تاریخ: 2017-08-08 شناسه خبر: 51974

مثبت شدن تست دوپینگ ارانی؛

ممنوعیت دوماهه برای سارا ارانی تنیسور زن ایتالیایی

ممنوعیت دوماهه برای سارا ارانی تنیسور زن ایتالیایی

سارا ارانی تنیسور 30 ساله ایتالیایی که در رتبه 98 زنان دنیا قرار دارد، بعد از مثبت شدن تست دوپینگ به مدت دو ماه از حضور در میادین تنیس محروم گردید.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از excellesports؛ نمونه سارا ارانی تنیسور ۳۰ ساله ایتالیایی که در رتبه ۹۸ زنان دنیا قرار دارد، در آزمایشگاه معتبر WADA در مونترال کانادا بررسی گردید و مثبت اعلام شد. در نمونه او مقداری لتروزول وجود داشت. لتروزول اغلب بعنوان داروی سرطان سینه معرفی شده است. ارانی نیز اشاره کرده که مادرش برای درمان سرطان سینه از لتروزول استفاده می‌کند. او گفته مادرم غذا را به لتروزول آغشته کرده و از این طریق وارد بدنش شده است.

سارا ارانی در بیانه‌ای در این خصوص گفت: «به همراه خانواده در تلاش هستیم تا بدانیم که این دارو چگونه وارد بدنم شده است، زیرا من ۱۰۰٪ مطمئن هستم که قرص را به اشتباه مصرف نکرده‌ام. تنها گزینه قابل قبول این است که آلودگی غذایی تصادفی در برخی از مراحل پخت رخ داده است.»

از ۱۸ آوریل سال جاری ارانی به دلیل نقض قانون دوپینگ (حضور مواد ممنوعه در نمونه بازیکن) متهم شد. او نیز فورا به دادگاه مستقل شکایت کرددادگاه مستقل در دادرسی که در تاریخ ۱۹ جولای ۲۰۱۷ انجام شد، شواهد و مدارک حقوقی را از طرف هر دو طرف به دست آورد و سپس در تاریخ ۳ اوت تصمیم محکمی صادر کرد که آمده است. دادگاه مستقل تعیین کرد که: (۱) سارا ارانی باید مدت دو ماه محروم شود، از ۳ اگوست شروع و تا نیمه شب ۲ اکتبر ۲۰۱۷ پایان می‌یابد؛ (۲) نتایج خود را بین ۱۶ فوریه ۲۰۱۷ (تاریخ جمع آوری نمونه) و ۷ ژوئن ۲۰۱۷ ( تاریخ تست بعدی خود که منفی بود) باید از دست بدهد و  محرومیت از امتیازات رتبه بندی و جایزه پولی که او در دوران استفاده از لتروزول بوده شامل حالش شود.

این دارو از سال ۲۰۱۷ توسط آژانس جهانی ضد WADA دوپینگ ممنوع شده است، زیرا بدنسازان می‌توانند حجم توده بدن را افزایش دهند. با این حال، دادگاه می‌گوید شواهدی مبنی بر اینکه این دارو می‌تواند کارایی یک تنیسور ماهر و نخبه را افزایش دهد وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *