تاریخ: 2017-05-23 شناسه خبر: 49734

بعد از بازگشت 4 بانوی دوومیدانی‌کار از مسابقات کشورهای اسلامی؛

پریسا بهزادی: توان دوومیدانی بانوان ایران در باکو بیشتر از این نبود

پریسا بهزادی: توان دوومیدانی بانوان ایران در باکو بیشتر از این نبود

بهزدای با بیان اینکه توان دوومیدانی بانوان ایران در مسابقات کشورهای اسلامی باکو بیشتر از این نبود گفت: اما خوشبختانه نسل بعدی دوومیدانی نتایج بسیار بهتری را خواهند گرفت.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ سپیده توکلی، سحر ضیایی، امینه کشیری و فرزانه فصیحی اعضای تیم ملی دوومیدانی بانوان ایران بودند که در چهارمین دوره مسابقات کشورهای اسلامی به میزبانی باکو شرکت کردند. بانوانی که با کمترین امکانات به مصاف رقبا رفته بودند ولی همگی از آنها توقع کسب مدال داشتیم. مدت‌هاست که حال دوومیدانی بانوان ایران خوب نیست. پیشتر رئیس فدراسیون دوومیدانی اعلام کرده بود “ورزشکاران با هدف مدال‌آوری به مسابقات کشورهای اسلامی اعزام می‌شوند.” این در حالی است که نتایج در باکو تفاوت فاحشی را میان ورزشکاران ما و حریفان‌شان نشان می‌داد. البته سحر ضیایی که نقره پرتاب نیزه را دریافت کرد، از این قاعده مستثنی می‌دانیم. امینه کشیری هم نوجوان ۱۸ ساله‌ای است که او را پدیده پرتاب چکش بانوان ایران می‌دانند. وقتی در این سن امینه می‌تواند رکورددار پرتاب چکش شود اگر حمایت شود مدال‌آوری او در هر تورنمنتی قطعا تضمین خواهد شد. سپیده توکلی که تقریبا سه سال پیش و در مسابقات اینچئون با ثبت حد نصاب یک متر و هشتاد و سه سانتیمتر، رکورد ملی پرش ارتفاع ایران را ارتقا داده بود حالا در سال ۹۶ به طرز ناباورانه‌ای آنهم با پرشی معادل ۱متر و ۶۵ سانتی متر هفتم می‌شود. به همین بهانه با پریسا بهزادی نایب رئیس بانوان فدراسیون دوومیدانی به گفتگو نشستیم که در ادامه متن آن را می‌خوانید:

عملکرد بانوان در مسابقات کشورهای اسلامی را اینگونه توصیف کرد: در ابتدا بگویم این دوره از مسابقات اصلا با دوره گذشته قابل قیاس نبود و سطح فنی آن بسیار بالا رفته بود. با ارزش‌ترین مدال کاروان ورزشی بانوان ایران در باکو متعلق به سحر ضیایی بود که نقره کشورهای اسلامی را در کنار جابه‌جایی رکورد ملی بدست آورد.

وی ادامه داد: امینه کشیری دختری ۱۸ ساله که برنز نوجوانان آسیا را در کارنامه دارد، اما رقبایش در پرتاب چکش کشورهای اسلامی به مراتب از او قوی‌تر بودند. رکورد نفر اول پرتاب چکش بانوان، ۷۶ متر و متعلق به پرتابگر کشور میزبان بود.

بهزادی خاطر نشان کرد: سپیده توکلی در پرش ارتفاع ضعیف عمل کرد. ۱۰ روز پیش از اعزام به مسابقات کشورهای اسلامی رکورد ۱٫۷۶ متری را ثبت کرده بود اما در کمال تعجب در باکو رکوردی بهتر از یک متر و ۶۵ سانتی متر به دست نیاورد. بدن سپیده روز مسابقه بسیار سنگین شده بود و در پیک خودش نبود. علتش را اصلا نمی‌دانم. اگر سپیده رکورد شخصی خود ( معادل ۱٫۸۳ سانتی متر ) را ثبت می‌کرد دوم یا سوم می‌شد. نفر اول ماده پرش ارتفاع ۱ متر و ۸۶ سانتی متر پرید.

نایب رئیس بانوان فدراسیون دوومیدانی عنوان کرد: فرزانه فصیحی به هیچ وجه حال خوبی نداشت که در دوی ۲۰۰ متر شرکت کند. البته تخصص اصلی او دوی ۶۰ متر و ۱۰۰ متر است. اگر هم در دوی ۱۰۰ متر نتیجه‌ای نگرفت حساب کنید دو روز قبل از مسابقات جایزه بزرگ آمده بود و در باکو واقعا بریده بود و توان رقابت نداشت.

او در پایان گفت: توان دوومیدانی بانوان ایران بیشتر از این نبود. اما خوشبختانه نسل بعدی دوومیدانی نتایج بسیار بهتری را خواهند گرفت که نتایج مسابقات دوومیدانی قهرمانی نوجوانان آسیا گویای همین مسئله است. اگر تمرکز بیشتری روی دوومیدانی پایه داشته باشیم نوجوانان ما کم کم به مسابقات جوانان و بعد هم به رقابت‌های بزرگ‌سالان می‌روند و افتخار آفرینی می‌کنند. سرمایه دوومیدانی ایران همین نفرات هستند که باید حمایت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *