تاریخ: 2016-06-06 شناسه خبر: 27000

لیزر درمانی برای غلبه بر چاقی زنان بی‌فایده است / معضل چاقی در زنان

جنگ با چاقی در زنان

جز تغذیه متعادل و مناسب و ورزش راهی برای غلبه بر چاقی وجود ندارد. افرادی که لیزر درمانی می‌کنند پس از شش ماه تا یک سال به همان وزن قبلی برمی‌گردند و حتی در بسیاری از موارد سنگین‌تر از قبل می‌شوند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ چاقی یکی از بزرگترین خطرات برای سلامتی زنان و نسل‌های آینده است. اما این موضوع در مورد زنان اهمیت ویژه‌ای دارد چون بیشتر از مردان باعث کوتاه شدن عمر آنها می‌شود.

دوران بارداری هم برای سلامتی مادر و هم آینده فرزندش بسیار پر اهمیت است. بیایید این باور نادرست را که مادر باردار باید بجای دو نفر غذا بخورد ریشه‌کن کنیم، مادر باردار باید یک تغذیه سالم و متعادل داشته باشد، میوه و سبزیجات زیاد مصرف کند و از مصرف الکل یا کشیدن سیگار پرهیز کند.

زنان برای سلامتی خود، فرزندان و نوه هایشان باید مواظب سلامت جسمی و روانی خود در دوران حاملگی باشند چون این دوران می تواند تاثیر ماندگار بر سلامت مادر و جنین بگذارد و برای مثال احتمال دیابت را در فرزند افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهند چاقی مادر در دوران بارداری احتمال سقط یا نارس متولد شدن جنین را هم افزایش می‌دهد.

موضوع چاقی بویژه چاقی زنان یکی از مسائل جدی جامعه ایران هست و آمارهای رسمی از گسترش فزاینده این موضوع حکایت دارد. بر اساس آخرین آماری که دکتر شهرام علمداری، دبیر علمی پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران اعلام کرد، حدود ۲۵ میلیون ایرانی، بیش از یک سوم جمعیت، اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

شیوع این مشکل در زنان بالای ۲۰ سال به بیش از پنجاه درصد می‌رسد: « ۴۷ درصد مردان و بیش از ۵۰ درصد زنان بالای ۲۰ سال ساکن شهرها و همچنین ۱۵ درصد کودکان ایرانی به درجاتی از اضافه وزن و یا چاقی مبتلا هستند و این میزان هر سال رو به افزایش است. »

دکتر علمداری گفت چاقی در زنان ایرانی شایع‌تر از مردان است به دلیل « تحرک کمتر، تغذیه نامناسب، شهرنشینی، استرس، اختلالات متابولیک و همچنین بالا بودن مقاومت به هورمون انسولین در زنان. » او یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از بروز چاقی را توجه به تغذیه و پیشگیری از چاقی در کودکان دانست. جز تغذیه متعادل و مناسب و ورزش راهی برای غلبه بر چاقی وجود ندارد و روش‌هایی مثل لیزر درمانی سودی ندارند و بیشتر برای ” زیبایی ” بکار می‌روند: « افرادی که لیزر درمانی می‌کنند پس از شش ماه تا یک سال به همان وزن قبلی برمی‌گردند و حتی در بسیاری از موارد سنگین‌تر از قبل می‌شوند. »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *