تاریخ: 2016-11-23 شناسه خبر: 41858

در سایت ورزش بانوان می خوانید؛

مهسا افسانه : گویی فدراسیون کاراته با کاتاروها بیگانه شده است

مهسا افسانه : گویی ورزشکاران در رشته کاتا با فدراسیون کاراته بیگانه هستند

بانوان در مسابقات جهانی اتریش چه در بخش کاتا و چه در کومیته فقط یک مدال برنز گرفتند اما متاسفانه انتقادات فدراسیون تنها دامن‌گیر کاتاروها شد گویی بچه‌های کاتا در فدراسیون کاراته بیگانه هستند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ مهسا افسانه بانوی کاتاروی کشورمان که به تازگی از مسابقات جهانی کاراته به میزبانی اتریش بازگشته در گفتگو با خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: مسابقات جهانی کاراته در اتریش به تازگی تمام شده است. به همین خاطر در حال حاضر در ریکاوری و استراحت به سر می‌برم. دور جدید تمریناتم را هم از اول آذر با جدیت بیشتر و نمایشی جدید شروع خواهم کرد. متاسفانه بعد از بازگشت از مسابقات جهانی با فشارهای روحی و روانی زیادی کلنجار رفتم و فعلا شرایط روحی مساعدی ندارم.

افسانه در خصوص این فشارهای روحی و روانی گفت: در این مدت و حتی پیش از اعزام به مسابقات جهانی اتریش حضور ورزشکاران کاتا در چند ارودی بی‌کیفیت باعث شد، برگزار نشدن اردوها را ترجیح دهم. البته مدتی بعد هم اردوها لغو شدند. متاسفانه در فدراسیون کاراته به ورزشکاران در رشته کاتا بهایی داده نمی‌شود. در یک برهه‌ای از زمان هم به جای تمرکز روی تمرینات تمام زمان و انرژی من صرف حل مشکلاتم با یک سری از اساتید فدراسیون می‌شد. به نظرم سکوت بچه‌های کاتا دیگر جایز نیست.

بانوی کاتاروی کشورمان در ادامه افزود: پیش از اعزام به مسابقات جهانی اتریش خبرها در فدراسیون، حاکی از عدم اعزام کاتاروها به مسابقات جهانی بود. قاعدتا همین مسئله باعث تضعیف روحیه من و افت عملکردم در همان مدت زمان شده بود. این در حالی است که در آن برهه زمانی باید به همه بازیکنان روحیه مضاعف می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه پیش از اعزام به مسابقات تمریناتم را در شرایط سخت ادامه می‌دادم، بیان کرد: برای پیگیری تمریناتم مشکلات زیادی داشتم اما متاسفانه کسی سراغی از ما نگرفت. هر چند وقت یکبار تبریز می‌رفتم و با استاد نکوفر تمریناتم را پیگیری می‌کردم، تمرینات هوازی را نیز به کمک دوستانم دنبال کردم. آنهم در جایی که هر جور حساب کنید جای خطرناکی بود. ولی نزدیک به اعزام و ماه‌های آخر مشکلات مالی هم به دیگر دغدغه‌های ذهنی من اضافه شده بود و دیگر هیچ آرامشی نداشتم. نمی‌دانستم چطور و چگونه باید وارد آوردگاه جهانی شوم.

افسانه با تأکید بر اینکه تمرینات خوبی داشتم و با بدنی آماده راهی این مسابقات شدم، اما تضعیف و تخریب روحیه از سوی برخی بالاخره در مسابقات کار دستم داد، توضیح داد: حتی صبح روز مسابقه هم با روان من بازی شد؛ اگر این مشکلات نبود و با آمادگی بالایی که داشتم، قطعا نتیجه خوبی می‌گرفتم. چرا که با همان سه دور کاتایی که در مسابقات جهانی اجرا کردم، از جانب مربیان و بازیکنان کشورهای دیگر مورد تعریف و تمجید قرار گرفتم.

او خاطر نشان کرد: به اندازه کافی در این مدت سکوت کرده‌ایم و به حق خود نرسیده‌ایم. در کاتا چهره ورزشکاران باید شناخته شده باشد، این در حالی است که من از مسابقات آسیایی ۹۴ تا آبان ماه ۹۵ که مسابقات جهانی برگزار شد، در هیچ تورنمنت برون مرزی‌ای شرکت نداشتم. از تاتامی کبکانیان وارد مسابقات جهانی اتریش شدم. در حالی که هر چه مسابقات تدارکاتی و اعزام‌ها بیشتر باشد کاتاروها شناخته‌تر می‌شوند. بدنبال آن نقاط ضعف و قوت خود را بهتر میشناسند در نتیجه احتمال موفقیت هم بیشتر می‌شود.

بانوی کاتاروی کشورمان افزود: در مسابقات جهانی کاتا علاوه بر جنگیدن با حریف باید با داور مسابقات هم جنگید. کاتاروهای برخی کشورها شناخته شده هستند و به همین خاطر قدرت داوری دارند. این موضوع کارِ کاتاروهای کشورمان را سخت کرده. بازیکنان شناخته شده از اعتماد به نفس خاصی برخوردار هستند چرا که داورها نگاه ویژه‌ای به آنها دارند. جالب است برخی با مشاهده این شرایط و امکانات بسیار کم می‌گویند نتیجه کاتا در مسابقات ضعیف بود. بهتر است یادآوری کنم در این مسابقات چه در بخش کاتا و چه در کومیته بانوان فقط یک مدال برنز گرفتیم اما متاسفانه انتقادات تنها دامن‌گیر کاتاروها می‌شود گویی بچه‌های کاتا در فدراسیون کاراته بیگانه هستند.

وی با ابراز خوشحالی برای ورزشکاران در بخش کومیته مردان در خصوص کسب بهترین نتیجه تاریخ ایران در مسابقات جهانی اتریش گفت: آنها نتیجه زحمت خود و آرامشی که فدراسیون برای‌شان برقرار کرده بود را گرفتند. امکانات خوب، اسپانسر و حق و حقوقی که به طور منظم دریافت کردند، همه اینها احساس آرامشی را برای آنها ایجاد کرد که در کاتا برقرار نبود.

بانوی کاتاروی کشوران افزود: متاسفانه در حال حاضر احترامات بین بازیکنان و مربیان از بین رفته. دوره قهرمانی گذرا است اما دوستی‌ها همیشه می‌مانند. امیدوارم هر چه زودتر انتخابات برگزار شود و تکلیف رییس فدراسیون مشخص شود و بعد از مشخص شدن رییس فدراسیون، کاراته از بلا تکلیفی خارج شود.

افسانه با اشاره به مسابقات کشورهای اسلامی توضیح داد: از اول آذر ماه تمریناتم را برای حضور موفق در مسابقات کشورهای اسلامی شروع خواهم کرد. این مسابقات ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ۹۶ به میزبانی باکو برگزار می‌شود و من هم به دنبال تکرار طلای قهرمانی هستم.

مهسا افسانه در پایان گفت: البته کار من در این دوره از مسابقات نسبت به دوره قبل کمی سخت‌تر می‌شود. چرا که دقیقا همان کسی در اتریش مدال نقره جهانی را بدست آورد که رقیب اصلی من در مسابقات کشورهای اسلامی است. با این که سارا ساید کاتاروی مصری را در دوره قبل مسابقات کشورهای اسلامی و مسابقات ترکیه ۸۹ شکست دادم. اما او موفق به کسب مدال نقره جهانی شده است، قطعا کار من را سخت‌تر می‌کند. علاوه بر این نفر پنجم جهانی اتریش از اندونزی و کاتاروی ترکیه که در آخرین دیدارم در اتریش با ناداوری موفق به شکست من شد و همچنین کاتاروی اهل مالزی رقیبان خوب و اصلی من در مسابقات کشورهای اسلامی هستند. بعد از مسابقات کشوری هم به فکر سکوی آسیایی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *