تاریخ: 2017-12-24 شناسه خبر: 56942

نایب رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری؛

ایروانی: فضای مناسبی برای دوچرخه سواری زنان نیست / شانس کم بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا

نایب رئیس بانون فدراسیون دوچرخه سواری ضمن اشاره به احتمال بسیار کم مدال آوری بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: متاسفانه، فضای مناسبی برای بانوان دوچرخه سوار وجود ندارد که با فراغ بال تمرین کنند.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان؛ تیم‌های ملی دوچرخه سواری زنان کشورمان در بخش استقامت و سرعت اواخر زمستان به رقابت‌های دوچرخه سواری قهرمانی آسیا اعزام می‌شوند. مسابقات بخش پیست در مالزی و بخش جاده در میانمار برگزار خواهد شد. در همین راستا گفتگویی را با ناهید ایروانی نایب رئیس بانوان فدراسیون دوچرخه سواری ترتیب دادیم که ماحصل آن پیش روی شماست:

مسابقات دوچرخه سواری قهرمانی آسیا ۲۰۱۸

درخصوص انتخاب نفرات حاضر در بخش جاده رقابت‌های آسیایی هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم ولی قرار است تا با رایزنی‌های صورت گرفته، بانوان برگزیده را از جریان مسابقات لیگ دوچرخه سواری گزینش کنیم؛ رقابت‌های لیگ فردا در پارک چیتگر برگزار خواهد شد. البته ترکیب تیم ملی دوچرخه سواری زنان در بخش سرعت مشخص شده و در حال حاضر زیر نظر مربی در پیست دوچرخه سواری مجموعه ورزشی آزادی در حال تمرین هستند.

مربی بانوان در این بخش ریحانه طالبی است و تمرینات تحت نظارت محمد ابوحیدری صورت می‌گیرد. در بخش جاده نیز افسانه سجادی و مریم غیاثوند زیر نظر هاشم کندی به بانوان آموزش می‌دهند. با اینکه نتایج لیگ، لیست نهایی نفرات اعزامی را مشخص می‌کند اما نوع عملکرد بانوان در خلال اردوهای تیم ملی نیز پراهمیت است. این لیست ۱۰ دی در اختیار کنفدراسیون دوچرخه سواری آسیا قرار خواهد گرفت.

شانس بسیار کم بانوان برای کسب مدال رقابت‌های قهرمانی آسیا

متاسفانه، فضای مناسبی برای بانوان دوچرخه سوار کشورمان وجود ندارد که با فراغ بال تمرین کنند و عملکرد خود را ارتقا بدهند.

جایی مثل پیست آزادی یا فضاهای بسته برای تمرین بانوان وجود دارد، اما تمرین در بخش جاده باید در یک فضای باز انجام شود. این امکان برای آقایان وجود دارد اما برای بانوان نه. البته با توجه به اینکه این روزها آلودگی هوای کلانشهرها شدت می‌گیرد حتی تمرین آقایان در فضای باز را هم مختل کرده. این در شرایطی است که دوچرخه سواری در فضای باز و در دل طبیعت حجم زیادی از خستگی را می‌کاهد.

به همین خاطر این نوع تمرین کردن فقط در اردوهای تیم ملی برای بانوان مهیا خواهد شد اما اگر یک بانوی رکابزن خارج از اردوهای ملی در صدد ارتقای عملکرد خود باشد، فضایی برای انجام این کار نخواهد داشت.

امیدواریم در این بخش همکاری استان‌ها را به دنبال داشته باشیم تا بانوان شرایط مناسبی را برای حضور در لیگ و دیده شدن پیدا کنند.

مقایسه مسافت رقابت‌های داخلی با مسابقات آسیایی

بانوان در پیست اتومبیلرانی تمرین می‌کنند که برای دوچرخه سواری مناسب نیست، امکان هماهنگ کردن با هیچ فضایی که از بعد مسافت، نزدیک به مسابقات قهرمانی آسیا باشد برای بانوان وجود ندارد. حتی شهرداری با تمرین در پارک چیتگر هم موافقت نمی‌کند. در حالیکه آقایان اجازه تمرین در جاده فرودگاه امام خمینی (ره) را دارند بانوان در بخش جاده، این امکان برایشان فراهم نیست.

احتمال حضور اولین لژیونر دوچرخه سواری زنان در ترکیب تیم ملی

ماندانا دهقان، اولین لژیونر دوچرخه سواری بانوان ایران با علم بر اینکه به واسطه حضور در لیگ امارات آمادگی بدنی بالایی دارد در صورتیکه در مسابقات لیگ نتیجه خوبی کسب کند، حتما به مسابقات اعزام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *