تاریخ: 2018-02-14 شناسه خبر: 58722

از زبان مسئول کمیته ثبت رکورد فدراسیون ورزش‌های همگانی؛

ماجرای رکوردشکنی مهناز کریمی در شنای استقامت خاورمیانه!

هادی رضایی عنوان کرد: رکورد شکنی مهناز کریمی در سطح جهان است اما تا زمانی که گواهی گینس و جهان دریافت نشود کسی نمی‌تواند مدعی رکوردشکنی در بعد خاصی باشد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، مهناز کریمی اهل خوزستان توانست در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۴ در رشته شنا استقامت رکوردی جدیدی به ثبت برساند. وی دارای ۱۶ سال سابقه نجات غریق، شناگر و کارمند شرکت ملی حفاری است. کریمی برای بار چهارم رکورد این ماده را به نام خودش ثبت کرده است. اگر امکان فعالیت دفتر گینس در ایران فراهم بود دور از ذهن نبود که این رکورد سخت با نام ” مهناز کریمی ” به ثبت جهانی برسد و برای اولین بار ما نام یک زن ایرانی را در این کتاب مرجع رکوردداران جهان به ثبت برسانیم.

در راستای سازوکار ثبت رکورد شنای استقامت توسط مهناز کریمی با هادی رضایی مسئول کمیته ثبت رکورد فدراسیون ورزش‌های همگانی به گفتگو نشستیم که ماحصل آن پیش روی شماست:

هادی رضایی مسئول کمیته ثبت رکورد فدراسیون ورزش‌های همگانی

حرکت پا دوچرخه در آب بدون استفاده از دست و تنها با حرکات پا، یک تکنیک نجات غریق است که جزو آزمون‌های این رشته است و یک فرد نجات غریق حداقل ۱۰ دقیقه باید بتواند این کار را انجام بدهد. این کار بسیار سخت و سنگین است و چون در بخش بانوان بود ایشان با لباس شنا و حضور جمعی از بانوان مسئول در این حوزه از جمله ناظران فدراسیون ورزش‌های همگانی و هیئت همگانی استان خوزستان و البته رفت و آمد برخی از تماشاگران خانم به این رکوردزنی پرداختند.

بنابراین این رکوردزنی اتفاق افتاده است اما من با بخشی از آن که به رکوردزنی مهناز کریمی در خاورمیانه مربوط می‌شود مشکل دارم و با آن مخالف هستم. این خبر درست تنظیم نشده است. برای ثبت یک رکورد در کتاب گینس در قبال پرداخت هزینه بسیار زیاد، روند مشخصی دارد و رکورد ثبت می‌شود.

اما در منطقه خاورمیانه ایران تنها کشوری است که سازوکار ثبت رکورد را در منطقه دارد و وقتی رکوردی در ایران ثبت می‌شود ثبت خاورمیانه را هم بدست می‌آورد. حتی بارها پیش آمده از کشورهای منطقه خاورمیانه برای ثبت رکورد به ایران می‌آیند. اما در هر صورت بهتر است جایی به بعد خاورمیانه‌ای ثبت یک رکورد اشاره نشود. خاورمیانه سازوکاری برای ثبت رکورد ندارد.

البته رکورد شکنی مهناز کریمی در سطح جهان است اما تا زمانی که گواهی گینس و جهان دریافت نشود کسی نمی‌تواند مدعی رکوردشکنی در بعد خاصی باشد. خیلی ساده بگویم کسانی هستند که تا مقطع دکترا سواد دارند اما تا زمانی که مدرکی مبنی بر پایان تحصیلات خود در مقطع دکترا دریافت نکنند نمی‌شود گفت که دکتر هستند.

این رکورد داخل کتاب ملی فدراسیون ورزش‌های همگانی به نام مهناز کریمی ثبت خواهد شد و قبل از اردیبهشت سال آینده منتشر خواهد شد البته به شرطی که تا این زمان توسط فرد دیگری شکسته نشود.

مهناز کریمی ، بانوی شناگر ایرانی رکورددار شنای استقامت خاورمیانه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *