزه گرفتن منع می‌شوند، زیرا ممكن است خطرات زیادی بر اثر افت قند خون آنها را تهدید كند كه یكی از آنها بیهوشی است.

كودكان با بیماری‌های عفونی مانند تب مالت و حصبه نیز از جمله دیگر كودكانی هستند كه نباید تا بهبود كامل روزه بگیرند.

كودكان چاق: كودكان چاق در عین چاق بودن ممكن است اختلالات تغذیه‌ای داشته باشند چون فعالیت این كودكان به دلیل چاق بودن كم است باید موارد زیادی را حین روزه‌داری رعایت كنند. والدین باید بدانند كودكشان با روزه‌داری وزن كم نمی‌كند و چه بسا به دلیل پرخوری زمان افطار و سحر چاق‌تر نیز بشود. غذاهایی كه كودك چاق هنگام سحر و افطار می‌خورد نباید حاوی چربی زیاد باشد.

كودكان مبتلا به بیماری‌های خونی: كودكانی كه مبتلا به تالاسمی هستند یا سرطان خون دارند از جمله افرادی هستند كه نمی‌توانند روزه بگیرند. آنها به دلیل شرایط خاصی كه دارند، بهتر است روزه نگیرند.

كودكان مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی: وقتی كودك سرما می‌خورد اگر بیماری‌اش همراه با تب بالا و سرفه‌های مكرر باشد و پزشك برایش آنتی‌بیوتیك تجویز كند، از آنجا كه باید آنتی‌بیوتیك را در ساعت مشخصی مصرف كند، نباید روزه بگیرد.
منبع: سیب سبز

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.